Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Pracownik pod koniec lutego br. dostarczył mi zaświadczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Z zaświadczenia wynika, że orzeczenie o niepełnosprawności otrzymał już prawie 2 lata temu. Pracownik domaga się teraz dodatkowego urlopu za rok obecny i poprzedni. Czy jest do tego uprawniony? Czy nieprzedstawienie mi niezwłocznie orzeczenia o niepełnosprawności jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych i stanowi podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego?

RADA

Autopromocja

Powinni Państwo udzielić pracownikowi dodatkowego urlopu za poprzedni i obecny rok. Nieprzedstawienie orzeczenia o niepełnosprawności nie może być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika, gdyż takiego zachowania nie można uznać za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

UZASADNIENIE

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Urlop ten nie będzie przysługiwać, gdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.

Pracownik niepełnosprawny nie nabywa prawa do dodatkowego urlopu od razu. Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do umiarkowanego lub ciężkiego stopnia niepełnosprawności.

Pracodawca nie jest zobowiązany do zdobywania informacji o tym, czy jego pracownicy posiadają orzeczenia o niepełnosprawności i czy ewentualnie ostatnio takiego orzeczenia nie uzyskali. W interesie osoby zatrudnionej jest niezwłoczne przedstawienie tego dokumentu (orzeczenia o niepełnosprawności) w zakładzie pracy. Nieprzedłużenie go nie może skutkować w razie kontroli negatywnymi konsekwencjami dla pracodawcy, np. ukaraniem przez PIP za nieprzestrzeganie czasu pracy pracowników niepełnosprawnych. Niepełnosprawności nie można domniemywać. Dokumentem ją potwierdzającym jest orzeczenie zespołu orzekającego o niepełnosprawności.

Jeśli pracownik nie przedstawił pracodawcy orzeczenia o zaliczeniu do któregoś ze stopni niepełnosprawności uprawniających do dodatkowego urlopu, to nie można uznać, że pracownik nie nabył (po upływie roku od dnia uznania go za osobę o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności) prawa do tego urlopu. Prawo to jest nabywane w związku z istnieniem określonej sytuacji faktycznej, a nie udokumentowaniem tej sytuacji.

Tak kwestię tę rozstrzygnął także Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 29 czerwca 2005 r. (II PK 339/04, OSNP 2006/9-10/150), w którym wskazał, że nieuzyskanie przez pracodawcę wiadomości o przysługującym pracownikowi z mocy prawa prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego może - w konkretnych okolicznościach - oznaczać tylko tyle, że pracodawcy nie można zarzucić zawinionego niewykonywania zobowiązania do udzielenia urlopu zgodnie z przepisami prawa pracy. Brak winy pracodawcy nie powoduje utraty prawa do urlopu wypoczynkowego.

Zwolnienie dyscyplinarne z powodu niepoinformowania pracodawcy o prawie do dodatkowego urlopu nie jest dopuszczalne, gdyż przekazanie pracodawcy tego dokumentu jest korzystaniem z uprawnień pracowniczych i nie zostało wyraźnie określone jako obowiązek zatrudnionej osoby, wpływający w sposób istotny na działalność zakładu pracy.

Niepowiadomienie przez pracownika o dodatkowym urlopie może jednak wpływać na sytuację pracodawcy - gromadzenie się urlopu, chociaż w tym przypadku niezawinione przez pracodawcę - może powodować nieprzewidziane wcześniej, stosunkowo długie nieobecności pracownika. Nie może to jednak uzasadniać nawet wypowiedzenia pracownikowi umowy w trybie ustawowym.

WAŻNE!

Pracownik nie może zostać zwolniony za późne powiadomienie pracodawcy o prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że pracownik został zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w 2006 r. Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego nabył dopiero po roku pracy liczonego od następnego dnia po zaliczeniu do tego stopnia niepełnosprawności, czyli w 2007 r. Dodatkowy urlop przysługuje mu zatem za poprzedni i bieżący rok. Zarówno za 2007 r., jak i za 2008 r. urlop ten przysługuje w pełnym wymiarze, tzn. 10 dni. Łącznie pracownik ma prawo do 20 dni dodatkowego urlopu. Pracownik z dniem nabycia prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego uzyskuje ten urlop w pełnym wymiarze 10 dni, a nie tylko jego proporcjonalną część odpowiednią do części roku, przypadającą od dnia nabycia prawa do tego urlopu do końca 2007 r. Nie ma podstaw, by w takim przypadku stosować przepisy Kodeksu pracy o urlopie proporcjonalnym, gdyż taka sytuacja nie odnosi się do żadnego z przypadków, które uzasadniają stosowanie proporcjonalnego rozliczenia urlopu.

• art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.),

• art. 52 § 1 pkt 1, art. 100 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...