Zmiany w przepisach prawa pracy od 1 stycznia 2013 r.

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
rozwiń więcej
W poprzednich miesiącach ustawodawca zapowiadał szeroką nowelizację przepisów Kodeksu pracy i przepisów wykonawczych. Zmiany te miały wejść w życie od 1 stycznia 2013 r. – jednak z różnych przyczyn prace nad nowymi przepisami uległy opóźnieniu. Tak jest np. ze zmianami dotyczącymi urlopów macierzyńskich, które obecnie przewidziane są na wrzesień 2013 r. Według najnowszych informacji, istotne zmiany dotyczące rozliczania czasu pracy mają pojawić się na wiosnę. Również dopiero w trakcie roku mają zmienić się przepisy dotyczące podróży służbowych. Na łamach „Rachunkowości Budżetowej” będziemy sukcesywnie opisywać nowe przepisy.

Poniżej omawiamy zmiany, które na dzień oddania numeru do druku były jeszcze w trakcie procedur parlamentarnych, jednak których kształt został już uchwalony przez Sejm i które według informacji uzyskanych w Ministerstwie Pracy mają wejść w życie od początku roku. Nowości dotyczą urlopów wychowawczych oraz ustalania prawa do trzynastek.

Autopromocja

TABELA. Zmiany przepisów o urlopach wychowawczych i trzynastkach, obowiązujące od 1 stycznia 2013 r.

Nowe regulacje

Komentarz

Zmienione przepisy

Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.)

Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy.

Każdy z rodziców lub opiekunów ma wyłączne prawo do jednego miesiąca z takiego urlopu (prawa tego nie można przenieść).

Nowe rozwiązanie zakłada wydzielenie w ramach wymiaru urlopu wychowawczego, wynoszącego maksymalnie 36 miesięcy, po jednym miesiącu takiego urlopu dla każdego z rodziców lub opiekunów dziecka, i ustanowienie tych miesięcy nieprzenoszalnymi. Nieskorzystanie przez każdego z rodziców lub opiekunów dziecka z przysługującej mu nieprzenoszalnej części urlopu wychowawczego oznacza w praktyce, że wymiar urlopu wychowawczego na dane dziecko wyniesie do 34 miesięcy (jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka zrezygnują z nieprzenoszalnej części urlopu) lub do 35 miesięcy (jeżeli jedno z rodziców lub opiekunów dziecka zrezygnuje ze skorzystania ze swojej nieprzenoszalnej części urlopu albo w przypadku rodzica lub opiekuna samotnie wychowującego dziecko).

Art. 186 § 1–5 k.p.

Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą jednocześnie korzystać z urlopu wychowawczego przez okres nieprzekraczający 4 miesięcy.

Podwyższenie – z 3 do 4 miesięcy – wymiaru urlopu wychowawczego, który może być jednocześnie wykorzystywany przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka.

Art. 186 § 6 k.p.

Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w 5 częściach.

Urlop wychowawczy może być wykorzystywany w pięciu, a nie jak dotychczas w czterech częściach.

Taka zmiana umożliwia pracownikom wykorzystywanie nieprzenoszalnej części urlopu wychowawczego jako samodzielnej części takiego urlopu i jednocześnie nie pogarsza sytuacji prawnej rodziców lub opiekunów dziecka w zakresie wykorzystywania urlopu wychowawczego w częściach.

Art. 186 § 8 k.p.

Urlop wychowawczy nie wpływa na prawo do urlopu wypoczynkowego.

Rezygnacja z przepisu stanowiącego podstawę do proporcjonalnego obniżania wymiaru urlopu wypoczynkowego w przypadku, gdy w danym roku kalendarzowym po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego korzysta on z urlopu wychowawczego, a następnie w tym samym roku powraca do pracy.

Art. 1552 § 2 k.p.

Bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego.

