Kiedy najlepiej skorzystać z urlopu

Marcin Nowak
rozwiń więcej
Z punktu widzenia pracowników rok 2008 nie będzie sprzyjał zorganizowaniu długiego wypoczynku przy wykorzystaniu jak najmniejszej liczby dni urlopu wypoczynkowego. Pracodawcy mogą odetchnąć. W 2008 r. nie będzie praktycznie zbyt wielu okazji do organizowania przez pracowników długich weekendów. Tegoroczny układ świąt nie daje pracownikom wielu możliwości skorzysta nia z dłuższego odpoczynku bez znacznego obniżenia puli urlopowej

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawu temu odpowiada obowiązek pracodawcy polegający na udzieleniu pracownikowi urlopu w tym roku, w którym uzyskał on do niego prawo, w terminie określonym w planie urlopów lub po porozumieniu z pracownikiem. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Autopromocja

WAŻNE!

Pracodawca udziela pracownikowi urlopu zawsze na dni pracy, ale rozlicza go w godzinach!

Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

Planowanie urlopu

Pracodawca niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników ma obowiązek tworzenia planu urlopów, chyba że zgodę na zwolnienie go z tego obowiązku wyrażą związki zawodowe. Pracodawca, u którego nie działają związki zawodowe, może sam zrezygnować z tworzenia planu urlopów. Początek stycznia to ostatni dzwonek na sporządzanie planu urlopów. Choć przepisy prawa pracy nigdzie nie wskazują terminu, w którym pracodawca zobowiązany jest do sporządzenia planu urlopu, to słuszny jest pogląd, że plan urlopu należałoby sporządzić już w grudniu. Skoro pracownik ma prawo już od dnia 1 stycznia skorzystać z całego przysługującego mu urlopu, to pracodawca powinien wiedzieć, kiedy pracownik chce wykorzystać urlop. Plan urlopów ma na celu zapewnić właściwą organizację i porządek pracy urlopów i powinien dotyczyć całego okresu, w którym pracownik jest uprawniony do skorzystania z urlopu. Przepisy nie określają, jaki okres ma obejmować plan urlopów.

Pracodawca bierze pod uwagę wnioski pracowników co do terminu urlopu oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, zarówno przy tworzeniu planu urlopów, jak i przy ustalaniu terminu urlopu w porozumieniu z pracownikiem (gdy jest zwolniony z obowiązku tworzenia planu). Wnioski powinny określać konkretne daty wykorzystania urlopu, ponieważ w razie nieprecyzyjnego podania przez pracownika terminu urlopu (np. lipiec-sierpień) pracodawca może skierować go na urlop w terminie przez siebie wskazanym.

Kiedy na urlop

Chociaż przepisy Kodeksu pracy stwierdzają, że urlop wypoczynkowy powinien być nieprzerwany, to jednak na wniosek pracownika może on być podzielony na części. W takim przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. W praktyce pracownicy chętnie korzystają nie tylko z możliwości 14-dniowego urlopu, ale również z popularnych długich weekendów.


Chcąc mieć jak najwięcej czasu wolnego, trzeba uwzględnić rozkład świąt i dni ustawowo wolnych od pracy w 2008 r.

Z takiego rozkładu świąt wynika, że korzystnie jest udać się na urlop na przełomie roku 2007/2008. Pracownik biorąc urlop od 24 grudnia 2007 r. do 7 stycznia 2008 r. będzie odpoczywał pełne 16 dni kalendarzowe. Z jego puli urlopowej trzeba będzie odjąć 4 dni urlopu za 2007 r. i 3 dni z urlopu z 2008 r. W sumie 7 dni urlopu daje nam 16 dni wolnego. Na kolejną tak długą przerwę trzeba będzie czekać rok.

Również popularna majówka nie będzie w 2008 r. zbyt długa. W zasadzie pracownik będzie odpoczywał od czwartku 1 maja do niedzieli 4 maja. Jednak pracownikom lubiącym dłuższy wypoczynek można polecić wykorzystanie w tym okresie 3 dni urlopu (28-30 kwietnia), co da nam 9-dniowy wypoczynek. Korzystnym rozwiąza- niem dla wszystkich będzie udzielenie pracownikom wolnego 2 maja (piątek), z tytułu święta 3 Maja wypadającego w sobotę. Zgodnie z art. 130 § 2 k.p. każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Pracodawca może również „oddać” za 3 maja inny dzień, np. 23 maja, czyli piątek po Bożym Ciele. Z pewnością wielu pracowników na ten dzień i tak zaplanuje urlop. Biorąc 1 dzień urlopu odpoczywamy 4.

Kolejna okazja do dłuższego odpoczynku będzie dopiero w listopadzie. 1 listopada wypada w sobotę, więc pracodawcy muszą oddać inny dzień wolny. Dając pracownikowi wolne 10 listopada, pracownik będzie odpoczywał 4 dni. Biorąc jednak 3 dni urlopu (12-14 listopada) odpoczynek wyniesie 9 dni.

Ostatnią okazją do długiego wypoczynku będzie okres świąteczno-noworoczny. Biorąc 4 dni urlopu (29-31 grudnia) i 2 stycznia 2009 r. (piątek) będziemy odpoczywać 11 dni.

Natomiast dokładając 3 dni w grudniu (22-24 grudnia) odpoczynek wyniesie 16 dni.

Na zakończenie warto przypomnieć, że pracownik dysponuje urlopem wypoczynkowym w wymiarze 20 dni, gdy jego staż pracy jest krótszy niż 10 lat oraz 26 dni, gdy pracuje już ponad 10 lat. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Marcin Nowak

 

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...