Doręczenie wypowiedzenia

Katarzyna Tryniszewska
rozwiń więcej
Podstawowym sposobem doręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę jest jego bezpośrednie wręczenie. W sytuacji jednak, gdy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia, pracodawca może skorzystać z pomocy świadków.

Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Oświadczeniem woli jest w tym przypadku wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez pracodawcę (art. 30 § 1 pkt 2 k.p.). Podstawowym sposobem doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę jest jego bezpośrednie - osobiste wręczenie pracownikowi. Takie doręczenie może być jednak niemożliwe w sytuacji, gdy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia albo gdy nie odbiera przesłanego do niego pocztą wypowiedzenia. W takim przypadku pracodawca może skorzystać z pomocy świadków albo z domniemania faktycznego doręczenia pracownikowi wypowiedzenia.

Autopromocja

Wystarczy umożliwić zapoznanie się z wypowiedzeniem

Oczywiście najkorzystniejsza z punku widzenia pracodawcy jest sytuacja, gdy pracownik zapozna się z wręczonym mu osobiście wypowiedzeniem i pokwituje jego odbiór na egzemplarzu przeznaczonym do akt osobowych pracownika. Prawo cywilne nie wymaga jednak, aby wypowiedzenie umowy o pracę zostało bezpośrednio doręczone pracownikowi. Wystarczy, że pracodawca skieruje do pracownika wypowiedzenie w taki sposób, aby pracownik miał możliwość się z nim zapoznać. Często może jednak nie wystarczyć samo pozostawienie wypowiedzenia w firmie.

Przykład

Pracodawca pozostawił wypowiedzenie umowy o pracę dla pracownika w recepcji głównego biura firmy, nie informując go o tym. Pracownik z uwagi na wykonywaną w firmie pracę kierowcy w ogóle nie musiał stawiać się w głównym biurze firmy. W takim przypadku pracodawca nie zapewnił pracownikowi możliwości zapoznania się z treścią wypowiedzenia. Nie może zatem uznać, że wypowiedzenie zostało skutecznie doręczone pracownikowi.

Doręczenie w obecności świadków

Może mieć miejsce również sytuacja, gdy przy bezpośrednim wręczeniu wypowiedzenia pracownik odmówi jego przyjęcia. Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną i nie wymaga zgody drugiej strony, w tym przypadku pracownika. Pracownik nie musi też złożyć swojego podpisu na wypowiedzeniu. Jeśli pracownik odmawia zapoznania się z treścią wypowiedzenia albo odmawia przyjęcia wypowiedzenia, pracodawca powinien przedstawić pracownikowi wypowiedzenie w obecności świadków. Z przebiegu wręczenia wypowiedzenia pracodawca może sporządzić notatkę służbową, którą podpiszą osoby obecne przy doręczeniu wypowiedzenia pracownikowi. Będzie ona stanowiła dowód w razie kwestionowania przez pracownika przed sądem pracy doręczenia mu wypowiedzenia.

Przykład

Pracodawca wezwał pracownika do swojego biura w celu wręczenia mu wypowiedzenia umowy o pracę. W biurze była obecna sekretarka i kierownik kadr. Pracownik nie zapoznał się z treścią wypowiedzenia i oświadczył, że nie zgadza się na wypowiedzenie mu umowy o pracę. W takim przypadku wypowiedzenie zostało skutecznie doręczone pracownikowi. Pracodawca zapewnił bowiem pracownikowi możliwość zapoznania się z wypowiedzeniem.

Doręczanie wypowiedzenia za pomocą faksu lub e-maila

Oświadczenie każdej ze stron stosunku pracy o wypowiedzeniu umowy o pracę musi nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 k.p.). Pracodawca może wysłać pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę również faksem lub e--mailem. Wypowiedzenie takie jest skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu wypowiedzenia. Jednak doręczenie w taki sposób powoduje naruszenie pisemnej formy wypowiedzenia. Przesłanie wypowiedzenia faksem lub e-mailem nie zawiera bowiem autentycznego podpisu pracodawcy (uchwała SN z 2 października 2000 r., III PZP 17/02). Pracownik może zatem skutecznie przed sądem pracy podważać takie wypowiedzenie. Jedynie w przypadku, gdy sporządzenie na piśmie i wysłanie przez pracodawcę identycznej treści oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, które dotarło do pracownika wcześniej w postaci elektronicznej i później przesyłką pocztową, nie narusza wymagania wypowiedzenia na piśmie (wyrok SN z 18 stycznia 2007 r., II PK 178/06).

Doręczanie wypowiedzenia pocztą lub przesyłką kurierską

Podpisane przez pracodawcę (albo osobę upoważnioną do składania oświadczeń woli w imieniu pracodawcy) wypowiedzenie może zostać pracownikowi doręczone pocztą albo przesyłką kurierską. W takim przypadku, wobec zachowania autentycznego podpisu na wypowiedzeniu, będzie ono skuteczne oraz złożone we właściwej formie wymaganej przez Kodeks pracy. Wypowiedzenie dla pewności powinno zostać wysłane listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jeśli pracownik odbierze list z poczty, będzie musiał pokwitować potwierdzenie odbioru, które zwrotnie zostanie przesłane do pracodawcy. Nie będzie wtedy wątpliwości, że pracownik odebrał wypowiedzenie i kiedy doręczenie miało miejsce. Podobnie będzie w przypadku przesyłki kurierskiej, gdy kurier doręczając przesyłkę, odbierze od pracownika pokwitowanie jej odbioru. Pracownik może jednak odmówić odbioru listu doręczanego przez listonosza albo przez kuriera. W takim przypadku listonosz bądź kurier zanotuje, że pracownik odmówił odbioru listu i poda przyczynę odmowy. Doręczenie będzie jednak skuteczne, gdyż pracownik miał możliwość zapoznania się z wypowiedzeniem, a tylko z własnej woli z tej możliwości nie skorzystał (wyrok SN z 13 grudnia 1996 r., I PKN 41/96).

Domniemanie doręczenia wypowiedzenia

Pracownik może również nie podjąć awizowanej dwukrotnie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę. W takim przypadku pracodawca może skorzystać z domniemania faktycznego doręczenia pracownikowi wypowiedzenia za pośrednictwem poczty (wyrok SN z 5 października 2005 r., I PK 37/05).

Przykład

Pracownik pracował poza siedzibą firmy. Pracodawca nie miał możliwości wręczenia pracownikowi wypowiedzenia osobiście. Skierował wypowiedzenie listem poleconym, które było awizowane 13 listopada. Pracownik spodziewając się, że pracodawca chce go zwolnić z pracy, postanowił nie odebrać listu. Po upływie 14 dni od awizowania przesyłki poleconej, tj. 27 listopada, pracodawca może uznać, że umowa o pracę została wypowiedziana.

Pracownik ma prawo kwestionować przed sądem pracy skuteczność doręczenia mu wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli jednak to pracownik z własnej woli nie zapoznał się z pismem wysłanym mu pocztą, to na pracowniku będzie ciążyć dowód braku możliwości zapoznania się z oświadczeniem pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Podstawa prawna:

• art. 30 § 1 pkt 2, § 3 Kodeksu pracy,

• art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego,

• orzeczenia Sądu Najwyższego:

- z 2 października 2000 r. (III PZP 17/02, OSNP 2003/20/481),

- z 13 grudnia 1996 r. (I PKN 41/96, OSNP 1997/15/268),

- z 5 października 2005 r. (I PK 37/05, OSNP 2006/17-18/263),

- z 18 stycznia 2007 r. (II PK 178/06, OSNP 2008/5-6/59).

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...