Czy pracownikowi, który zmienił pracę w trakcie roku, należy udzielić 14 dni kalendarzowych wypoczynku

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
rozwiń więcej
Zatrudniliśmy pracownika od 1 lipca br. na pełny etat. Przysługuje mu 26 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ posiada 10-letni staż pracy. Pracownik przez pierwsze pół roku 2010 r. pracował u innego pracodawcy. Wykorzystał u niego 13 dni urlopu wypoczynkowego. Czy powinniśmy mu udzielić urlopu wypoczynkowego w taki sposób, aby miał zapewnione 14 dni wypoczynku, mimo że pracownik nie chce ich wykorzystać jednorazowo?

Należy przyjąć, że nie mają Państwo obowiązku udzielenia pracownikowi co najmniej 14 dni wolnego. Takie uprawnienie przysługuje wówczas, gdy pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy przez cały rok.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownik powinien wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy jednorazowo (art. 152 Kodeksu pracy). Jednak od tej zasady istnieje wyjątek, który pozwala pracodawcy, na wniosek pracownika, udzielać urlopu wypoczynkowego w krótszym wymiarze. W takim przypadku jedna część urlopu wypoczynkowego powinna obejmować co najmniej 14 dni kalendarzowych (art. 162 Kodeksu pracy). Należy zwrócić uwagę, że w tej sytuacji chodzi o dni kalendarzowe wypoczynku, a nie robocze. Oznacza to, że przy liczeniu 14 dni kalendarzowych wypoczynku bierzemy pod uwagę również dni wolne od pracy, np. dni wolne wynikające z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, niedziele i święta. Często zatem wystarczy, że pracodawca udzieli pracownikowi 10 dni urlopu wypoczynkowego, aby zapewnił mu 14 dni kalendarzowych wypoczynku.

WAŻNE!

Przy udzielaniu 14 dni kalendarzowych wypoczynku, jakie pracodawca musi zapewnić pracownikowi, uwzględniamy również dni wolne od pracy.

Jeżeli pracownik zmieni pracodawcę w trakcie roku kalendarzowego, urlop wypoczynkowy za ten rok przysługuje mu proporcjonalnie do okresu zatrudnienia u poszczególnych pracodawców (art. 1551 § 1 Kodeksu pracy). W omawianej sytuacji Państwa pracownik podejmując u Państwa pracę od 1 lipca br. nabył prawo do 13 dni urlopu wypoczynkowego. Również 13 dni urlopu wypoczynkowego przysługiwało mu u poprzedniego pracodawcy, jeżeli był zatrudniony u niego od 1 stycznia do 30 czerwca br. Zatem mają Państwo możliwość udzielenia pracownikowi jednorazowo 14 dni kalendarzowych wypoczynku.

Jednak kwestią dyskusyjną jest, czy pracodawca musi w ogóle zapewniać pracownikowi odpoczynek w takim wymiarze, jeżeli dochodzi do zmiany pracodawcy w trakcie roku. Przepisy prawa pracy nie rozstrzygają tego problemu. W literaturze prawa pracy przyjmuje się, że pracodawca nie ma obowiązku udzielania pracownikowi 14 dni wolnego, jeżeli następuje zmiana pracodawcy (zob. „Komentarz do Kodeksu pracy” pod red. W. Muszalskiego). Ten pogląd należy uznać za słuszny, gdyż pracownik, który ma prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego, tj. 20 lub 26 dni, ma większe możliwości skorzystania z tego urlopu w sposób dla siebie najbardziej korzystny niż pracownik, któremu przysługuje urlop proporcjonalny. Jeżeli przyjąć, że pracownik, który zmienił pracodawcę, musi wykorzystać 14 dni kalendarzowych urlopu, to często nie miałby on możliwości skorzystania z tego urlopu zgodnie ze swoimi potrzebami.


PRZYKŁAD

Pracownik podjął pracę od 1 lipca br. Dotychczas pracował w innej firmie. Ma on prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. U pierwszego pracodawcy nie wykorzystał ani jednego dnia urlopu i otrzymał ekwiwalent za 10 dni urlopu. U drugiego pracodawcy przysługuje mu 10 dni urlopu. Pracownik chciałby wykorzystać 2 dni tego urlopu po 1 listopada br. ze względu na wyjazd na groby bliskich oraz pozostałą część w okresie między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. W przypadku gdy pracodawca musiałby mu udzielić jednorazowo 14 dni wypoczynku, udzielenie urlopu wypoczynkowego w planowany przez pracownika sposób byłoby niemożliwe.

W omawianej sytuacji pracodawca nie jest również w stanie zweryfikować, czy dotychczasowy pracodawca, u którego pracownik pozostawał w zatrudnieniu, udzielił mu już 2-tygodniowego wypoczynku. Informacji tej nie podaje się bowiem w świadectwie pracy, a dotychczasowy pracodawca nie ma również obowiązku informowania w inny sposób kolejnego pracodawcy pracownika o terminach wykorzystania przez niego urlopu wypoczynkowego.

Nie ma wątpliwości, że 14 dni wypoczynku nie trzeba zapewniać, jeżeli pracownikowi nie przysługuje proporcjonalny urlop wypoczynkowy, który umożliwia wykorzystanie wypoczynku w takim wymiarze. W takiej sytuacji nie trzeba udzielać pracownikowi dodatkowych dni wolnych, aby można było spełnić ten obowiązek.

Nieudzielenie co najmniej 14 dni wypoczynku pracownikowi nie może być ukarane grzywną przez PIP. Nie jest to bowiem wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Wykroczeniami w zakresie urlopów wypoczynkowych są tylko następujące naruszenia (art. 282 § 1 Kodeksu pracy):

  • nieudzielenie pracownikowi przysługującego urlopu,
  • bezpodstawne obniżenie wymiaru urlopu.

W związku z tym pracodawca, który dzieląc urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi w danym roku kalendarzowym (na jego wniosek) nie zapewnia, aby jedna część jego wypoczynku obejmowała co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, narusza obowiązujące przepisy prawa pracy, ale nie popełnia wykroczenia.

Podstawa prawna

  • art. 152, art. 1551, art. 162, art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy.
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...