Umowa szkoleniowa

Joanna Pysiewicz-Jężak
rozwiń więcej
Pracownik zwrócił się do mnie z prośbą, abym wyraził zgodę na podjęcie przez niego studiów w szkole wyższej. Nie wiem, czy mogę się zgodzić i czy przepisy nakładają na mnie jakiekolwiek obowiązki w tej kwestii? Jeśli się zgodzę, to jakie uprawnienia będzie miał pracownik, a jakie obowiązki będą po mojej stronie? Czy jeżeli sfinansuję pracownikowi studia, będę mógł go zobowiązać do przepracowania w mojej firmie określonego czasu? - pyta Czytelnik z Płocka.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników może odbywać się na podstawie skierowania pracodawcy oznaczającego jego zgodę na studia pracownika lub bez takiego skierowania. Pracodawca nie jest jednak zobowiązany do wyrażenia zgody na kształcenie pracownika.

Autopromocja

Uregulowania dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników zawarte są w art. 17 i art. 94 pkt 6 k.p., którego przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a także w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i kształcenia dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.).

Wskazany w przepisach kodeksowych obowiązek pracodawcy ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych nie jest jednak bezwzględny i zależy od dobrej woli pracodawcy. Pracodawca nie jest więc zobowiązany do wyrażenia zgody na podjęcie nauki przez pracownika i co wiązałoby się z taką zgodą ponoszenia kosztów finansowych przez udzielanie płatnego urlopu szkoleniowego czy zwolnienia z części dnia pracy. Pracownik natomiast nie ma roszczenia, aby zmusić pracodawcę do tego typu działań.

Natomiast jeśli wyrazi Pan zgodę na naukę pracownika w szkole wyższej, musi mieć Pan świadomość ciążących w związku z tym obowiązków.

Z pracownikiem podejmującym naukę w szkole wyższej na podstawie skierowania pracodawcy należy zawrzeć umowę określającą prawa i obowiązki stron. Treść umowy może być swobodnie kształtowana przez strony, przepisy prawa nie określają, jakie elementy powinna ona zawierać.

W umowie wskazuje się m.in. wymiar urlopu szkoleniowego, jaki będzie przysługiwać pracownikowi. Wymiar urlopu dla pracownika podejmującego naukę w szkole wyższej wskazany jest w § 7 ust. 5 i 6 rozporządzenia. Należy podkreślić, że za czas urlopu szkoleniowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalonego jak za urlop wypoczynkowy.

Ponadto pracodawca może przyznać pracownikowi skierowanemu na naukę również dodatkowe świadczenia, np. zwrócić koszty przejazdu czy pokryć opłaty za naukę, pobierane przez szkołę. Przyznanie tych dodatkowych uprawnień zależy jedynie od dobrej woli pracodawcy.

Odnośnie do Pana ostatniego pytania, to zapis dotyczący zobowiązania do przepracowania u pracodawcy danego okresu po zakończeniu nauki może się znaleźć w umowie zawartej między pracownikiem a pracodawcą. Zgodnie z § 6 ust. 2 rozporządzenia okres ten nie może być jednak dłuższy niż 3 lata.

Na koniec należy podkreślić, że warunki umowy, którą pracodawca zawarł z pracownikiem, mogą być za zgodą obu stron zmienione w każdym czasie.

Odpowiedziała Joanna Pysiewicz-Jężak

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...