Kiedy należy dopuścić pracownika do pracy po wydaniu przez sąd wyroku przywracającego go do pracy

Małgorzata Mędrala-Natkaniec
rozwiń więcej
Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Umowa uległa rozwiązaniu kilka miesięcy temu z upływem okresu wypowiedzenia. Pracownik odwołał się od wypowiedzenia, kwestionując zasadność wskazanej w nim przyczyny. Wyrokiem sądu I instancji pracownik został przywrócony do pracy oraz zasądzono mu kwotę 2-miesięcznego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Wyrok ogłoszono na rozprawie w obecności obu stron i nie zawierał on żadnych dodatkowych klauzul co do jego wykonalności. W następnym dniu po ogłoszeniu orzeczenia pracownik wyraził na piśmie swą gotowość do podjęcia pracy w naszym zakładzie pracy. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek dopuścić pracownika do pracy i wypłacić mu zasądzoną kwotę?

RADA

Autopromocja

Nie mają Państwo obowiązku dopuszczenia pracownika do pracy na tym etapie postępowania, ponieważ wyrok sądu nie jest prawomocny. Siedmiodniowy termin na zgłoszenie gotowości do pracy przez pracownika liczy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia przywracającego go do pracy.

UZASADNIENIE

Zasadą w postępowaniu cywilnym jest, że wykonaniu w drodze egzekucji podlegają wyroki prawomocne, czyli takie, od których nie przysługuje środek odwoławczy albo inny środek zaskarżenia. W przedstawionej sytuacji nie mamy do czynienia z wyjątkiem od tej reguły, gdyż sąd nie nadał wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności. Wyrok nie jest prawomocny, gdyż pracodawcy przysługuje od niego apelacja. Wobec tego wniosek pracownika zgłaszający gotowość do pracy należy uznać na tym etapie za przedwczesny.

Prawomocny wyrok sądu przywracający pracownika do pracy powoduje zobowiązanie pracodawcy do zatrudnienia pracownika przywróconego do pracy na poprzednio zajmowanym stanowisku. Samo orzeczenie sądu nie powoduje jednak, że automatycznie dochodzi do nawiązania przerwanego stosunku pracy. Pracownik po wydaniu orzeczenia przywracającego go do pracy ma obowiązek zgłoszenia pracodawcy gotowość do niezwłocznego podjęcia pracy. Pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy nie zgłosił on gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika. Bez zgłoszenia gotowości do pracy w 7-dniowym terminie od uprawocmocnienia się orzeczenia pracodawca nie musi ponownie zatrudniać pracownika przywróconego do pracy.

WAŻNE!

Obowiązek zgłoszenia gotowości do podjęcia przez pracownika pracy powstaje dopiero od daty uprawomocnienia się wyroku przywracającego do pracy.

Inaczej sytuacja mogłaby się przedstawiać w przypadku wydania wyroku przez sąd I instancji przed upływem okresu wypowiedzenia umowy i nałożenia w nim na zakład pracy obowiązku dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego rozpoznania sprawy.

W takiej sytuacji umowa o pracę nie rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia, zaś pracodawca ma obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy, jeżeli się on do niej zgłosi.

Pracodawca może zawsze dopuścić wcześniej pracownika do pracy, jeżeli według jego oceny istnieje duże prawdopodobieństwo podtrzymania wyroku sądu I instancji przez sąd II instancji, a chce uniknąć dodatkowych kosztów związanych z wypłatą pracownikowi wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Wówczas wskazane jest zawarcie z pracownikiem umowy regulującej warunki jego pracy do czasu prawomocnego zakończenia sprawy oraz umowy regulującej kwestię braku ewentualnych roszczeń z tytułu wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Obowiązek nadania przez sąd rygoru natychmiastowej wykonalności w sprawach pracowniczych istnieje w przypadku wyroków zasądzających należność pieniężną na rzecz pracownika co do części nieprzekraczającej pełnego jednomiesięcznego wynagrodzenia. Nie dotyczy to jednak wynagrodzenia zasądzonego warunkowo na rzecz pracownika w wyroku przywracającym go do pracy, jak w przedstawionym przypadku. Na takim stanowisku stanął Sąd Najwyższy w uchwale z 6 marca 1986 r. (III PZP 11/86). Takiemu wyrokowi klauzula wykonalności w części dotyczącej wynagrodzenia za pracę jest nadawana dopiero po stwierdzeniu, że pracownik wykazał gotowość do podjęcia pracy, co powinien uczynić po jego uprawomocnieniu.

Podstawa prawna

  • art. 48 § 1 w związku z art. 57 § 4 Kodeksu pracy,
  • art. 333 § 3, art. 4772, art. 786 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego.
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...