Kto może być pełnomocnikiem pracownika przed sądem pracy

Ryszard Sadlik
rozwiń więcej
Krąg osób mogących reprezentować pracownika przed sądem pracy choć jest szeroki, jednak jest ograniczony przez przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Niezachowanie określonych wymogów przez te przepisy może prowadzić do uchylenia, także korzystnego dla strony, wyroku.

W postępowaniu przed sądem pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny w sprawach własności przemysłowej – rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd nad majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia. Pełnomocnikiem może być zarówno współuczestnik sporu, jak i również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia (art. 87 § 1 k.p.c.).

Autopromocja

Dodatkowo pełnomocnikiem pracownika lub ubezpieczonego może być przedstawiciel związku zawodowego lub inspektor pracy albo pracownik zakładu pracy, w którym mocodawca jest lub był zatrudniony. Natomiast pełnomocnikiem ubezpieczonego – także przedstawiciel organizacji zrzeszającej emerytów i rencistów (art. 465 § 1 i 2 k.p.c.).

Do odbioru należności zasądzonych na rzecz pracownika lub ubezpieczonego jest wymagane pełnomocnictwo szczególne, udzielone po powstaniu tytułu egzekucyjnego (np. po wydaniu przez sąd wyroku).

Pracownika przed sądem mogą reprezentować:

  • adwokat lub radca prawny,
  • osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami pracownika oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia,
  • współuczestnik sporu (np. inny pracownik dochodzący tego samego roszczenia),
  • rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni (dzieci, wnuki),
  • osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia,
  • przedstawiciel związku zawodowego lub inspektor pracy,
  • pracownik zakładu pracy, w którym mocodawca jest lub był zatrudniony.

Pełnomocnikami procesowymi pracownika nie mogą być inne osoby niż wymienione wyżej.

Przedstawiciel innego związku zawodowego

W praktyce budzi wątpliwości, czy pełnomocnikiem procesowym pracownika może być przedstawiciel innego związku zawodowego niż ten, w którym pracownik jest zrzeszony. Przepis art. 465 § 1 k.p.c., pozwalając na to, że pełnomocnikiem pracownika może być przedstawiciel związku zawodowego, nie wskazuje w żaden sposób, o jaki związek zawodowy chodzi. Jednak w orzecznictwie Sądu Najwyższego zarysowywała się ostatnio tendencja do zwężającego pojmowania dopuszczalności działania przez związki zawodowe w procesach z zakresu prawa pracy. W szczególności w postanowieniu z 29 listopada 2006 r. stwierdzono wyraźnie, że pełnomocnikiem pracownika może być tylko przedstawiciel związku zawodowego, w którym pracownik jest zrzeszony. Podobnie wypowiadał się w tym zakresie Sąd Najwyższy w postanowieniu z 17 września 2004 r., podnosząc, że zakładowa organizacja związkowa nie reprezentuje praw lub interesów członków innego związku. Jest to zmiana stanowiska Sądu Najwyższego, gdyż uprzednio w wyroku z 22 sierpnia 2003 r. twierdził on, że pełnomocnikiem procesowym pracownika może być przedstawiciel związku zawodowego, w którym pracownik nie jest zrzeszony. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu poglądu o niedopuszczalności reprezentowania pracownika przez przedstawiciela z innego związku zawodowego wskazał, że interpretacja art. 465 k.p.c. powinna następować w związku z treścią art. 7 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych, zgodnie z którym w sprawach indywidualnych związki zawodowe reprezentują prawa i interesy swoich członków. Wynika stąd a contrario, że zakładowa organizacja związkowa nie reprezentuje praw lub interesów członków innego związku. Podnosił też, że poszerzenie możliwości reprezentowania pracownika w procesie przez przedstawicieli związków zawodowych ma na celu nie tylko ułatwienie uzyskania pomocy dotyczącej kwestii prawnych, ale ma służyć również rozpoznaniu sporu z uwzględnieniem warunków konkretnego zakładu pracy.


Pracownik niezrzeszony

Jeśli pracownik nie jest zrzeszony w żadnym związku zawodowym, wówczas może się zwrócić do każdego związku zawodowego działającego na terenie zakładu pracy, w którym jest on zatrudniony, o przydzielenie mu pełnomocnika. Na wniosek pracownika niezrzeszonego związek zawodowy może podjąć się obrony jego praw i interesów wobec pracodawcy (art. 7 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych). Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w postanowieniu z 17 września 2004 r., podnosząc, że związek zawodowy może się wyjątkowo podejmować reprezentowania osób niebędących członkiem żadnego związku zawodowego, jeżeli jednocześnie wywodzą się z grona członków załogi danego zakładu pracy.

Skutki złego pełnomocnictwa

W razie występowania w sprawie w charakterze pełnomocnika strony osoby, która nie może być pełnomocnikiem, będzie to uznane za brak należytego umocowania, co powoduje nieważność postępowania (art. 379 pkt 2 k.p.c.). Uchybienie to nie może być usunięte w drodze zatwierdzenia przez stronę czynności dokonanych przez tę osobę. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w uchwale z 28 lipca 2004 r. oraz w wyroku z 20 sierpnia 2001 r., podnosząc, że występowanie w sprawie w charakterze pełnomocnika osoby, która nim nie może być, oznacza brak należytego umocowania pełnomocnika, a tym samym zawsze prowadzi do nieważności postępowania. Ma to istotne skutki, gdyż stwierdzenie przez sąd II instancji nieważności postępowania powoduje, że sąd ten uchyla zaskarżony wyrok, znosi postępowanie w zakresie dotkniętym nieważnością i przekazuje sprawę sądowi I instancji do ponownego rozpoznania (art. 386 § 2 k.p.c.). A zatem z powodu złego pełnomocnictwa może zostać uchylony także korzystny dla strony wyrok sądu I instancji i sprawa będzie podlegać ponownemu rozpoznaniu. Przy czym brak prawidłowego umocowania pełnomocnika sąd bierze pod uwagę z urzędu.

Przykład

Adam Z., dochodzący przed sądem pracy od swojego byłego pracodawcy zapłaty odprawy rentowej, ustanowił swoim pełnomocnikiem kolegę, który pracował kiedyś w podobnym przedsiębiorstwie i kilka lat temu sam występował z pozwem w takiej sprawie. Sąd – nie dostrzegając wadliwości pełnomocnictwa – zasądził na rzecz Adama Z. kwotę 10 000 zł tytułem odprawy. Pracodawca wniósł apelację od wyroku, wnosząc o jego uchylenie. Sąd II instancji po ustaleniu, że Adam Z. był reprezentowany przez osobę, która nie mogła być jego pełnomocnikiem, uchylił wyrok sądu I instancji i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania.

Podstawa prawna:

  • art. 87, 379 pkt 2, art. 386, art. 465 Kodeksu postępowania cywilnego,
  • art. 7 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • postanowienie SN z 29 listopada 2006 r. (II PZ 54/06, niepubl.),
  • postanowienie SN z 17 września 2004 r. (III PZ 10/04, niepubl.),
  • wyrok SN z 22 sierpnia 2003 r. (I PK 214/02, OSNP 2004/16/282),
  • uchwala SN z 28 lipca 2004 r. (III CZP 32/04, OSNC 2006/1/2),
  • wyrok SN z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 586/00, OSNP 2003/14/335).

 

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...