Kiedy należy złożyć wniosek o przyznanie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Anna Szocińska
rozwiń więcej
Nasza pracownica 11 sierpnia 2011 r. przyjęła na wychowanie roczne dziecko oraz wystąpiła do sądu o jego przysposobienie. Wyrok w tej sprawie został wydany 16 listopada 2011 r. Pracownica nie wystąpiła jeszcze z wnioskiem o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czy powinna to zrobić zaraz po przysposobieniu, czy może wystąpić o urlop w późniejszym terminie?

Państwa pracownica powinna wystąpić o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego niezwłocznie po spełnieniu warunków do przyznania urlopu, tj. niezwłocznie po podjęciu faktycznej opieki nad dzieckiem i wystąpieniu do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

Autopromocja

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która przyjęła na wychowanie dziecko i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia lub 10. roku życia w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Kodeks pracy nie określa, w jakim terminie urlop ten powinien być wykorzystany. Należy jednak przyjąć, że celem tego urlopu jest umożliwienie dziecku przyjętemu na wychowanie zaaklimatyzowania się w nowej rodzinie oraz stworzenie pracownicy możliwości sprawowania stałej opieki nad dzieckiem w okresie pierwszych trudnych miesięcy życia w nowym środowisku. Biorąc pod uwagę cel tego urlopu, powinien on być wykorzystany niezwłocznie po spełnieniu przez pracownicę przesłanek do jego nabycia. Od 1 stycznia 2010 r. zasiłek macierzyński przysługuje także przez okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia na wychowanie dziecka przysługują przez okres:

  • 20 tygodni (140 dni) w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
  • 31 tygodni (217 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
  • 33 tygodni (231 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
  • 35 tygodni (245 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
  • 37 tygodni (259 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.

Państwa pracownica, która przyjęła dziecko na wychowanie, powinna wystąpić o zasiłek macierzyński niezwłocznie po łącznym spełnieniu dwóch warunków do jego nabycia:

  • przyjęcia dziecka na wychowanie (chodzi o faktyczne sprawowanie opieki nad dzieckiem) i
  • wystąpienia do sądu z wnioskiem o przysposobienie przyjętego na wychowanie dziecka.

W niektórych sytuacjach wiek dziecka może ograniczać czas trwania urlopu, a nawet uniemożliwiać skorzystanie z tego przywileju. W przypadku przysposobienia dziecka zasiłek macierzyński przysługuje bowiem tylko do ukończenia przez dziecko 7. roku życia (lub 10. roku życia, gdy wobec dziecka odroczono obowiązek szkolny). Przy obliczaniu wieku osoby fizycznej należy stosować art. 112 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia okresu. Zatem w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie zasiłek macierzyński przysługuje nie dłużej niż do dnia poprzedzającego siódme lub odpowiednio dziesiąte urodziny dziecka.


W liczbie dzieci przyjętych równocześnie na wychowanie, od której zależy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego, uwzględnia się dzieci w wieku do ukończenia 7. lub odpowiednio 10. roku życia. Jeśli pracownica przyjmie na wychowanie więcej niż jedno dziecko, ale nie wszystkie dzieci spełniają warunek wieku, który uprawnia do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego należy ustalić w wymiarze stosownym do liczby dzieci przyjętych na wychowanie, które nie ukończyły 7. lub odpowiednio 10. roku życia.

PRZYKŁAD

Pracownica przyjęła na wychowanie dziecko urodzone 25 czerwca 2010 r. 11 lipca 2011 r. wystąpiła do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie. Zwróciła się do pracodawcy o udzielenie jej urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego od 12 lipca 2011 r. Zasiłek macierzyński przysługuje jej przez okres 20 tygodni, tj. od 12 lipca do 28 listopada 2011 r.

Minimalny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu przysposobienia dziecka wynosi 9 tygodni (tj. 63 dni). Zasiłek macierzyński w tym wymiarze przysługuje nawet wtedy, gdy dziecko ukończy w tym okresie odpowiednio 7 lub 10 lat.

WAŻNE!

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje przez 9 tygodni nawet wtedy, gdy dziecko ukończyło 7 lat (lub odpowiednio 10 lat).

PRZYKŁAD

Pracownica 16 września 2011 r. przyjęła na wychowanie dziecko, które nie ukończyło 7. roku życia, oraz wystąpiła do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie. Z wnioskiem o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego wystąpiła od 19 września 2011 r. Siódme urodziny dziecka przypadają 30 grudnia 2011 r. Wobec dziecka nie podjęto decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego. Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, tj. od 19 września do 29 grudnia 2011 r. (102 dni). Pracownica nie ma prawa do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Pracownica po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego ma prawo wystąpić z wnioskiem o dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, który od 1 stycznia 2012 r. w przypadku przyjęcia na wychowanie 1 dziecka wynosi do 4 tygodni, natomiast w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci – do 6 tygodni.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2012 r. pracownica po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego ma prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 4 tygodni – w przypadku przyjęcia na wychowanie 1 dziecka lub do 6 tygodni w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci.

Dowodem do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu przysposobienia dziecka jest zaświadczenie sądu opiekuńczego o wystąpieniu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęcia dziecka w ramach rodziny zastępczej. W zaświadczeniu tym powinna być wskazana data urodzenia dziecka oraz oświadczenie ubezpieczonego o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie.

Jeżeli płatnikiem zasiłku macierzyńskiego jest ZUS, dodatkowo są wymagane:

  • zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3 (a w przypadku osób niebędących pracownikami ZUS Z-3a).

Podstawa prawna:

  • art. 183 Kodeksu pracy,
  • art. 29 ust. 1 pkt 2, ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...