Czy pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy na ślub kościelny, jeżeli wcześniej zawarł ślub cywilny

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
rozwiń więcej
Pracownik kilka lat temu zawarł ślub cywilny. Obecnie ma zamiar zawrzeć ślub kościelny, ponieważ zmarł pierwszy mąż jego żony i jest to prawnie dozwolone. Czy w takiej sytuacji przysługują mu ponownie 2 dni zwolnienia od pracy na ślub?

RADA

Autopromocja

Pracownik nie ma prawa do zwolnienia od pracy na ślub kościelny, ponieważ jest już w związku małżeńskim z osobą, z którą chce zawrzeć ten ślub. Ślub ten nie powoduje zmiany stanu cywilnego pracownika.

UZASADNIENIE

Pracownikowi przysługują 2 dni zwolnienia od pracy na własny ślub. W przedstawionej sytuacji pracownik zawarł już związek małżeński kilka lat temu i zapewne wtedy wykorzystał 2 dni zwolnienia od pracy w związku z tą okolicznością. Obecnie zawarcie związku wyznaniowego z tą samą osobą nie powoduje nowych skutków prawnych. Pracownik jest już żonaty od kilku lat i zawarcie ślubu kościelnego nie wpływa na zawarty wcześniej związek małżeński. Nie mają zatem Państwo obowiązku udzielać pracownikowi 2 dni zwolnienia od pracy.

Aby nabyć prawo do 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu ślubu, znaczenie ma to, czy zawarty związek małżeński powoduje skutek prawny w zakresie zmiany stanu cywilnego. Taki skutek powoduje ślub cywilny zawarty w urzędzie stanu cywilnego. Również ślub zawarty zgodnie z obrządkiem danego wyznania może wywierać skutki prawne, np. ślub konkordatowy. Gdyby przyjąć, że każde zawarcie związku wyznaniowego powoduje prawo do zwolnienia od pracy z powodu ślubu, pracownik mógłby kilkukrotnie korzystać z takich dni wolnych zawierając ślub z tą samą osobą.

PRZYKŁAD

Pracownik zawarł ślub cywilny i otrzymał w związku z tym 2 dni zwolnienia od pracy. Dwa lata później zawarł ślub kościelny z tą samą osobą i poprosił o 2 dni urlopu okolicznościowego. Pracodawca postąpił prawidłowo i w tym przypadku odmówił mu zwolnienia od pracy. Następnie pracownik i jego żona zmienili wyznanie i przystąpili do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. W związku z tym ponownie zawarli związek małżeński w obrządku właściwym dla tego wyznania. W takim przypadku pracownik także nie ma prawa do dni wolnych z powodu zawarcia ślubu wyznaniowego.

Pracownik będzie miał natomiast prawo ponownie do dni wolnych z powodu ślubu, jeżeli zawrze kolejny związek małżeński z inną osobą. Taki ślub jest związany ze zmianą stanu cywilnego pracownika.

PRZYKŁAD

 Pracownik rozwiódł się z żoną, z którą miał zawarty ślub konkordatowy. Po 2 latach ponownie wstąpił w związek małżeński zawierając jedynie ślub cywilny. W takim przypadku pracownik ponownie będzie miał prawo do 2 dni urlopu okolicznościowego z okazji zawarcia związku małżeńskiego.

• § 15 pkt 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...