Okres przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy wynosi 3 lata i dotyczy także roszczenia o urlop wypoczynkowy. W praktyce może wystąpić sytuacja przedawnienia roszczenia o taki urlop ze względu na długotrwałe i nieprzerwane korzystanie przez pracownika z urlopu wychowawczego (np. w razie korzystania z urlopu wychowawczego udzielonego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym). Celem nowej regulacji jest zatem zapewnienie pracownikowi, po zakończeniu urlopu wychowawczego, możliwości skorzystania z urlopu wypoczynkowego, do którego nabył on prawo przed urlopem wychowawczym.

Art. 2931 k.p.

Rodzice lub opiekunowie, którzy do dnia wejścia w życie ustawy korzystali z urlopu wychowawczego, mają prawo do różnicy w wymiarze tego urlopu wynikającej z nowych przepisów.

Ponieważ przepisy mają zastosowanie także do pracowników, którzy korzystali z urlopu wychowawczego na dane dziecko przed zmianą stanu prawnego, konieczne było uregulowanie wymiaru tych uprawnień w nowym stanie prawnym.

Art. 2 projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy

Dotychczasowe przepisy wykonawcze, wydane na podstawie art. 1866 k.p., zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji.

Utrzymanie w mocy przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji dotychczasowego aktu wykonawczego – tj. rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. Nr 230, poz. 2291).

Regulacje zawarte w tym rozporządzeniu, mające jedynie charakter techniczny, mogą bowiem być stosowane także w zmienionym stanie prawnym.

Zapewni to ciągłość regulacji umożliwiających praktyczne stosowanie przepisów o urlopie wychowawczym.

Art. 3 projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego

Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego powinien zawierać także informacje:

● czy urlop obejmie nieprzenoszalną część urlopu wychowawczego,

● z ilu części urlopu na dane dziecko dotychczas skorzystano.

Nowe regulacje dotyczą kwestii udzielania nieprzenoszalnej części urlopu wychowawczego. Zgodnie bowiem ze zmienionym przepisem art. 186 § 4 k.p., każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru urlopu wynoszącego 36 miesięcy. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka.

§ 2 ust. 1 projektu rozporządzenia

Do wniosku o urlop wychowawczy należy dołączyć pisemne oświadczenie o:

● okresie, w którym zamierza się korzystać z urlopu wychowawczego jednocześnie z drugim rodzicem lub opiekunem dziecka,

● wykorzystaniu albo o niewykorzystaniu nieprzenoszalnej części urlopu.

Dołączanie do wniosku o urlop wychowawczy oświadczenia o zamiarze jednoczesnego korzystania z urlopu zapewni realizację ustawowego prawa rodziców lub opiekunów dziecka do jednoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez okres nieprzekraczający 4 miesięcy, natomiast dołączenie oświadczenia o nieprzenoszalnej części urlopu – umożliwi realizację prawa każdego z rodziców lub opiekunów dziecka do skorzystania z jego nieprzenoszalnej części urlopu wychowawczego.

§ 3 projektu rozporządzenia

Ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej

Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy nie jest wymagane w przypadku korzystania z:

● urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego,

● urlopu ojcowskiego,

● urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

Zmiany stanowią wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r. (sygn. akt P 59/11). TK uznał bowiem, że przepis (art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym), który odbiera prawo do tzw. trzynastki pracownicom korzystającym z urlopów macierzyńskich, jest niezgodny z Konstytucją.

Art. 2 ust. 3 pkt 6 projektu ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym

● dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

● ze zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,

● dwudniowego zwolnienia od pracy na wychowywane dziecko do 14 roku życia.

Ustalając prawo do trzynastki za 2012 r., trzeba będzie uwzględnić również czas urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego czy zwolnień w celu opieki nad dzieckiem, które uniemożliwiły pracownicy/pracownikowi przepracowanie wymaganych 6 miesięcy w roku.

Art. 2 ust. 3 pkt 6 projektu ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym

Podstawy prawne

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy (przekazany Marszałkowi Sejmu 21 listopada 2012 r.)
  • Projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (z dnia 31 lipca 2012 r.)
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (z 5 października 2012 r.)
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...