Czy pracownika można przenieść z jednego do dwóch zakładów

Małgorzata Terlikowska
rozwiń więcej
Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na pełny etat w zakładzie obsługi szkół. Ze względu na zmiany organizacyjne chcemy go przenieść do dwóch innych zakładów obsługi. W jednym pracowałby na 3/4 etatu, a w drugim na 1/4 etatu. Czy możemy tak zrobić?

Jeżeli pracownik zatrudniony w jednostce samorządowej wyrazi zgodę lub wystąpi z wnioskiem o przeniesienie, a pracodawca ten wniosek zaakceptuje, to można przenieść go do pracy w innych jednostkach samorządowych, gdzie będzie zatrudniony na dwa niepełne etaty.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Ustawa o pracownikach samorządowych umożliwia przeniesienie pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym oraz na stanowisku urzędniczym kierowniczym za jego zgodą lub na jego wniosek do pracy w innej jednostce samorządowej w tej samej lub innej miejscowości. Warunkiem takiego przeniesienia jest, aby nie naruszało to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego oraz gdy przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej. Przeniesienia o takim charakterze dokonuje się w drodze porozumienia pracodawców (art. 22 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).

WAŻNE!

Pracownika samorządowego można przenieść do innej jednostki za jego zgodą lub na jego wniosek.

Nie ma przeszkód, aby pracownik został przeniesiony z jednej jednostki samorządowej do dwóch innych. Jednak przy przenoszeniu do dwóch różnych jednostek samorządowych na dwa niepełne etaty pracownik powinien określić, który pracodawca staje się pracodawcą podstawowym. Od tego zależą bowiem różne uprawnienia pracownicze, np. wysokość dodatku za wieloletnią pracę (jeżeli praca w urzędzie lub jednostce stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego przy wyliczaniu okresu zatrudnienia, od którego zależy wysokość dodatku).

Istotne jest również, że przy przenoszeniu pracownika do innej jednostki jego akta osobowe wraz z pozostałą dokumentacją w sprawach związanych ze stosunkiem pracy przekazuje się do jednostki, w której pracownik ma być zatrudniony, co przy tego rodzaju przenoszeniu również wskazuje na konieczność określenia podstawowego pracodawcy.

Ustawa o pracownikach samorządowych nie przewiduje możliwości przeniesienia pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi. Do pracowników zatrudnionych na tych stanowiskach mają zastosowanie w tym zakresie wyłącznie przepisy Kodeksu pracy, a te nie przewidują takiej możliwości.

Podstawa prawna

  • art. 4, art. 22, art. 43 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.),
  • § 7 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398 ze zm.).
Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...