Ochrona praw autorskich pracownika

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
rozwiń więcej
Nicola Zięba
rozwiń więcej
komputer, biznes / www.shutterstock.com
W trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych powstał utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komu w takim przypadku będą przysługiwać prawa autorskie do tak stworzonego dzieła?

Utworem w rozumieniu prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (art. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Utwór powstaje z mocy samego prawa, bez konieczności dokonywania aktów rejestracji lub zgłaszania do odpowiednich organów. Co jest niezmiernie istotnie, utwór powstanie bez względu na przedstawianą wartość artystyczną czy naukową lub możliwości zastosowania utworu w praktyce. Ważne jest tylko, żeby był w jakikolwiek sposób ustalony i posiadał pewien walor oryginalności. W orzecznictwie Sądu Najwyższego za utwory uznawano nawet takie dzieła jak instrukcje bhp, projekty dokumentacji technicznej, plany, szkice czy rysunki.

Autopromocja

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Kwestie twórczości pracowniczej reguluje art. 12 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ustalający autonomiczne zasady nabywania praw autorskich powstałych w trakcie trwania stosunku pracy. Co, do zasady bowiem prawa autorskie przysługują twórcy. W przypadku twórczości pracowniczej uprawnienia wynikające ze stworzenia utworu przysługują zarówno twórcy jak i pracodawcy. W jaki sposób odbywa się ten podział?

Zgodnie z art. 12 jeśli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.

Pracodawcy od momentu przyjęcia utworu będą więc przysługiwać wszelkie prawa majątkowe wynikające z utworu, w szczególności zaś prawo do utrwalania, zwielokrotniania i rozpowszechniania utworu. Należy jednak pamiętać, iż prawo to będzie przysługiwać pracodawcy wyłącznie jeśli pracownik stworzy dzieło wykonując swoje obowiązki pracownicze. Jeśli zaś utwór powstanie „przy okazji” świadczenia pracy bądź też z wykorzystaniem środków dostarczonych przez pracodawcę autorskie prawa majątkowe będą przysługiwać twórcy.

Pracownik jednak w każdym przypadku zachowa autorskie prawa osobiste, mające charakter niezbywalny. W skład tych praw wchodzi m.in. prawo do autorstwa, oznaczenia utworu swoim nazwiskiem, zachowania jego integralności, decydowania o pierwszym publicznym udostępnieniu oraz prawo do nadzoru nad sposobem korzystania z utworu. Prawa te przysługują bowiem twórcy niezależnie od łączących twórcę więzi pracowniczych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141).

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...