Odmowa wykonania polecenia pracodawcy

Katarzyna Wrońska-Zblewska
rozwiń więcej
Pracodawca naszej firmy czasami przywozi ze sobą psa, który siedzi w jego gabinecie. W ubiegłym tygodniu pracodawca sprawdzał raporty i w celu wyjaśnienia wątpliwości prosił, żeby przyszła do jego gabinetu pracownica z działu informatycznego. Kiedy pracownica zobaczyła psa, odmówiła wejścia do gabinetu. Szef zdenerwował się jej reakcją i chce ją ukarać za odmowę wykonania polecenia służbowego. Czy może tak zrobić?

Jeśli odmowa wejścia do gabinetu pracodawcy wynikała z obawy przed psem, pracodawca nie może w żaden sposób ukarać pracownicy. Ponadto powinien zrezygnować z przyprowadzania zwierzęcia do firmy, ponieważ jego obowiązkiem jako pracodawcy jest zapewnienie wszystkim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sytuacja, w której pracownica obawia się o swoje zdrowie (np. boi się pogryzienia przez psa), nie spełnia wymogu bezpiecznej i higienicznej pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Za odmowę wykonania polecenia służbowego pracodawca może zastosować wobec pracownika środki dyscyplinujące, np. w postaci kar porządkowych. Jednak nie każde polecenie pracodawcy musi być przez pracownika wykonane. Pracownik ma obowiązek wykonania jedynie takich poleceń, które dotyczą pracy i nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 § 1 Kodeksu pracy). Takim poleceniem jest z pewnością polecenie (np. wydane telefonicznie), aby pracownica udała się do gabinetu szefa i wyjaśniła mu wątpliwości związane z raportami, zakładając, że pracownica, której wydano takie polecenie, była osobą kompetentną (posiadającą wymaganą wiedzę, doświadczenie, uprawnienia itp.). A zatem odmowa wykonania takiego polecenia zwykle może być podstawą do ukarania pracownika karą porządkową.

Na ukaranie nie kwalifikuje się jednak sytuacja, w której odmowa wykonania polecenia służbowego była podyktowania względami obiektywnymi, np. pracownica nie mogła wykonać polecenia, ponieważ wykonuje inne polecone jej zadanie, którego z przyczyn obiektywnych nie może przerwać (np. w przeciwnym razie utraci dane), nie posiada niezbędnej wiedzy (np. nigdy nie przygotowywała takich raportów, pracuje w innym dziale itp.). Inaczej bowiem należy traktować pracownika, który nie może z konkretnych przyczyn wykonać polecenia służbowego, a inaczej pracownika, który wykonać go nie chce – bez uzasadnionego powodu. W każdym takim przypadku, gdy z przyczyn obiektywnych pracownik nie jest w stanie wykonać polecenia służbowego, nie powinien być karany. Jednak aby nie narazić się na sankcje za niewykonanie polecenia służbowego, pracownik powinien poinformować pracodawcę, dlaczego nie wykona (nie może wykonać) danego polecenia służbowego. Wówczas sytuacja jest jasna i od początku nie ma wątpliwości, jak traktować zachowanie pracownika.

WAŻNE!

Jeżeli z przyczyn obiektywnych pracownik nie może wykonać polecenia pracodawcy, nie powinien być za to ukarany.


Wątpliwości powstają w przypadku, gdy odmowa wykonania polecenia służbowego nie została uzasadniona przez pracownika. W sytuacji opisanej w pytaniu nie mamy pewności, z jakiego powodu pracownica odmówiła wejścia do gabinetu szefa. Dlatego zanim pracodawca podejmie decyzje dotyczące nałożenia na pracownicę jakichkolwiek sankcji, powinien najpierw wyjaśnić powód takiego jej zachowania. Z pytania wynika, że pracownica odmówiła wejścia do gabinetu szefa, gdy zobaczyła psa. Ponadto nie odmówiła wyjaśnienia wątpliwości związanych z raportami, lecz samego wejścia do gabinetu. Możliwe więc, że powodem odmowy był strach przed psem (np. związany z zachowaniem psa, jego wyglądem, wcześniejszym pogryzieniem pracownicy przez innego psa itp.). W takim przypadku pracodawca nie powinien wyciągać negatywnych konsekwencji wobec tej pracownicy. Ponadto jeśli okaże się, że rzeczywistym powodem odmowy wejścia do gabinetu szefa była obawa przed zwierzęciem, pracodawca powinien zrezygnować z przyprowadzania psa do firmy.

Obowiązkiem pracodawcy jest bowiem chronić zdrowie (fizyczne i psychiczne) i życie pracowników, zapewniając bezpieczne i higieniczne warunki pracy (art. 207 § 2 Kodeksu pracy). Przez zapewnienie odpowiednich warunków bhp należy rozumieć takie warunki, w których pracownicy nie są i nie czują się zagrożeni. W tym celu pracodawca powinien reagować na potrzeby pracowników w zakresie zapewnienia im bezpieczeństwa i higieny pracy oraz podejmować określone środki w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony ich zdrowia i życia. Dlatego pracodawca powinien przedsięwziąć odpowiednie środki zaradcze, np. założyć psu kaganiec, smycz lub całkowicie zrezygnować z przyprowadzania go do zakładu pracy. Niekiedy bowiem, aby usunąć poczucie obawy lub strachu, nie wystarczy założenie zwierzęciu kagańca lub smyczy. Pracownik, który mimo to obawia się zwierzęcia, ma prawo żądać od pracodawcy, aby zwierzę nie przebywało na terenie zakładu pracy.

Podstawa prawna

  • art. 100 § 1, art. 207 § 2 pkt 1, pkt 3 Kodeksu pracy
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...