Urlop bezpłatny

Aleksandra Nowak
rozwiń więcej
Pracownik przedstawił zaświadczenie z Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze go na wójta gminy. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu bezpłatnego pracownikowi, który został wybrany wójtem lub burmistrzem?

Tak, chociaż obowiązek taki nie wynika bezpośrednio z przepisów prawa pracy. Ze względu na fakt, że wybór na wójta czy burmistrza powoduje nawiązanie nowego stosunku pracy u innego pracodawcy, dotychczasowy pracodawca powinien na pisemny wniosek pracownika udzielić mu urlopu bezpłatnego. W tym czasie pracownik może wykonywać zadania wójta, burmistrza, a po upływie kadencji może powrócić do pracy u dotychczasowego pracodawcy.

Autopromocja

Jedynym przypadkiem obligatoryjnego udzielenia urlopu bezpłatnego pracownikowi jest powołanie go do pełnienia z wyboru funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli z wyboru wynika obowiązek wykonywania tej funkcji w charakterze pracownika (art. 25 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych – DzU nr 79, poz. 854 ze zm.). W tej sytuacji pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego i nie ma żadnej prawnej możliwości odmówienia udzielenia takiego urlopu. W pozostałych sytuacjach (np. wybór na posła, prezydenta miasta, burmistrza, wójta) jest to tylko i wyłącznie uprawnienie pracodawcy.

Pracodawca nie ma bezpośredniego obowiązku udzielenia pracownikowi wybranemu na wójta czy burmistrza urlopu bezpłatnego. Niemniej jednak pracodawca może udzielić pracownikowi wybranemu na wójta, burmistrza urlopu bezpłatnego na okres sprawowania przez niego funkcji na podstawie art. 174 k.p.

Zgodnie z tym przepisem na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Pracownik we wniosku nie musi wskazywać pracodawcy, z jakiego powodu chce skorzystać z urlopu. Oznacza to, że pracownik może wystąpić o urlop bezpłatny u dotychczasowego pracodawcy w celu świadczenia pracy na rzecz innego podmiotu. Może się jednak zdarzyć, że pracodawca odmówi pracownikowi udzielenia takiego urlopu. Odmowa pracodawcy może być spowodowana np. brakami kadrowymi i niemożnością zapewnienia normalnego toku pracy. Pracodawca nie musi jednak swojej odmowy uzasadniać.

Należy jednak uznać za trafny pogląd Sądu Najwyższego wyrażony w wyroku z 12 sierpnia 2004 r., III PK 42/04, OSNP 2005/6/77, w którym stwierdził, że wniosek pracownika o urlop bezpłatny (art. 174 § 1 k.p.) oraz jego udzielenie przez pracodawcę są oświadczeniami woli, których wykładni należy dokonywać na podstawie art. 65 k.c. w zw. z art. 300 k.p.


Jak wskazywał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu tego wyroku, udzielenie urlopu bezpłatnego pracownikowi należy traktować jak umowę o urlop bezpłatny, gdyż obie strony muszą złożyć zgodne oświadczenie woli. Interpretując więc taką umowę, należy badać zgodny zamiar stron i cel, dla którego umowa została zawarta.

Wybór danej osoby na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta powoduje nawiązanie z tą osobą stosunku pracy na podstawie wyboru. Oznacza to, że wybór danej osoby powoduje obligatoryjne jej zatrudnienie. Dana osoba staje się więc pracownikiem urzędu gminy, miasta. Stosunek pracy na podstawie wyboru powstaje, gdy z aktu wyboru wynika obowiązek wykonywania pracy w charakterze pracownika, czyli za wynagrodzeniem (art. 73 k.p.).

Jednak biorąc pod uwagę trudności, jakie mogą wynikać z pozostawania pracownika w dwóch stosunkach pracy (w urzędzie i u dotychczasowego pracodawcy), słuszne jest udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego na czas wykonywania przez niego funkcji wójta, burmistrza. Powołując się na cytowany wyrok Sądu Najwyższego, w tym przypadku istotne znaczenie ma wola stron – czyli chęć zawieszenia, a nie zakończenia dotychczasowego zatrudnienia.

Błędne byłoby również stwierdzenie, że rozpoczęcie pracy na stanowisku z wyboru powoduje automatyczne wygaśnięcie dotychczasowego stosunku pracy. Wygaśniecie stosunku pracy następuje bowiem tylko i wyłącznie w enumeratywnie wskazanych przypadkach. Stosunek pracy jest stosunkiem terminowym (kadencyjność), więc pracownik, korzystając z urlopu bezpłatnego, może liczyć na powrót na dotychczasowe stanowisko.

Pracownik pozostający w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym ma prawo powrotu do pracy u pracodawcy, który zatrudniał go w chwili wyboru, na stanowisko równorzędne pod względem wynagrodzenia z poprzednio zajmowanym, jeżeli zgłosi swój powrót w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru (art. 74 k.p.). Niedotrzymanie tego warunku powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...