Kiedy należy zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Beata Tofiluk
rozwiń więcej
Zatrudniliśmy pracownika, który przedstawił nam na piśmie zeznania trzech osób złożone przed notariuszem, poświadczające, że w okresie od 1 stycznia 1965 r. do 31 grudnia 1971 r. wykonywał on pracę w gospodarstwie rolnym (pracownik miał wówczas ukończone 16 lat) o łącznej powierzchni 0,5 ha, prowadzonym przez jego rodziców. Nie uzyskał bowiem z urzędu gminy zaświadczenia, które by to potwierdzało. Od 1 stycznia 1972 r. pracownik jest właścicielem tego gospodarstwa (przejął je na podstawie umowy dożywocia) i prowadzi je wraz z małżonką (przedstawił nam potwierdzający to akt notarialny). Czy okres wykonywania pracy w gospodarstwie rodziców powinniśmy mu wliczyć do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy zeznania świadków i akt notarialny są wystarczającym dowodem, na podstawie którego musimy uznać, że spełnia on warunki do zaliczenia tego okresu do stażu pracy?

Powinni Państwo zaliczyć pracownikowi okres pracy w gospodarstwie rodziców do stażu pracy. Pisemne zeznania świadków potwierdzające okoliczność wykonywania pracy w gospodarstwie rodziców oraz akt notarialny poświadczający prawo własności do tego gospodarstwa są wystarczającym dowodem do wliczenia pracownikowi pracy przypadającej od 1 stycznia 1965 r. do 31 grudnia 1971 r. do pracowniczego stażu pracy.

Autopromocja

Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się:

  • okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
  • przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
  • przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (art. 1 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy).

Do pracowniczego stażu należy zatem zaliczyć Państwa pracownikowi pracę wykonywaną w gospodarstwie rolnym, które było prowadzone przez jego rodziców, a jego objęcie przez pracownika nastąpiło na podstawie obowiązujących wówczas form nabycia własności (przez dziedziczenie, darowiznę, umowę zamiany, przekazanie nieodpłatne w zamian za emeryturę, akt kupna-sprzedaży, umowę o dożywocie).

Słowniczek

Gospodarstwo rolne to grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego (art. 553 Kodeksu cywilnego).

Jeśli dany grunt rolny (nieruchomość rolna) nie spełnia odpowiedniej normy obszarowej, nie może być uznany za gospodarstwo rolne i w konsekwencji praca w takim „gospodarstwie” nie będzie mogła być zaliczona do pracowniczego stażu pracy. Warunek ten weryfikujemy zawsze w odniesieniu do czasu, w którym była wykonywana praca w gospodarstwie.

Po nowelizacji Kodeksu cywilnego od 1 października 1990 r. do chwili obecnej minimalna norma obszarowa obowiązująca przy obrocie nieruchomościami rolnymi nie jest określona. O tym jednak, czy dane gospodarstwo będzie stanowiło gospodarstwo rolne, decydują przepisy podatkowe. Te z kolei wskazują, że gospodarstwo rolne stanowi obszar użytków rolnych, gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy (art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym).

W okresie poprzedzającym powyższe regulacje wysokość minimalnej normy obszarowej określało rozporządzenie Rady Ministrów z 18 listopada 1964 r. w sprawie przenoszenia własności nieruchomości rolnych, znoszenia współwłasności takich nieruchomości oraz dziedziczenia gospodarstw rolnych i wynosiła ona:

  • w okresie od 18 grudnia 1964 r. do 22 grudnia 1971 r. – 0,2 ha,
  • w okresie od 23 grudnia 1971 r. do 30 czerwca 1989 r. – 0,5 ha,
  • w okresie od 1 lipca 1989 r. do 24 grudnia 1990 r. – 1 ha.

Jeśli więc Państwa pracownik wykonywał pracę na gruncie rolnym (nieruchomości rolnej) o powierzchni 0,5 ha – to okoliczność uznania tego za pracę w gospodarstwie rolnym zależy od okresu, w którym praca była wykonywana. W okresie od 1 stycznia 1965 r. do 22 grudnia 1971 r. obowiązująca norma obszarowa wynosiła 0,2 ha, a później wzrosła do 0,5 ha. W związku z tym jeden z warunków, dających podstawę do zaliczenia Państwa pracownikowi pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, jest spełniony.

Również kolejny warunek, a mianowicie objęcie wskazanego gospodarstwa rolnego i jego prowadzenie osobiście lub ze współmałżonkiem, odpowiada w przypadku Państwa pracownika wymaganiom koniecznym do zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy.

Pracownik, który ubiega się o wliczenie do swego stażu pracy okresów pracy w gospodarstwie rolnym, musi udowodnić pracodawcy te okresy. W tym celu na wniosek osoby zainteresowanej właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości urząd gminy jest zobowiązany potwierdzić okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy. Urząd gminy wydaje pracownikowi zaświadczenie na podstawie takich dokumentów, jak: księgi podatkowe, rejestry gruntów, dokumentacja związana z ubezpieczeniem społecznym czy majątkowym.

W razie braku takich dokumentów w urzędzie gminy, okresy pracy w gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione w inny sposób. Możliwość udokumentowania pracy w gospodarstwie rolnym rodziców zeznaniami świadków powstaje dopiero w sytuacji, gdy w urzędzie gminy, właściwym ze względu na miejsce położenia gospodarstwa, nie istnieją dokumenty wystarczające do wydania zaświadczenia i okoliczność ta zostanie stwierdzona pismem tego urzędu. W takim przypadku jako środek dowodowy potrzebne są zeznania co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne. Przyjmuje się, że zeznania te mogą zostać odebrane przez pracodawcę, od którego pracownik żąda zaliczenia okresów pracy w gospodarstwie do stażu pracy. Zeznania mogą być także odebrane przez pracownika urzędu gminy lub przez notariusza.

WAŻNE!

Jeżeli urząd gminy nie posiada dokumentów, które mogą potwierdzić okresy pracy w gospodarstwie rolnym, pracownik może udokumentować te okresy zeznaniami świadków.

Ocena przedstawionych dokumentów należy każdorazowo do pracodawcy, który stwierdza fakt spełnienia wymagań dotyczących wykazania okresów pracy określonych w ustawie i podejmuje decyzję o zaliczeniu okresu pracy w gospodarstwie do pracowniczego stażu pracy. Jeżeli zaś pracodawca na podstawie przedstawionych dokumentów potwierdzających prowadzenie gospodarstwa rolnego zakwestionuje uprawnienia pracownika do zaliczenia tego okresu, wówczas pracownik może wystąpić ze stosownym powództwem do sądu pracy o uznanie jego roszczeń do określonych uprawnień pracowniczych.

Podstawa prawna:

  • art. 553 Kodeksu cywilnego,
  • art. 1, art. 3 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. Nr 54, poz. 310),
  • art. 2 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 ze zm.),
  • uchylone rozporządzenie Rady Ministrów z 18 listopada 1964 r. w sprawie przenoszenia własności nieruchomości rolnych, znoszenia współwłasności takich nieruchomości oraz dziedziczenia gospodarstw rolnych (Dz.U. z 1983 r. Nr 19, poz. 86 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...