Rozwiązanie umowy na czas określony

Karolina Lampart
rozwiń więcej
Umowy na czas określony z założenia powinny być zawierane wtedy, gdy okres zatrudnienia nie może być wskazany jako stały.

Może to wynikać również z obawy pracodawcy przed zatrudnianiem w tej formie ze względu na trudniejszą procedurę rozwiązania umowy zawartej na czas nieokreślony, nawet jeśli chcą mieć danego pracownika w swojej załodze na stałe. Jeśli zaś pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie wielu kolejnych, dłuższych umów o pracę na czas określony, a w efekcie jest stałym pracownikiem, wtedy osoba taka może domagać się sądowego ustalenia rodzaju umowy.

Autopromocja

Ostatnio wiele się mówi na temat przedmiotowych umów, ze względu na wprowadzone zmiany tzw. ustawą antykryzysową. Istnieje wiele niejasności, które z biegiem czasu mają zostać rozwiane przez ustawodawcę. Jednak kilka kodeksowych kwestii zostało niezmienionych przez sierpniową ustawę. Należy do nich m.in. sposób rozwiązywania tych umów.

Umowy o pracę na czas określony co do zasady nie wolno wypowiedzieć, zanim nie upłynie czas, na jaki została zawarta. Jednak ustawodawca przewidział możliwość ich skracania. Odstępstwo od tej zasady przewiduje art. 33 k.p., tj. dopuszcza on wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony, pod warunkiem że umowę zawarto na okres dłuższy niż 6 miesięcy, a strony umowy postanowią, że umowę będzie można wypowiedzieć z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Klauzulę o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy strony mogą wprowadzić zarówno przy nawiązywaniu stosunku pracy, jak i w trakcie jego trwania.

Wypowiadając umowę zawartą na okres dłuższy niż 6 miesięcy i zawierającą w swojej treści klauzulę dopuszczającą wcześniejsze wypowiedzenie, pracodawca nie musi podawać powodu zwolnienia, a także uzasadniać wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia wynosi zazwyczaj 2 tygodnie i kończy się w sobotę drugiego pełnego tygodnia. Wydłużanie i skracanie okresu wypowiedzenia jest dopuszczalne, jeśli zasadą ma tu być uprzywilejowanie pracownika. Oznacza to, że wszystkie modyfikacje okresu wypowiedzenia są dopuszczalne, pod warunkiem że będą one korzystniejsze dla pracownika niż ogólnie obowiązujące przepisy. Nie ma przy tym znaczenia staż pracy pracownika w danym zakładzie pracy.

Przy wypowiadaniu umowy zawartej na czas określony, podobnie jak w przypadku umowy na okres próbny, nie jest wymagana konsultacja ze związkami zawodowymi. Należy również pamiętać, że wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę na czas określony, dokonane z naruszeniem prawa, powoduje rozwiązanie umowy w terminie wskazanym przez pracodawcę.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...