Czy można zwolnić osobę wykorzystującą urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w trakcie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Przeprowadzamy zwolnienia indywidualne z przyczyn niedotyczących pracowników. Zatrudniamy około 40 pracowników. Jedna z pracownic jest na urlopie macierzyńskim, druga rozpoczyna właśnie urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czy pracownicom można w trakcie tych urlopów wypowiedzieć umowę o pracę?

Pełnej ochronie przed zwolnieniem podlega pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim. Można jej zmienić jedynie warunki pracy, ale bez obniżenia wynagrodzenia. Pracownica wykorzystująca urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego jest chroniona przed zwolnieniem ze wskazanych przez Państwa przyczyn jedynie wówczas, gdy udzielono jej urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego na okres krótszy niż 3 miesiące.

Autopromocja

UZASADNIENIE

 Na skutek nowelizacji przepisów Kodeksu pracy, która weszła w życie 6 stycznia 2010 r., zrównana została ochrona przed zwolnieniem z pracy przysługująca rodzicom adopcyjnym z ochroną rodziców biologicznych. Dotyczy to okresu wykorzystywania urlopów macierzyńskich oraz urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego, jak również dodatkowych urlopów macierzyńskich i dodatkowych urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Do czasu wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy osoby wykorzystujące urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego były chronione przed zwolnieniem z pracy na zasadach ogólnych, jakie przysługują w czasie wykorzystywania urlopów przez pracowników (art. 41 Kodeksu pracy).

Podczas zrównywania ochrony obu grup rodziców nie zmieniono jednak przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Dlatego występują różnice w zakresie ochrony pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim i urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Ustawa o szczególnych zasadach (...) daje możliwość pracodawcom, którzy muszą stosować się do jej przepisów (chodzi o pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników), zwolnienia niektórych osób podlegających szczególnej ochronie w stosunkach pracy, czyli osób, których nie można zwolnić za wypowiedzeniem w zwykłych sytuacjach. Możliwość ta dotyczy zarówno zwolnień grupowych, jak i indywidualnych, uzasadnionych wyłącznie przyczynami niedotyczącymi pracownika. Przy wypowiadaniu pracownikom stosunków pracy w ramach zwolnienia grupowego lub indywidualnego nie stosuje się przepisów dotyczących szczególnej ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy.


W stosunku do pewnych grup pracowników na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych możliwe jest jedynie zastosowanie wypowiedzeń zmieniających (w przypadku obniżenia wynagrodzenia na skutek takiej zmiany stanowiska pracy pracownikowi przysługuje do końca okresu ochronnego dodatek wyrównawczy). Katalog tych pracowników zawarty w ustawie o zwolnieniach grupowych wymienia osoby wykorzystujące urlopy macierzyńskie, nie wymienia jednak pracowników przebywających na urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowych urlopach macierzyńskich ani na urlopie ojcowskim (art. 5 ust. 5 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy...). Wynika z tego, że w razie dokonywania zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników przez zakład pracy podlegający pod przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych (zatrudnianie co najmniej 20 pracowników) nie można dać definitywnego wypowiedzenia pracownikom przebywającym na urlopach macierzyńskich.

Zagrożenie

Pracownikom przebywającym na urlopie macierzyńskim nie można wręczyć definitywnego wypowiedzenia umowy o pracę w czasie zwolnień grupowych i indywidualnych.

Natomiast w razie zwolnień indywidualnych i grupowych z przyczyn dotyczących pracodawcy można wręczyć wypowiedzenie pracownikom korzystającym z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Jedynym ograniczeniem w przypadku zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, które odnosi się do pracowników korzystających z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, jest zasada, zgodnie z którą wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy w sytuacjach, o których mowa w art. 41 k.p. (czyli np. w czasie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego), jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego co najmniej 3 miesiące. Zgodnie ze stanowiskiem GIP, w takim przypadku pracodawca może wypowiedzieć pracownicy umowę z przyczyn niedotyczących pracowników już pierwszego dnia, jeżeli urlop został udzielony na co najmniej 3 miesiące (pismo nr GPP- 316- 4560 – 12 – 1 /10/PE/RP).

PRZYKŁAD

Pracownica urodziła bliźnięta, a inna pracownica tej firmy wystąpiła o przysposobienie bliźniąt. W związku z tym pracownicom przysługują urlopy (odpowiednio macierzyński i na warunkach urlopu macierzyńskiego) przez okres 31 tygodni. W razie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego przez cały ten czas podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem z pracy. Natomiast pracownica przebywająca na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego nie podlega ochronie, ponieważ udzielono jej tego urlopu na co najmniej 3 miesiące.

Podstawa prawna

  • art. 41, art. 177, art. 180, art. 183 Kodeksu pracy,
  • art. 5 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).
Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...