Urlop uzupełniający

Katarzyna Piecyk
rozwiń więcej
Urlop uzupełniający obejmuje liczbę dni, która stanowi różnicę między nabytym urlopem w wyższym wymiarze a wykorzystanym wcześniej urlopem w niższym wymiarze.

Urlop uzupełniający został wyróżniony jako odrębny rodzaj urlopu wypoczynkowego, obok urlopu podstawowego, który przysługuje wszystkim pracownikom po spełnieniu ustawowych wymogów. Urlop ten jest związany z nabyciem prawa do kolejnego urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze.

Autopromocja

Podwyższenie wymiaru urlopu w danym roku kalendarzowym może być konsekwencją:

• upływu odpowiedniego okresu pracy (10 lat) - art. 154 k.p.,

• ukończenia szkoły w czasie zatrudnienia i zaliczenia okresu nauki do stażu pracy - art. 155 k.p.,

• przejścia pracownika w trakcie roku kalendarzowego do kolejnego pracodawcy, u którego obowiązują korzystniejsze wymiary urlopu niż ustalone w Kodeksie pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik po ukończeniu studiów wyższych został zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W dniu 30 września 2007 r. upłynął 2-letni okres jego pracy. W tym też dniu nabył prawo do urlopu w wymiarze 26 dni, ponieważ osiągnął 10-letni staż pracy (8 lat z tytułu ukończenia studiów wyższych i 2 lata stażu pracy). Pracownik do 30 września 2007 r. wykorzystał cały przysługujący mu urlop w wymiarze 20 dni. W takim przypadku 30 września 2007 r. nabył prawo do 6 dni urlopu uzupełniającego.

Nabycie prawa do urlopu

Prawo do urlopu w zwiększonym wymiarze w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabywa prawo do wyższego wymiaru urlopu, powstaje nie z początkiem tego roku, a w terminie zaistnienia okoliczności powodującej podwyższenie wymiaru. Wynika z tego, że w sytuacji gdy pracownik wykorzystał cały urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy, a następnie w trakcie tego roku nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, to przysługuje mu urlop uzupełniający w wymiarze różnicy między nabytym wymiarem a wymiarem poprzednio przysługującym. Momentem nabycia prawa do urlopu uzupełniającego jest ostatni dzień okresu uprawniającego do urlopu w niższym wymiarze.

PRZYKŁAD

W dniu 1 stycznia 2008 r. staż pracy pracownika wynosił 9 lat i 10 miesięcy. Tego dnia pracownik był więc uprawniony do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Jednak z końcem lutego br. osiągnie 10-letni okres zatrudnienia i automatycznie uzyska prawo do 26 dni urlopu, gdyż do tego czasu nie korzystał jeszcze z urlopu. Wobec tego pracodawca udzieli mu urlopu w zwiększonym wymiarze.

Jak udzielić urlopu

Do urlopu uzupełniającego (jako części urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy) odnosi się zasada urlopu corocznego, tzn. powinien on być udzielony w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. W praktyce może się zdarzyć, że pracownik nabędzie prawo do urlopu uzupełniającego pod koniec roku kalendarzowego i wówczas nie będzie możliwości udzielenia go w tym roku. W takiej sytuacji urlop powinien zostać udzielony w pierwszym kwartale następnego roku kalendarzowego i jako urlop zaległy powinien wyprzedzać urlop przysługujący za rok bieżący.

PRZYKŁAD

Pracownikowi zatrudnionemu w firmie „BETA” 10-letni okres zatrudnienia, uprawniający do urlopu w wymiarze 26 dni, upłynął 31 grudnia 2007 r. W takim przypadku urlop uzupełniający przysługuje z upływem ostatniego dnia roku kalendarzowego. Jest to urlop za rok 2007. Wobec tego 1 stycznia 2008 r. pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu w wymiarze 26 dni (za 2008 rok) oraz do 6 dni urlopu zaległego (uzupełniającego) za 2007 rok.

Pracownikowi, który nabył prawo do urlopu uzupełniającego, np. w listopadzie, gdyż wtedy upływa 10-letni okres jego pracy, należy przyznać ten urlop w pełnym wymiarze (6 dni). W tej sytuacji brak jest podstaw do udzielenia urlopu uzupełniającego w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego.

Urlop uzupełniający obejmuje liczbę dni, która stanowi różnicę między nabytym urlopem w wyższym wymiarze a wykorzystanym wcześniej urlopem w niższym wymiarze.

Jeżeli pracownik nabył prawo do urlopu uzupełniającego, a w danym roku kalendarzowym przysługuje mu urlop proporcjonalny, wówczas ustala się wymiar urlopu proporcjonalnego, uwzględniając wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego (§ 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

PRZYKŁAD

Pracownik 1 września 2007 r. nabył prawo do urlopu uzupełniającego, gdyż wtedy osiągnął 10-letni staż pracy w zakresie ustalania wymiaru urlopu. Z dniem 30 listopada 2007 r. doszło do rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą X. Ustalając uprawnienia urlopowe tego pracownika u pracodawcy X, należy brać pod uwagę wyższy wymiar urlopu, czyli 26 dni. W związku z tym pracownik będzie miał prawo do 24 dni urlopu z tytułu pracy do końca listopada 2007 r. (11/12 x 26 dni = 24 dni).

Natomiast w sytuacji gdy pracownik przed rozwiązaniem stosunku pracy nie nabył prawa do urlopu w wyższym wymiarze, dotychczasowy pracodawca ustala wymiar urlopu pracownika proporcjonalnie do przepracowanego okresu z dotychczas przysługującego pracownikowi wymiaru. Z kolei nowy pracodawca, u którego pracownik uzyska prawo do wyższego wymiaru urlopu, powinien ustalić wymiar urlopu pracownika z wyższego wymiaru urlopu proporcjonalnie.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w firmie A. miał prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Przed odejściem z firmy 31 maja 2007 r. wykorzystał 9 dni urlopu, czyli dokładnie tyle, ile mu przysługiwało u tego pracodawcy (5/12 x 20 dni = 9 dni). Następnie pracownik ten 1 czerwca 2007 r. został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w firmie B. Jednocześnie w sierpniu 2007 r. uzyskał prawo do 26 dni urlopu z uwagi na 10-leni okres zatrudnienia. Pracodawca B. powinien w 2007 r. udzielić pracownikowi urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego z wyższego wymiaru, tj. 16 dni (7/12 x 26 dni = 16 dni).

Urlop uzupełniający stwarza także sytuację, w której urlop wypoczynkowy przysługujący za dany rok kalendarzowy (traktowany jako całość) ulegnie podziałowi na dwie części. Przepisy Kodeksu pracy nie wymagają od pracownika, aby wyczekiwał w ciągu roku kalendarzowego na nabycie prawa do urlopu w wyższym wymiarze i dopiero wówczas wykorzystał go w całości.

Jeżeli pracodawca sporządza plan urlopów wypoczynkowych, powinien uwzględnić w nim także urlop uzupełniający, wówczas na początku roku kalendarzowego będzie wiadomo, czy pracownik będzie chciał wykorzystać go oddzielnie, czy też wykorzysta urlop w całości w podwyższonym wymiarze. Jeżeli u danego pracodawcy nie jest sporządzany plan urlopów wypoczynkowych, termin wykorzystania urlopu uzupełniającego powinien być ustalony po porozumieniu z pracownikiem.

Katarzyna Piecyk

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...