Jak powinien być sformułowany zapis przewidujący wcześniejsze rozwiązanie umowy na czas określony

Emilia Bartkowiak
rozwiń więcej
DGP
Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej na rok. W umowie tej chcieliśmy ustalić możliwość jej wypowiedzenia. Zamieściliśmy więc w treści tej umowy następujący zapis: „art. 33 Kodeksu pracy ma zastosowanie”. Korzystając z tego zapisu wypowiedzieliśmy pracownicy umowę o pracę na 2 tygodnie. Pracownica odwołała się do sądu pracy. W pozwie kwestionuje zapis o możliwości wypowiedzenia zawartej z nią umowy wskazując, że jest on nieprawidłowy. Czy pracownica ma rację? Jeśli tak, to czy złożone wypowiedzenie jest ważne?

RADA

Autopromocja

Zamieszczony w umowie o pracę zapis należy uznać za prawidłowy. Sąd pracy może go jednak zakwestionować i ocenić złożone wypowiedzenie jako dokonane niezgodnie z prawem. Nie będzie to miało znaczenia dla skuteczności złożonego przez Państwa wypowiedzenia.

UZASADNIENIE

Przepisy nie przewidują żadnej szczególnej formy dla zastrzeżenia dopuszczalności wcześniejszego rozwiązania umowy na czas określony. W praktyce jednak możliwość wcześniejszego wypowiedzenia takiej umowy jest ustalana w treści umowy o pracę.

Wzór umowy o pracę z klauzulą o 2-tygodniowym wypowiedzeniu

Zawarcie przez Państwa w umowie o pracę zapisu o treści „art. 33 Kodeksu pracy ma zastosowanie” oznacza, że zarówno Państwo, jak i pracownica odwołali się wprost do przepisu, który określa, że przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem.

Przy interpretowaniu umów o pracę badane jest, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy. Nie należy opierać się tylko na jej dosłownym brzmieniu (art. 65 § 2 Kodeksu cywilnego). Można zatem uznać, że przez zamieszczenie w umowie zapisu o treści „art. 33 Kodeksu pracy ma zastosowanie” mieli Państwo zamiar zastrzec dopuszczalność jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Celem obu stron umowy było natomiast zawarcie umowy terminowej na okres powyżej 6 miesięcy z możliwością jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem. Przemawia za tym argument, że gdyby wolą obu stron nie było zastrzeżenie dopuszczalności wcześniejszego rozwiązania tej umowy, to nie zawierałaby ona zapisu o treści „art. 33 Kodeksu pracy ma zastosowanie”.

Sąd pracy może jednak inaczej zinterpretować zapis ustalony przez Państwa w umowie o pracę. Jeśli sąd uzna sporny zapis za wadliwy i przyjmie, że dokonali Państwo wypowiedzenia pracownicy umowy o pracę zawartej na czas określony z naruszeniem przepisu o wypowiadaniu umów terminowych, umowa i tak ulegnie rozwiązaniu w terminie wskazanym przez Państwa w wypowiedzeniu. Pracownicy będzie jednak w takim przypadku przysługiwało odszkodowanie za rozwiązanie umowy na czas określony z naruszeniem prawa. Odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące (art. 50 § 4 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów powoduje rozwiązanie umowy w terminie wskazanym przez pracodawcę.

Przypominamy, że umowa o pracę zawarta na czas określony podlega wypowiedzeniu tylko wówczas, gdy jej strony ustaliły taką możliwość. Dotyczy to tylko umów zawartych na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy (art. 33 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

  • art. 30 § 5, art. 33, art. 50 § 3, § 4, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 65 Kodeksu cywilnego.
Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...