Jak w umowie zlecenia można określić miejsce pracy

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Moja firma wykonuje prace tam, gdzie uzyskam zlecenia, czyli praktycznie w różnych miejscowościach na terenie całej Polski. Poza pracownikami zatrudniam kilka osób na podstawie umów zlecenia. W jaki sposób sformułować treść umów zlecenia, aby z jednej strony nie zawierały regulacji zbliżających je do umów o pracę, a z drugiej zobowiązywały do wykonywania pracy w różnych miejscach? Czy za każdym razem trzeba będzie zmieniać treść umów? Zasadniczo zleceniobiorcy wykonują pracę w jednym, stałym miejscu (baza przeładunkowa firmy) i zależałoby mi na tym, by było to umieszczone w treści umów.

RADA

Autopromocja

W umowach zlecenia powinien Pan w tym przypadku wskazać jako stałe miejsce świadczenia pracy bazę przeładunkową firmy oraz zawrzeć zapis, że zleceniobiorcy będą wykonywać zlecenia także w innych miejscach na terenie kraju w razie uzyskania konkretnego zamówienia przez zlecającego. Różne miejsca wykonywania zleceń nie będą powodowały konieczności zmiany treści umów.

UZASADNIENIE

Zawierając umowę zlecenia należy wystrzegać się w jej treści określeń dających zleceniodawcy pewne uprawnienia kierownicze nad drugą stroną umowy. Wykonywanie pracy pod kierownictwem osoby zlecającej pracę oraz w wyznaczonym przez nią miejscu i czasie jest charakterystyczne dla stosunku pracy, a nie dla umowy zlecenia (art. 22 § 1 Kodeksu pracy).

Jeżeli zatem w umowie zlecenia zawrzemy zapisy dające możliwość jednostronnego wyznaczania miejsca świadczenia pracy przez zleceniobiorcę, narażamy się na zarzut zawarcia umowy cywilnoprawnej na warunkach umowy o pracę.

WAŻNE!

Ustalenie w umowie zlecenia prawa do jednostronnego wyznaczania miejsca pracy przez zleceniodawcę może narazić go na zarzut uznania umowy zlecenia za umowę o pracę.

Może to doprowadzić do odpowiedzialności za wykroczenie przeciwko prawom pracownika i przekształcenia tej umowy w umowę o pracę.

To, że nie można zawrzeć w treści umowy zapisów pozwalających na wyznaczanie przez zleceniodawcę miejsca pracy, nie oznacza, że nie można znaleźć rozwiązania odpowiadającego Pana potrzebom.

Jeżeli zlecenie ma być wykonywane w określonym miejscu, strony jak najbardziej mogą wskazać to miejsce w treści umowy jako miejsce wykonywania zlecenia. Nie oznacza to spełnienia definicji stosunku pracy, jeśli zapis umowy zlecenia będzie wskazywać na „równość” stron umowy („strony ustalają, że zlecenie będzie wykonywane...”). Taki zapis należy odróżnić od zapisu dającego zlecającemu prawo decydowania o miejscu wykonywania czynności przez zleceniobiorcę („zlecający jest uprawniony do wyznaczenia miejsca i czasu wykonywania czynności wchodzących w zakres umowy”), który będzie nieprawidłowy.

W przedstawionej sytuacji należałoby wpisać jako stałe miejsce wykonywania zlecenia bazę przeładunkową firmy. Jednocześnie należy ustalić zobowiązanie zleceniobiorcy do wykonywania umowy także w innych miejscach, tam gdzie Pana firma uzyskuje zlecenia. Można to osiągnąć przez wprowadzenie zapisów uzależniających miejsce wykonywania zlecenia od uzyskiwanych przez Pana zamówień na świadczone usługi.

Zleceniodawca musi zachować możliwość decydowania o tym, czy konkretna osoba i przez jaki okres będzie świadczyć pracę w innym miejscu niż baza przeładunkowa. Nie będzie to jednak oznaczało poleceń służbowych. W tym przypadku będziemy mówić o dopuszczalnych przez przepisy prawa cywilnego wskazówkach co do sposobu wykonywania zlecenia, koordynowania sposobu wykonywania z góry ustalonych czynności.

Taki przykładowy zapis umowy zlecenia może wyglądać następująco:

„Strony ustalają, że w razie wykonywania przez firmę Zleceniodawcy prac polegających na ....... poza miejscowością wskazaną w § ... niniejszej umowy Zleceniobiorca będzie zobowiązany do świadczenia w tych miejscach prac wchodzących w zakres zlecenia, po przekazaniu mu przez Zleceniodawcę informacji o takiej konieczności”.

Umowa może - ale nie musi - określać także szczególne świadczenia dla zleceniobiorcy wykonującego okresowo zlecenie w innych niż stałe miejscach. Jest to już jednak kwestia negocjacji przy jej zawieraniu, chociaż należy także pamiętać o tym, że przepisy Kodeksu cywilnego zobowiązują zleceniodawcę do pokrycia kosztów ponoszonych przez zleceniobiorcę w związku z prawidłowym wykonywaniem zlecenia (art. 742 Kodeksu cywilnego).

• art. 22, art. 29 § 1 pkt 2, art. 281 pkt 1 Kodeksu pracy,

• art. 734, art. 742, art. 750 Kodeksu cywilnego.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...