Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownika, który porzucił pracę

Łukasz Matys
rozwiń więcej
Pracownik przepracował u nas pierwsze 2 tygodnie września i porzucił pracę. Nie była to jego pierwsza praca. Czy w takim przypadku pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego i przysługuje mu za niego ekwiwalent?

Pracownik, który porzucił pracę, nabył prawo do urlopu wypoczynkowego i należy mu zapłacić ekwiwalent za ten urlop. Prawo do urlopu przysługuje niezależnie od sposobu rozwiązania umowy o pracę.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Przepisy prawa pracy nie przewidują takiego zakończenia stosunku pracy, jak porzucenie pracy. Z porzuceniem pracy mamy do czynienia w sytuacji, gdy pracownik, nie wypowiadając umowy, nie będzie przychodził do pracy i nie będzie wykonywał swoich obowiązków służbowych. Takie zachowanie nie powoduje wygaśnięcia czy rozwiązania umowy o pracę. Porzucenie pracy jest natomiast ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Jest to zatem dla pracodawcy podstawa do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca musi w takim przypadku dopełnić wszelkich obowiązków związanych z rozwiązaniem umowy w takim trybie.

Przede wszystkim pracodawca musi powiadomić pracownika na piśmie o rozwiązaniu umowy o pracę z winy pracownika bez wypowiedzenia (art. 30 § 3 Kodeksu pracy). W piśmie tym powinien wskazać przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę (art. 30 § 4 Kodeksu pracy). Musi również wydać pracownikowi świadectwo pracy w związku z takim zakończeniem zatrudnienia. W świadectwie pracy jako podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy należy podać art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy i wpisać słownie, że umowa rozwiązała się bez wypowiedzenia z winy pracownika. Przed podjęciem decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawca musi zasięgnąć opinii zakładowej organizacji związkowej, jeżeli taka działa w zakładzie pracy (art. 52 § 3 Kodeksu pracy). Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okolicznościach uzasadniających zwolnienie.

Taki tryb rozwiązania umowy o pracę nie pozbawia jednak pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w części lub w całości z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny (art. 171 Kodeksu pracy).

Za okres pracy w Państwa firmie pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny. Przy obliczaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca (art. 1552a § 2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Przy obliczaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego niepełny przepracowany miesiąc zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.

Państwa pracownikowi będzie przysługiwał ekwiwalent za urlop za 1/12 wymiaru przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Pracownik przepracował bowiem tylko 2 tygodnie, które należy zaokrąglić w górę do 1 miesiąca. Jeżeli zatem pracownikowi przysługiwał urlop w wymiarze 20 dni, to trzeba wypłacić mu ekwiwalent za 16 godzin (1/12 x 20 dni = 2 dni, 2 dni x 8 godz. = 16 godz.). Gdyby natomiast pracownik nabył prawo do 26 dni urlopu, wtedy ekwiwalent należałoby wypłacić za 24 godziny (1/12 x 26 dni = 3 dni, 3 dni x 8 godz. = 24 godz.).

Podstawa prawna

  • art. 30 § 1 pkt 3, § 4, art. 52 § 1 pkt 1, § 3, art. 1551, art. 1552a § 2, art. 1553 § 1, art. 171 Kodeksu pracy.
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...