Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy – zwolnienie dyscyplinarne

Pracownik był nieobecny w pracy 14 i 15 maja br., a następnie 18 i 19 maja br. (16–17 maja br. miał wolne). Swojej nieobecności w pracy przez te 4 dni do dzisiaj nie usprawiedliwił. Od 20 maja br. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wysłaliśmy mu pocztą, listem poleconym rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z powodu nieusprawiedliwonej nieobecności w pracy przez 4 dni. Czy jeżeli pracownik odbierze pismo rozwiązujące umowę po 14 czerwca br., to zwolnienie dyscyplinarne będzie mógł zakwestionować przed sądem pracy jako bezskuteczne? Pracownik odbierze wówczas pismo po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę informacji o jego nieobecności w pracy pierwszego dnia, tj. 14 maja br.

RADA

Autopromocja

Odebranie przez pracownika pisma rozwiązującego umowę o pracę bez wypowiedzenia po 20 czerwca br. może być przez niego kwestionowane przed sądem jako rozwiązanie z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem prawa. Zwolnienie dyscyplinarne będzie wówczas dokonane po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę informacji o przyczynach, które uzasadniają zwolnienie z pracy.

UZASADNIENIE

W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy (§ 2 ust. 2 rozporządzenia o sposobach usprawiedliwiania nieobecności w pracy). Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, pracownik dokonuje tego zawiadomienia osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności, albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego.

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy może stanowić ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i z tego względu może być podstawą do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, z winy pracownika.

Zatem każda z osobna, jak i wszystkie łącznie nieusprawiedliwione nieobecności pracownika 14, 15, 18 i 19 maja br. mogą być podstawą do rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia.

WAŻNE!

Przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego może być nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy.


Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 52 § 2 Kodeksu pracy). Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem (wyrok Sądu Najwyższego z 28 października 1976 r., I PRN 74/76, OSP 1977/7-8/127), przez „uzyskanie przez pracodawcę wiadomości o przyczynie uzasadniającej zwolnienie dyscyplinarne” należy rozumieć wiadomości na tyle sprawdzone, aby pracodawca mógł nabrać uzasadnionego przekonania o nagannym postępowaniu pracownika. Oznacza to więc moment, w którym pracodawca miał możliwość sprawdzenia i przekonania się o słuszności zarzutów obciążających pracownika.

WAŻNE!

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie miesiąca od dnia uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Państwa pracownik o swojej pierwszej nieobecności w pracy 14 maja br. miał obowiązek niezwłocznie Państwa zawiadomić, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy, tj. 15 maja br. Zatem skoro obowiązek usprawiedliwienia nieobecności powstał dopiero 15 maja br., to jej nieusprawiedliwienie właśnie w tym dniu stanowi okoliczność rozwiązania umowy o pracę. Upływ miesiąca od uzyskania przez Państwa wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy nastąpiłby więc 15 czerwca br. Jednak w przypadku notorycznego dopuszczania się zachowań, które stanowią ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, bieg miesięcznego terminu rozpoczyna się od ostatniego ze zdarzeń składających się na to zachowanie. W tej sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 19 grudnia 1997 r. (I PKN 443/97, OSNAP 1998/21/631).

Nieobecności w pracy Państwa pracownika, oprócz 14 maja, powtórzyły się 15 maja oraz 18 i 19 maja br. Zatem każda nieusprawiedliwiona nieobecność w tych dniach, jak również wszystkie łącznie mogą stanowić przyczynę rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Ostatnia nieobecność pracownika w pracy miała miejsce 19 maja br., a obowiązek jej usprawiedliwienia pracownik miał do 20 maja br. Zatem naruszenie obowiązku pracownika nastąpiło 20 maja br. Bieg miesięcznego terminu, w czasie którego można zwolnić pracownika bez wypowiedzenia, rozpocznie się w przedstawionej sytuacji od ostatniego ze zdarzeń składających się na to zachowanie, tj. od 20 maja, gdyż w tym dniu pracownik miał obowiązek najpóźniej usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy, która miała miejsce 19 maja br.

Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Pismo o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia uznaje się zatem za doręczone z chwilą, gdy druga strona – pracownik mogła się zapoznać z jego treścią. Dlatego w przypadku zwolnienia za pośrednictwem poczty, najlepiej zrobić to listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jeśli przesyłkę odbierze pracownik lub inna dorosła osoba, pracodawca na dowód otrzyma „zwrotkę”, na której będzie widniała data doręczenia pisma. Jednocześnie będzie to data rozwiązania umowy o pracę. W przypadku nieodebrania pisma, do skutecznego doręczenia dojdzie dopiero po upływie 7 dni po jego powtórnym awizowaniu, co potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 października 2005 r. (I PK 37/05, OSNP 2006/17-18/263).

Doręczenie Państwa pracownikowi pisma o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia do 20 czerwca br. nie może być kwestionowane przez niego przed sądem jako wręczone z naruszeniem przepisów prawa, tj. po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę informacji o przyczynach, które uzasadniają zwolnienie z pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 30 § 1 pkt 3 i art. 52 § 1 pkt 1 i § 2, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 61, art. 112 Kodeksu cywilnego,
  • § 2 ust. 2 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Oceny zachowania terminu z art. 52 § 2 Kodeksu pracy należy dokonywać z uwzględnieniem daty zdarzenia, które zostało wskazane jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę (art. 30 § 4 Kodeksu pracy), a nie daty zdarzeń późniejszych. (Wyrok Sądu Najwyższego z 17 lutego 1999 r., I PKN 576/98, OSNAPiUS 2001/5/155)
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...