Kiedy można odmówić udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie

Piotr Korzuch
rozwiń więcej
Jeden z moich pracowników zadzwonił do mnie mówiąc, że chce skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Odmówiłem mu, ponieważ w przypadku udzielenia mu wszystkich dni urlopu na żądanie nie mógłbym udzielić mu w tym roku urlopu na 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy postąpiłem słusznie?

RADA

Autopromocja

Postąpił Pan nieprawidłowo. Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie w terminie przez niego wskazanym, mimo że spowoduje to nieudzielenie co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu.

UZASADNIENIE

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielony pracownikowi w sposób nieprzerwany w pełnym wymiarze. Może on jednak zostać podzielony na części tylko na wniosek pracownika. W przypadku takiego podziału co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wynika z tego, że pracownik może dowolnie dzielić swój urlop, jednak jedna jego część w ciągu roku kalendarzowego powinna wynosić 14 dni, wliczając w to niedziele, święta i dni wolne od pracy. Pracodawca nie powinien dopuścić, aby doszło do takiego podziału urlopu wypoczynkowego, który pozbawiałby pracownika 14-dniowego wypoczynku.

Wyjątek od reguły nieprzerwanego urlopu stanowi konstrukcja urlopu na żądanie, gdyż z jego istoty wynika możliwość wykorzystania każdego z 4 dni oddzielnie. Regulacja urlopu na żądanie jest regulacją szczególną, a więc będzie mieć pierwszeństwo stosowania przed przepisami o 14 nieprzerwanych dniach urlopu.

WAŻNE!

Pracownikowi będzie przysługiwał urlop na żądanie, nawet gdyby wskutek jego wykorzystania pozostała część wypoczynku wynosiła mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Postąpił Pan niesłusznie odmawiając pracownikowi prawa do urlopu na żądanie. Pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie tylko wówczas, gdy wystąpią jakieś nadzwyczajne okoliczności, np. gdyby nieobecność pracownika mogła spowodować szkodę materialną w mieniu zakładu pracy albo gdyby działanie pracownika występującego o urlop na żądanie można było uznać za nadużycie prawa przez korzystanie z niego w sposób sprzeczny z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem lub zasadami współżycia społecznego, np. kiedy wszyscy pracownicy danego zakładu pracy tego samego dnia biorą urlop na żądanie, co paraliżuje działalność zakładu.

Konsekwencją nieudzielenia przez Pana urlopu na żądnie pracownikowi może być odpowiedzialność za wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Pracodawca, który wbrew obowiązkowi nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża jego wymiar, podlega karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł. W przypadku urlopu na żądanie wykroczenie będzie polegać zarówno na nieudzieleniu pracownikowi w ogóle urlopu na żądanie, jak i na udzieleniu go w innym terminie niż wskazany przez pracownika.

Przysługujących w danym roku 4 dni urlopu na żądanie nie zaznacza się w planie urlopów na dany rok. Jeśli więc pracownikowi przysługuje w danym roku 26 dni urlopu, to do planu urlopowego wpisuje on tylko 22 dni, z czego jedna część urlopu powinna wynosić co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pozostałe 4 dniu urlopu na żądanie może wykorzystać w dowolnym terminie.

art. 152, art. 162, art. 163 § 1, art. 1672, art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy.

Piotr Korzuch,

pracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Orzecznictwo uzupełniające:

Pracownik powinien zgłosić wniosek o udzielenie urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, ale przed rozpoczęciem swojego dnia pracy (przed godziną, od której powinien pracować według obowiązującego go rozkładu czasu pracy). Nie jest również wykluczone, że sposób udzielania urlopów na żądanie - ze względu na nikłość regulacji ustawowej - zostanie ustalony u danego pracodawcy (albo w określonym zakładzie pracy) w drodze zwyczaju, pewnej praktyki, stosowanej faktycznie przez pewien czas w jednakowym stopniu w odniesieniu do wszystkich pracowników. Zwyczaj taki (praktyka zakładowa) może być źródłem praw i obowiązków stron stosunków pracy (art. 354 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 15 listopada 2006 r., I PK 128/2006, OSNP 2007/23-24/346)

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...