W jakim terminie należy udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego

Małgorzata Podgórska
rozwiń więcej
Pracownica wyszła za mąż 3 miesiące temu. Wtedy odbył się tylko jej ślub cywilny, natomiast obecnie pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu okolicznościowego z okazji ślubu kościelnego. Czy 3 miesiące po ślubie cywilnym pracownica może skorzystać z urlopu okolicznościowego na ślub kościelny?

Pracownicy przysługuje tzw. urlop okolicznościowy wyłącznie z tytułu ślubu cywilnego, gdyż tylko ten ślub powoduje skutki cywilnoprawne. Natomiast ślub kościelny jest uroczystością wyłącznie religijną. Ponadto urlop okolicznościowy musi mieć bezpośredni związek ze zdarzeniem, z powodu którego przysługuje, i powinien pozostawać z nim w związku czasowym. Należy przyjąć, że okres 3 miesięcy po ślubie jest zbyt późnym terminem na udzielenie urlopu okolicznościowego z tego tytułu, chyba że pracownik udowodni prawo do tego zwolnienia od pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z tytułu własnego ślubu w wymiarze 2 dni (§ 15 pkt 1 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy...).

Dni zwolnienia od pracy w związku z własnym ślubem – tzw. urlop okolicznościowy – są udzielane przez pracodawcę w terminie wskazanym przez pracownika i zasadniczo powinny pokrywać się z datą zdarzenia, które jest przyczyną takiego zwolnienia. Prawo pracy nie precyzuje konkretnej daty, w której to zwolnienie od pracy powinno być udzielone (czy to ma być dzień ślubu, czy dzień składania w urzędzie stanu cywilnego stosownych dokumentów), jednak udzielenie takiego zwolnienia musi mieć bezpośredni związek z zawarciem związku małżeńskiego. Dlatego pracownica, która jeszcze przed dniem ślubu musi załatwić liczne sprawy z nim związane, np. złożyć dokumenty w urzędzie stanu cywilnego albo już po ślubie odebrać akt małżeństwa z urzędu stanu cywilnego lub wziąć udział w uroczystościach rodzinnych, jest uprawniona do skorzystania z urlopu okolicznościowego.

WAŻNE!

Dwa dni urlopu okolicznościowego są udzielane w terminie wskazanym przez pracownika, ale muszą pozostawać w bliskim związku czasowym ze ślubem pracownika.

Jeżeli pracownik występuje do pracodawcy o udzielenie zwolnienia od pracy z powodu własnego ślubu w dużym odstępie czasu od tego zdarzenia, to nie istnieje z reguły związek między zwolnieniem od pracy a samym ślubem, co z kolei przemawia za tym, że pracodawca nie ma podstaw do udzielenia tego zwolnienia. Należy pamiętać, że 2-dniowe zwolnienie od pracy jest zwolnieniem celowym. Zatem jeżeli nie może zostać zrealizowany cel tzw. urlopu okolicznościowego, to nie ma podstaw do jego udzielenia. Zwolnienie od pracy na ślub jest bowiem udzielane w celu załatwienia formalności urzędowych oraz zorganizowania i wzięcia udziału w uroczystości rodzinnej związanej ze ślubem.

PRZYKŁAD

Pracownik zaplanował ślub konkordatowy i wesele na 24 września br. Przed ślubem konieczne było załatwienie w urzędzie stanu cywilnego formalności związanych z uzyskaniem dokumentów umożliwiających zawarcie ślubu i dostarczenie ich do swojej parafii. Ponieważ ślub konkordatowy powoduje skutki nie tylko religijne, ale także cywilnoprawne, pracownik ma możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego w wymiarze 2 dni. Pracownik wystąpił o udzielenie 1 dnia wolnego 21 września br., natomiast drugi dzień chciałby wykorzystać 23 grudnia. Udzielenie zwolnienia od pracy w grudniu nie będzie jednak możliwe, gdyż nie służyłoby ono realizowaniu celów związanych ze ślubem.


Pracownik w razie sporu lub wątpliwości powinien udowodnić prawo do zwolnienia od pracy. Zgodnie bowiem z zasadą prawa cywilnego, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne (art. 300 Kodeksu pracy w zw. z art. 6 Kodeksu cywilnego).

Pracownik składa pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego przedkładając do wglądu – na żądanie pracodawcy – odpis aktu małżeństwa. Jeżeli korzysta z tego zwolnienia przed ślubem, składa oświadczenie o zamiarze wstąpienia w związek małżeński i dostarcza odpis aktu małżeństwa niezwłocznie po jego uzyskaniu.

Pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy tylko na taki ślub, który powoduje skutki prawne. Nie należy się ono zatem na ślub kościelny, jeżeli wcześniej pracownik zawarł ślub cywilny. Zawierając bowiem w takiej sytuacji ślub kościelny pracownik jest już w związku małżeńskim.

Należy podkreślić, że w razie ślubu przypadającego w dniu dla pracownika rozkładowo wolnym od pracy (np. w niedzielę lub święto), pracodawca także może udzielić zwolnienia od pracy w dniach bezpośrednio poprzedzających lub następujących po dniu wolnym od pracy.

Warto zaznaczyć, że zwolnienia od pracy w związku ze ślubem pracownika pracodawca udziela na cały dzień jego pracy, niezależnie od liczby godzin przypadających do przepracowania zgodnie z jego grafikiem i systemu czasu pracy, w jakim jest zatrudniony.

Za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa wyżej, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości należy obliczać z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Podstawa prawna

  • art. 297, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 6 Kodeksu cywilnego,
  • § 1, § 15 i § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.),
  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).
Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...