Czy pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 lat może wybrać spośród przysługujących mu uprawnień te, które są dla niego najdogodniejsze

Katarzyna Wrońska-Zblewska
rozwiń więcej
Pracownica opiekująca się 2-letnim dzieckiem napisała oświadczenie, że nie będzie pracować w porze nocnej (w firmie są zmiany nocne), ale zgadza się na pracę w godzinach nadliczbowych. Czy uprawnienia rodzicielskie dotyczące np. zakazu pracy w nadgodzinach, w porze nocnej oraz wysyłania w delegację pracowników opiekujących się dziećmi w wieku do 4 lat muszą być wykorzystywane przez pracownicę łącznie, czy może ona sobie wybrać, że np. będzie pracowała w nadgodzinach, ale nie będzie pracowała w nocy i poza stałym miejscem pracy?

Pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia 4 lat ma prawo wybrać spośród przysługujących mu uprawnień te, które są dla niego najdogodniejsze. Jeśli pracownik zgodzi się np. na pracę w godzinach nadliczbowych, nie musi jednocześnie zgadzać się na pracę w porze nocnej lub na delegacje poza stałe miejsce pracy, a pracodawca musi respektować jego decyzję.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia 4 lat ma prawo do dodatkowych uprawnień dotyczących wykonywania pracy. Uprawnienia te w sposób wyczerpujący określa Kodeks pracy i mogą z nich korzystać zarówno pracownicy będący biologicznymi rodzicami, jak i faktyczni opiekunowie dziecka. Korzystanie z tych uprawnień przez pracownika opiekującego się dzieckiem do 4 lat jest uzależnione od decyzji tego pracownika (art. 178 § 2 Kodeksu pracy). Oznacza to, że o fakcie korzystania z uprawnień przysługujących pracownikowi opiekującemu się dzieckiem do 4 lat lub o braku zamiaru korzystania z nich pracownik decyduje samodzielnie składając pracodawcy pisemne oświadczenie w tej sprawie, które jest przechowywane w aktach osobowych tego pracownika.

Jeśli obydwoje rodzice/opiekunowie dziecka są zatrudnieni na podstawie stosunku pracy, z uprawnień tych może korzystać tylko jedno z nich (art. 1891 Kodeksu pracy). W takim przypadku jedno z rodziców/opiekunów składa swojemu pracodawcy oświadczenie o zamiarze korzystania z tych uprawnień, natomiast drugi rodzic/opiekun składa swojemu pracodawcy oświadczenie o braku zamiaru korzystania z tych uprawnień.

Bez zgody pracownika opiekującego się dzieckiem, które nie ukończyło 4 lat, pracodawca nie może mu polecić:

  • wykonywania pracy w wyższym dobowym wymiarze czasu pracy niż 8 godzin, nawet jeśli pracownik ten jest zatrudniony w systemie czasu pracy, w którym praca jest wykonywana ponad 8 godzin dobowo (art. 148 pkt 3 Kodeksu pracy), np. w równoważnym systemie czasu pracy (za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru czasu pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia),
  • wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej obowiązującej w zakładzie pracy oraz w przerywanym systemie czasu pracy (art. 178 § 2 Kodeksu pracy),
  • odbywania delegacji poza stałe miejsce pracy (art. 178 § 2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Jeśli pracownica zgodziła się na pracę w godzinach nadliczbowych, ale nie zgodziła się na pracę w porze nocnej, pracodawca powinien pamiętać, że przy takim oświadczeniu pracownicy nie wolno mu zatrudniać jej w tych godzinach nadliczbowych, które przypadają w porze nocnej.

Każde z ww. uprawnień jest uprawnieniem odrębnym od pozostałych w tym znaczeniu, że uprawniony pracownik może skorzystać ze wszystkich łącznie (i tak jest najczęściej w praktyce), jak również jedynie z uprawnień wybranych przez siebie, np. nie godzi się na delegowanie poza stałe miejsce pracy.

PRZYKŁAD

Pracownica opiekująca się 3-letnim dzieckiem jest zatrudniona na stanowisku księgowej w podstawowym systemie czasu pracy. Nie wykonuje ona pracy w porze nocnej, sporadycznie wyjeżdża w delegacje w godzinach pracy (do oddziału firmy znajdującego się w sąsiednim mieście). Dlatego złożyła swojemu pracodawcy oświadczenie o braku zamiaru wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, ale zgodziła się na delegacje, gdyż rozpoczynają się i kończą w ramach norm czasu pracy, bez potrzeby kilkudniowego przebywania w innym mieście.

Żaden przepis prawa pracy nie zobowiązuje pracownika opiekującego się dzieckiem do 4 lat do korzystania ze wszystkich uprawnień związanych z opieką nad takim dzieckiem. Pracownik ma prawo wybrać te uprawnienia (i z nich korzystać), które będą najbardziej dla niego dogodne uwzględniając organizację opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że uprawniony pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 lat nie musi wykorzystywać wszystkich ulg określonych w prawie pracy. Pracownik dokonuje wyboru uprawnień, z których będzie korzystał, i powiadamia pracodawcę o swoim wyborze w pisemnym oświadczeniu.

Dopuszczalna jest zatem sytuacja, w której pracownica zgodzi się na pracę w godzinach nadliczbowych, lecz nie wyrazi zgody na pracę w porze nocnej. Natomiast pracodawca musi respektować jej decyzję w tym zakresie i ma obowiązek w taki sposób zorganizować jej czas pracy, aby był on zgodny z decyzją pracownicy wyrażoną w oświadczeniu.

PRZYKŁAD

Pracownica opiekująca się 2-letnim dzieckiem jest zatrudniona w równoważnym systemie czasu pracy, w którym jest możliwe rozszerzenie godzin pracy do 12 godzin na dobę. Pracownica zgodziła się na pracę powyżej 8 godzin na dobę. Mimo wydłużonych godzin pracy taka organizacja pracy zapewnia jej więcej niż 2 dni wolnego przeciętnie w tygodniu w obowiązującym okresie rozliczeniowym, dlatego pracownica zdecydowała, że taki system czasu pracy jej odpowiada. Pracownica nie zgodziła się natomiast na pracę w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. W takim przypadku pracodawca musi respektować jej decyzję i jest zobowiązany zorganizować jej pracę w sposób zgodny z jej oświadczeniem. W zakładzie obowiązuje pora nocna w godz. od 22.00 do 6.00. Pracodawca w jednym z tygodni okresu rozliczeniowego zaplanował pracownicy pracę w taki sposób:

poniedziałek – godz. 6.00–18.00,

wtorek – godz. 8.00–12.00,

środa – godz. 10.00–22.00,

czwartek – wolne,

piątek – godz. 6.00–18.00,

sobota – wolne,

niedziela – wolne.

Tak ułożony rozkład jest zgodny z wnioskiem pracownicy.

Podstawa prawna

  • art. 148 pkt 3, art. 178 § 2, art. 1891 Kodeksu pracy,
  • § 6 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...