Czas trwania podróży służbowej

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Pracownik zatrudniony na stanowisku informatyka otrzymał polecenie wyjazdu służbowego na 4 miesiące do pracy w nowym oddziale firmy znajdującym się w mieście oddalonym o 120 km od miejscowości, w której pracodawca ma siedzibę (siedziba pracodawcy została wskazana w umowie o pracę jako stałe miejsce pracy pracownika). Nowy oddział naszej firmy znajduje się w odległości 30 km od miejsca zamieszkania tego pracownika. Pracodawca zapewnia mu codzienne przewozy z miejsca zamieszkania do miejsca pracy i z powrotem. Czy w takiej sytuacji pracodawca może polecić świadczenie pracy w tym miejscu przez okres 4 miesięcy?

Należy przyjąć, że nie można wysłać pracownika w tak długą podróż służbową. Zgodnie z poglądami większości ekspertów prawa pracy, delegacja nie może trwać dłużej niż 3 miesiące.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Podróż służbowa polega na wykonywaniu na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub w której znajduje się siedziba pracodawcy (art. 775 Kodeksu pracy). W przedstawionej sytuacji stałym miejscem pracy jest miejscowość, w której pracodawca ma swoją siedzibę. Wyjazd na polecenie pracodawcy poza tę miejscowość (w celach służbowych) stanowi zatem podróż służbową.

Przepisy prawa pracy nie wskazują bezpośrednio, jaki jest maksymalny czas trwania podróży służbowej. Przyjmuje się jednak powszechnie, że podróż służbowa stanowi wyjątkową i incydentalną sytuację. Jest zatem pewnym odstępstwem od zobowiązania pracownika do świadczenia pracy w określonym miejscu. Z tego powodu delegacja nie może trwać zbyt długo.

WAŻNE!

Przepisy prawa pracy nie określają maksymalnej długości podróży służbowej.

Jednak poprzez analogię wynikającą z art. 42 § 4 Kodeksu pracy (na podstawie tego przepisu pracodawca może oddelegować pracownika maksymalnie na 3 miesiące do innego miejsca pracy bez zmiany umowy o pracę) przyjmuje się w praktyce, że maksymalna długość trwania delegacji powinna wynosić 3 miesiące. Co prawda, dyskusyjne jest bezpośrednie zastosowanie tego przepisu do delegacji (literalnie przepis dotyczy możliwości czasowego powierzenia innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę, a nie tej samej pracy, lecz w innym miejscu), ale wynika z niego, przez jak długi okres ustawodawca dopuszcza stosowanie odmiennych warunków zatrudnienia od ustalonych w umowie o pracę.


Nie możemy także mówić o krótkotrwałości wyjazdów wskazanych w pytaniu ze względu na codzienne powroty pracownika do miejsca zamieszkania. Wyjazdy te tworzą pewną ciągłość i traktujemy je jako jedną podróż służbową.

Państwa pracownik nie może być uznany za pracującego na pewnym obszarze, czyli za tzw. pracownika mobilnego. Wynika to nie tylko z zapisów umowy o pracę, ale także z charakteru jego pracy. Tak zwany pracownik mobilny nie wykonuje incydentalnie zadania związanego z oddelegowaniem poza miejsce pracy, lecz jego charakter pracy wymusza nieustanne przebywanie w trasie (uzasadnienie uchwały SN z 19 listopada 2008 r., II PZP 11/08, OSNP 2009/13-14/166, wyrok NSA z 14 września 2010 r. II FSK 648/09).

Powinni zatem Państwo potraktować ten 4-miesięczny wyjazd pracownika jako wyjazd, który nie może zostać narzucony przez pracodawcę w ramach polecenia podróży służbowej. Skierowanie pracownika na 4 miesiące do innej pracy powinno zatem nastąpić w ramach oddelegowania. Taka forma dotyczy bowiem dłuższych wyjazdów pracowników poza miejsce stałego świadczenia pracy. Aby doszło do oddelegowania pracownika, należy zmienić mu umowę o pracę w zakresie miejsca pracy na miejsce, w którym faktycznie będzie wykonywał pracę przez 4 miesiące. Zmiana taka może nastąpić za porozumieniem stron lub w drodze wypowiedzenia zmieniającego. W takim przypadku można wprowadzić nawet czasową zmianę miejsca świadczenia pracy.

Pracownik najprawdopodobniej będzie zainteresowany zawarciem takiego porozumienia, gdyż jest to dla niego sytuacja bardziej korzystna ze względu na krótszy dojazd do miejsca wykonywania pracy.

Pracownik, który zawiera z pracodawcą porozumienie dotyczące świadczenia pracy przez pewien okres w innym niż stałe miejscu, pozbawia się jednocześnie prawa do świadczeń z tytułu podróży służbowej.

Korzyści

Pracownikowi, który został skierowany do innego miejsca pracy w ramach oddelegowania, nie przysługują świadczenia z tytułu podróży służbowej.

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 20 lutego 2007 r. (II PK 165/06, OSNP 2008/7-8/97) wskazał, że „z (...) przepisów regulujących podróż służbową nie wynika (...) zakaz delegowania pracownika niemającego charakteru podróży służbowej. W szczególności takim, niebędącym podróżą służbową, delegowaniem jest właśnie podjęcie się przez pracownika odbycia podróży połączonej z wykonaniem określonej pracy na podstawie porozumienia zawartego z pracodawcą. W takim przypadku nie znajdą zastosowania przepisy określające należności przysługujące pracownikowi z tytułu podróży służbowej. Dotyczą one bowiem jedynie delegowania mającego charakter podróży służbowej, tj. delegowania „narzuconego” pracownikowi w drodze polecenia zobowiązującego go do odbycia takiej podróży”.

Podstawa prawna

  • art. 42 § 4, art. 775 Kodeksu pracy.
Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...