Co grozi pracodawcy za rozwiązanie z pracownikiem trzeciej kolejno zawartej umowy terminowej bez podania przyczyny jej rozwiązania

P. Kuźniar Aleksander
rozwiń więcej
Nasz pracownik podpisał kolejno dwie umowy o pracę na czas określony (pierwsza od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2007 r. i druga od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 r.). 1 stycznia 2009 r. zawarliśmy z tym pracownikiem trzecią umowę na czas określony do 31 grudnia 2010 r. W marcu br. rozwiązaliśmy z nim umowę za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Pracownik pozwał nas do sądu i wnosi o przywrócenie do pracy. Czy to żądanie jest zasadne, skoro miał umowę na czas określony?

RADA

Autopromocja

Żądanie pracownika o przywrócenie do pracy jest w pełni zasadne i może on wystąpić do sądu z takim żądaniem. Trzecia umowa o pracę, jaka łączyła Państwa z tym pracownikiem, była w skutkach prawnych umową na czas nieokreślony w związku z wcześniej dwukrotnie zawartymi umowami na czas określony, na bezpośrednio następujące po sobie okresy.

UZASADNIENIE

W przedstawionym przypadku trzecia z umów pracownika, tj. zawarta na okres od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r., mimo jej nazwy, w skutkach prawnych jest umową o pracę na czas nieokreślony. Jest to związane z tym, że poprzednio zawarli Państwo z tym pracownikiem kolejno 2 umowy na bezpośrednio następujące po sobie okresy, tj.: od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2007 r. i od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 r.

Wypowiadając umowę o pracę zawartą z pracownikiem od 1 stycznia 2009 r. należy stosować okresy wypowiedzenia przewidziane dla umów o pracę zawartych na czas nieokreślony. W przedstawionym przypadku powinien być to 1-miesięczny okres wypowiedzenia w związku z ponad 2-letnim okresem zatrudnienia pracownika w firmie (art. 36 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Dodatkowo w piśmie wypowiadającym umowę byli Państwo zobowiązani do wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy. Brak przyczyny wypowiedzenia umowy oraz zastosowanie niezgodnego z prawem okresu wypowiedzenia umowy jest podstawą dla pracownika do odwołania się do sądu pracy.

WAŻNE!

Trzecia umowa na czas określony samoistnie przekształca się w umowę na czas nieokreślony, jeśli przerwa między rozwiązaniem jednej a nawiązaniem kolejnej umowy terminowej trwała nie dłużej niż miesiąc.

W przypadku umowy na czas nieokreślony (taka łączyła Państwa z pracownikiem od 1 stycznia 2009 r.), jeśli pracownik uzna, że wypowiedzenie było nieuzasadnione lub sprzeczne z przepisami prawa, może w odwołaniu do sądu żądać uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, a gdy umowa już uległa rozwiązaniu, może żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania (art. 45 § 1 Kodeksu pracy). Sąd jest w takim przypadku związany żądaniem pracownika. Jeśli jednak uzna, że orzeczenie o bezskuteczności wypowiedzenia lub o przywróceniu do pracy jest niemożliwe lub niecelowe, może zasądzić na rzecz pracownika jedynie odszkodowanie. Ocena niemożności lub niecelowości uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy zależy wyłącznie od decyzji sądu.

Pracownik miał więc prawo odwołać się do sądu pracy od wręczonego mu wypowiedzenia, a jego żądanie przywrócenia do pracy może zostać uznane przez sąd za uzasadnione w związku z rażącym naruszeniem przepisów dotyczących wypowiadania pracownikom umów o pracę.

Umowa na czas określony jest obecnie najbardziej powszechną formą zatrudniania pracowników. Okres, na jaki może być ona zawarta, nie został określony w obowiązujących przepisach i zależy od decyzji stron umowy. Ograniczona została natomiast liczba kolejno zawieranych po sobie umów tego typu. Od 1 maja 2004 r. zawarcie z pracownikiem kolejnej umowy o pracę na czas określony w przypadku, gdy strony poprzednio dwukrotnie były takimi umowami związane na następujące po sobie okresy, jest równoznaczne z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Dotyczy to sytuacji, gdy przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca (art. 25 1 Kodeksu pracy). Taka umowa będzie zatem, mimo nazwy i wskazanego terminu jej rozwiązania, umową o pracę zawartą na czas nieokreślony ze wszystkimi tego konsekwencjami. Taki sam skutek występuje w przypadku przedłużenia umowy zawartej na czas określony, które jest traktowane na równi z zawarciem kolejnej umowy na czas określony.

Do limitu umów na czas określony nie wliczamy umów o pracę na okres próbny, na zastępstwo, jak również zawartych w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z pracownikiem pierwszą umowę o pracę na okres próbny od 1 stycznia do 31 marca 2008 r. Kolejną umowę o pracę na czas określony zawarł z tym pracownikiem od 1 kwietnia do 31 grudnia 2008 r., a następną też na czas określony, od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2015 r. W ostatniej umowie zamieścił klauzulę o możliwości wcześniejszego jej wypowiedzenia za 2-tygodniowym okresem przez każdą ze stron. Ta ostatnia umowa jest prawidłowa w świetle obowiązujących przepisów prawa i nie podlega przekształceniu w umowę na czas nieokreślony. Przez cały okres jej trwania, bez względu na długość zatrudnienia, zarówno pracodawca, jak i pracownik może ją wypowiedzieć bez podawania przyczyny, z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia.

Podstawa prawna

  • art. 251, art. 36 § 1 pkt 2, art. 45 Kodeksu pracy.
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...