Czy urlop ojcowski może być wykorzystany w wymiarze krótszym niż tydzień

P. Kuźniar Aleksander
rozwiń więcej
Pracownikowi 12 stycznia br. urodziło się dziecko. Wystąpił do nas z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego w 2 częściach: w wymiarze 5 dni  i 2 dni. Czy możemy udzielić pracownikowi urlopu ojcowskiego w częściach?

Nie mogą Państwo udzielić pracownikowi urlopu ojcowskiego w częściach. Urlop ten powinien być udzielony jednorazowo.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2010 r. pracownik – ojciec wychowujący dziecko uzyskał prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia. Z tego uprawnienia może on skorzystać przed ukończeniem przez dziecko 12 miesięcy życia (art. 1823 § 1 Kodeksu pracy). Od 1 stycznia 2012 r. urlop ojcowski będzie przysługiwał pracownikom – ojcom w pełnym 2-tygodniowym wymiarze (art. 14 ust. 2 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Warunkiem otrzymania urlopu ojcowskiego jest wystąpienie przez pracownika – ojca z pisemnym wnioskiem w tej sprawie na co najmniej 7 dni przed datą rozpoczęcia korzystania z tego urlopu. Po spełnieniu tego formalnego warunku pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu ojcowskiego pracownikowi – ojcu (art. 1823 § 2 Kodeksu pracy).

W przepisach regulujących urlop ojcowski nie ma zapisów zarówno wprost zakazujących, jak również dopuszczających podział urlopu ojcowskiego na części. Konsekwencją tego jest również brak regulacji, które wskazywałyby na maksymalną liczbę części, w jakich z tego urlopu może skorzystać pracownik.

Mając na uwadze pewną niedoskonałość przepisów regulujących urlop ojcowski należy jednak stwierdzić, że pracownikowi – ojcu przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego wyłącznie jednokrotnie w pełnym 7-dniowym wymiarze.

WAŻNE!

Urlopu ojcowskiego nie można udzielać w częściach.


Mimo że ogólne reguły prawa uznają za dozwolone wszystko to, co nie jest przez prawo zabronione, to jednak w szczególności przepisy przejściowe regulujące urlop ojcowski wydają się jednoznacznie przesądzać o zamiarze ustawodawcy w ukształtowaniu urlopu ojcowskiego jako niepodzielnego. Przepisy te wskazują wprost na prawo do wydłużenia urlopu ojcowskiego pracownikom korzystającym z niego 1 stycznia 2012 r. wyłącznie na okres bezpośrednio następujący po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze (art. 15 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Ponadto regulują one, że prawo to przysługuje pracownikowi korzystającemu 1 stycznia 2012 r. z urlopu ojcowskiego w wymiarze jednego tygodnia. Gdyby zatem zamiarem ustawodawcy była możliwość dzielenia tego urlopu na części, to nie zawarłby wymogu bezpośredniości w udzieleniu pracownikowi – ojcu dodatkowej części urlopu ojcowskiego po wykorzystaniu pierwszych 7 dni.

PRZYKŁAD

Pracownik – ojciec korzystający z urlopu ojcowskiego w okresie od 28 grudnia 2011 r. do 3 stycznia 2012 r. złożył pracodawcy wniosek o udzielenie pozostałej 7-dniowej części urlopu ojcowskiego w terminie od 1 do 7 marca 2012 r. Dziecko, nad którym pracownik miałby pełnić opiekę, kończy 12. miesiąc życia 15 marca 2012 r. Mimo to pracodawca nie może przychylić się do takiego wniosku pracownika, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowe 7 dni urlopu ojcowskiego będzie mógł udzielić temu pracownikowi wyłącznie na okres od 4 do 10 stycznia 2012 r., tj. bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w 7-dniowym wymiarze obowiązującym w 2011 r.

Ponadto przyjęcie za słuszne stanowiska o możliwości podziału urlopu ojcowskiego na części jednocześnie oznaczałoby możliwość skorzystania z tego urlopu przez pracownika w 2012 r. nawet w 14 jednodniowych częściach. Taka możliwość oznaczałaby, że pracownicy korzystaliby z tego urlopu wyłącznie w dniach pracy, co wydłużyłoby ich nieobecność w zakładzie do prawie 3 tygodni.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. Uprawniony do urlopu ojcowskiego pracownik w 2012 r. złożył do pracodawcy wniosek o udzielenie mu tego urlopu w każdy piątek przez kolejne 14 tygodni. W przypadku przyjęcia możliwości podziału urlopu ojcowskiego na części pracodawca musiałby na taki urlop wyrazić zgodę. Trudno uznać, że intencją ustawodawcy była możliwość korzystania przez pracownika z urlopu ojcowskiego w taki sposób.


Zatem również po zmianie przepisów w 2012 r. pracodawca będzie mógł udzielić pracownikowi – ojcu urlopu ojcowskiego jedynie na okres pełnych 2 tygodni bez możliwości wykorzystania tego urlopu przez pracownika w częściach np. po 7 dni w różnych okresach.

Za poglądem uznającym, że urlop powinien być udzielony w jednej części, przemawia również brak regulacji prawnej wskazującej na możliwość podzielenia tego urlopu na części, tak jak ma to miejsce np. w przypadku urlopów wychowawczych, gdzie ustawodawca wyraźnie wskazał, że urlop ten może być podzielony na nie więcej niż 4 części. Ponadto, jako argument przeciwny dopuszczalności podziału urlopu ojcowskiego, należy wskazać odesłanie w przepisach o tych urlopach do art. 1831 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym przy udzielaniu urlopu ojcowskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.

Również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Główny Inspektorat Pracy uważają, że urlop ojcowski nie powinien być udzielany w częściach, lecz wykorzystany jednorazowo.

Należy jednak uznać, że w sytuacji gdy pracownik do osiągnięcia przez dziecko 12. miesiąca życia nie może skorzystać z pełnego wymiaru urlopu ojcowskiego obowiązującego w danym roku, pracodawca nie będzie miał podstaw do odmowy udzielenia mu tego urlopu w krótszym wymiarze. Taką sytuację trzeba traktować jak wyjątek od zasady możliwości korzystania z urlopu ojcowskiego jedynie w pełnym wymiarze. Taki pogląd prezentuje również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

PRZYKŁAD

Pracownik – ojciec złożył pracodawcy wniosek o udzielenie 5 dni urlopu ojcowskiego w terminie od 1 do 5 lutego 2010 r. Dziecko pracownika kończy bowiem 12. miesiąc życia 6 lutego br. Pracodawca nie ma zatem podstaw do odmowy udzielenia pracownikowi – ojcu urlopu ojcowskiego w tym terminie, jak również nie ma podstaw do udzielenia pracownikowi pełnych 7 dni urlopu ojcowskiego.

Podstawa prawna

  • art. 1821 § 2, art. 1823, art. 283 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 14, art. 15 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...