Co zrobić w sytuacji, gdy pracownica nie zachowała 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku o urlop wychowawczy

Maria Staniszewska
rozwiń więcej
Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy i na 5 dni przed jego rozpoczęciem cofnęła wniosek o urlop. Czy w takiej sytuacji musi iść na 2 dni na urlop wychowawczy? Pracownica nie zachowała wymaganego 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku.

Mają Państwo prawo wymagać, aby pracownica wykorzystała 2 dni urlopu wychowawczego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownica kontynuowała pracę nie korzystając z urlopu wychowawczego, jeżeli uzyska na to Państwa zgodę.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Urlop wychowawczy jest udzielany w wymiarze do 3 lat na pisemny wniosek pracownika. Powinien on zostać złożony na co najmniej 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia korzystania z tego urlopu. W sytuacji gdy uprawniony pracownik zawnioskuje o udzielenie urlopu wychowawczego, pracodawca ma obowiązek mu go udzielić. Pracownik może również wycofać złożony przez siebie wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Jednak musi tego dokonać na piśmie, nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu (§ 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego).

Przepisy prawa pracy nie przewidują żadnych niekorzystnych dla pracownika konsekwencji w przypadku spóźnienia się z cofnięciem złożonego już wniosku o urlop wychowawczy. W tym przypadku należy zastosować w drodze analogii przepisy dotyczące niezachowania 14-dniowego terminu wymaganego przy składaniu wniosku o urlop wychowawczy. Niezachowanie 14-dniowego terminu na złożenie wniosku o urlop wychowawczy powoduje, że pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu najpóźniej z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca udzielił urlopu wcześniej.

PRZYKŁAD

Pracownik złożył 1 czerwca 2009 r. wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od 10 czerwca 2009 r. Pracodawca zaakceptował wniosek, ale uprzedził pracownika, że udzieli mu urlopu od 15 czerwca br., czyli po 14 dniach od złożenia wniosku, chyba że wcześniej znajdzie odpowiedniego pracownika na zastępstwo. Pracodawca znalazł pracownika na zastępstwo, lecz ten najwcześniej mógł rozpocząć pracę 12 czerwca. W tej sytuacji pracodawca udzielił pracownikowi urlopu wychowawczego od 12 czerwca 2009 r., przed upływem 14 dni od złożenia wniosku.

W przedstawionej sytuacji pracodawca ma prawo żądać od pracownicy, aby wykorzystała 2 dni urlopu wychowawczego. Jeśli jednak nie zakłóci to normalnego toku pracy firmy, a pracodawca wyrazi na to zgodę, pracownica może kontynuować wykonywanie pracy bez potrzeby wykorzystywania 2 dni urlopu wychowawczego.

Zarówno termin na złożenie wniosku o urlop wychowawczy, jak i termin na jego cofnięcie należy traktować jako tzw. terminy instrukcyjne. Są to takie terminy, których należy przestrzegać, lecz ich nieprzestrzeganie nie powoduje negatywnych skutków w postaci np. nieważności wniosku złożonego po terminie lub braku możliwości złożenia takiego wniosku w ogóle. Ustalenie tych terminów ma służyć przede wszystkim pracodawcy. Prowadząc bowiem w swojej firmie politykę kadrową musi mieć czas na takie zorganizowanie pracy w zakładzie, aby mimo urlopu wychowawczego lub cofnięcia wniosku o udzielenie takiego urlopu można było zachować normalny jej tok. W przypadku gdy pracownik wnioskuje o urlop wychowawczy, jego praca musi zostać rozdzielona między pozostałych pracowników lub przydzielona innemu pracownikowi, np. zatrudnionemu na zastępstwo na czas urlopu wychowawczego pracownika. Udzielając urlopu wychowawczego pracodawca musi na nowo zorganizować pracę w firmie, np. pozmieniać zakresy obowiązków niektórym pracownikom, a nawet niekiedy zmienić umowy o pracę (np. w zakresie stanowiska pracy) czy zatrudnić pracownika na zastępstwo. Dlatego istotne jest zachowanie terminów na udzielenie urlopu wychowawczego oraz na cofnięcie wniosku o taki urlop.

Podstawa prawna

  • art. 186 § 1 i § 4 Kodeksu pracy,
  • § 1, § 3 ust. 1, ust. 3, § 4 rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...