Zwolnienia monitorowane w prawie polskim

Pracodawca zamierzający zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie 3 miesięcy jest zobowiązany uzgodnić z powiatowym urzędem pracy, właściwym dla siedziby tego pracodawcy, zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników.

Regulację zwolnień monitorowanych, czyli tzw. outplacementu (w literaturze fachowej możemy również spotkać się z pojęciem „program alokacji pracowników”), polski ustawodawca zawarł w art. 70 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.; zwanej dalej ustawą o promocji zatrudnienia) w dziale odnoszącym się do instrumentów dotyczącym rozwoju zasobów ludzkich.

Autopromocja

Ustawa nakłada na pracodawcę obowiązek wprowadzenia programu outplacementu, jeżeli zaistnieją kumulatywnie 2 przesłanki:

• ilościowa - odnosi się do zamiaru zwolnienia co najmniej 50 pracowników,

• czasowa - okres, w którym pracodawca zamierza zwolnić pracowników, wynosi 3 miesiące.

W przypadku zwolnienia monitorowanego pracodawca jest zobowiązany dążyć do zapewnienia pracownikom przewidzianym do zwolnienia, będącym w trakcie wypowiedzenia lub w okresie 6 miesięcy po rozwiązaniu stosunku pracy lub stosunku służbowego, usług rynku pracy realizowanych w formie programu.

Ustawa o promocji zatrudnienia w art. 70 ust. 1 określa przykładowe formy pomocy. Program może być realizowany przez powiatowy urząd pracy, agencję zatrudnienia lub instytucję szkoleniową. Obecnie w Polsce coraz więcej firm proponuje tego typu usługi. Warto zapoznać się z ich ofertami i wnikliwie prześledzić pod kątem prowdzonego przedsiębiorstwa. Wachlarz oferowanych usług jest dość szeroki. Przy wyborze odpowiedniego programu należy brać pod uwagę specyfikę zakładu pracy, poziom zatrudnienia oraz markę na rynku, gdyż bardzo często stosowanie outplacementu pozwala podnieść prestiż firmy.

Program zwolnień monitorowanych może być finansowany z różnych źródeł. Oczywiście największe koszty ponosi pracodawca. Mogą być one również rozłożone na inne podmioty. Pracodawcy mogą starać się o przyznanie pomocy od odpowiednich jednostek administracji publicznej. Finansowanie programu może odbywać się również na podstawie porozumienia organizacji i osób prawnych z udziałem pracodawcy. Pracodawcy mogą w ramach programu utworzyć fundusz szkoleniowy, z którego na wniosek pracownika, będą finansować świadczenia szkoleniowe. W przypadku przyznania przez pracodawcę zwalnianemu pracownikowi świadczenia szkoleniowego powiatowy urząd pracy refunduje pracodawcy składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansowane ze środków własnych pracodawcy, w wysokości określonej w odrębnych przepisach.

Zwolnień monitorowanych, mimo wielu podobieństw do zwolnień grupowych, regulowanych przepisami odrębnej ustawy nie należy utożsamiać z tą instytucją. Zauważmy, że głównym celem zwolnień grupowych jest przede wszystkim zapewnienie pracownikom właściwej procedury rozstania się z podmiotem zatrudniającym oraz zagwarantowanie świadczeń pieniężnych, w związku z potrzebą rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Z kolei programy prowadzone w ramach outplacementu mają z założenia ułatwić zwalnianym pracownikom kontynuację przez nich zatrudnienia przez wskazanie im dostępnych na rynku instrumentów i możliwość wspierających w poszukiwaniu i zdobyciu nowej pracy.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...