Czy można udzielić pracownicy urlopu okolicznościowego po pogrzebie

P. Kuźniar Aleksander
rozwiń więcej
Gdy pracownica była na zwolnieniu lekarskim, zmarła jej babka. Pogrzeb odbył się w sobotę. Zwolnienie pracownicy kończyło się w poniedziałek, 2 dni po pogrzebie babki. Z powodu śmierci babki pracownica wystąpiła do nas z wnioskiem o udzielenie jej urlopu okolicznościowego we wtorek, tj. pierwszego dnia po zwolnieniu lekarskim. Czy musimy przychylić się do wniosku pracownicy, skoro pogrzeb się już odbył?
RADA

To, że pogrzeb babki pracownicy już był, nie pozbawia jej prawa do urlopu okolicznościowego z tego tytułu. Muszą Państwo udzielić tego urlopu w terminie późniejszym, jeżeli pracownica wykaże, że jest on jej niezbędny do wykonania określonych czynności związanych ze śmiercią babki, np. załatwienia spraw w urzędzie stanu cywilnego.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownikowi przysługuje 1 dzień wolny od pracy w związku ze śmiercią babki. Pracodawca jest bowiem zobowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas obejmujący:

• 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

• 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Urlopu okolicznościowego udziela się na wniosek pracownika, w którym powinien on wskazać rodzaj przyczyny uzasadniającej zwolnienie od pracy oraz termin, w którym chce skorzystać z dnia lub dni wolnych.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik nie wystąpi z wnioskiem o urlop okolicznościowy, to pracodawca nie musi udzielać pracownikowi dnia wolnego z tego tytułu.

Pracownik, który, tak jak w Państwa przypadku, złożył wniosek o udzielenie mu dni wolnych nie w dniu bezpośrednio związanym z określonym wydarzeniem, np. w dniu jego ślubu czy pogrzebu bliskiej osoby, lecz w okresie późniejszym, musi wykazać pracodawcy, że będzie on w tym czasie wykonywał czynności związane z wydarzeniem, które uprawnia do dni wolnych. Może to być np. konieczność załatwienia określonych formalności związanych ze śmiercią i pogrzebem bliskiej osoby. Nie ma przy tym regulacji określających, w jakim terminie od dnia wystąpienia określonego zdarzenia pracownik może wystąpić do pracodawcy o udzielenie urlopu okolicznościowego. W takich przypadkach należy stosować zasadę zdrowego rozsądku, co jednak nie wyklucza, że pracownik będzie załatwiał określone formalności związane np. ze śmiercią bliskiej osoby po upływie miesiąca od jej pogrzebu i właśnie wtedy wystąpi do pracodawcy o te dni wolne. Po wykazaniu takiego związku pracodawca nie będzie miał prawa odmówić udzielenia pracownikowi tego urlopu.

W dniu pogrzebu babki pracownica była na zwolnieniu lekarskim. Z tego względu w tym dniu nie mogła skorzystać z prawa do urlopu okolicznościowego. Prawo do urlopu okolicznościowego nie daje podstaw do przerwania zwolnienia lekarskiego.

Za czas zwolnienia od pracy z powodu śmierci babki pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za pracę. Oblicza się je według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy na wskazaną liczbę dni bez względu na to, ile różnych bądź nawet tego samego rodzaju przyczyn uprawniających pracownika do urlopu okolicznościowego wystąpi w czasie jego zatrudnienia w zakładzie. Nie ma bowiem określonego maksymalnego limitu tych zwolnień i jest to ściśle związane z wystąpieniem określonego zdarzenia w życiu pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik w styczniu 2007 r. zawarł związek małżeński i z tej przyczyny pracodawca udzielił mu 2 dni zwolnienia od pracy przypadających przed ślubem. W październiku 2007 r. małżonka pracownika miała wypadek samochodowy i zmarła, w związku z czym pracodawca udzielił pracownikowi zwolnienia od pracy również na 2 dni. We wrześniu 2008 r. pracownik ten wystąpił do pracodawcy o udzielenie po raz kolejny 2 dni urlopu okolicznościowego z powodu ponownego ślubu. Pracodawca będzie musiał w takim przypadku udzielić pracownikowi dni wolnych.

• § 15 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.),

• § 5 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...