Czy pracownicy muszą codziennie podpisywać listę obecności

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Nasi pracownicy pracują na budowach w różnych miejscach w kraju. Ich pracę nadzorują brygadziści, u których pracownicy potwierdzają przybycie do pracy. Listy obecności pracownicy podpisują w biurze po zakończeniu miesiąca za wszystkie dni miesiąca. Listy te są akceptowane przez brygadzistów. Taki sposób potwierdzania obecności w pracy zakwestionował jeden z pracowników, który twierdzi, że listy obecności powinno się podpisywać codziennie. Czy musimy zmienić naszą praktykę?

Nie muszą Państwo zmieniać dotychczasowej praktyki, jeżeli jest ona przewidziana w regulaminie pracy albo wynika z pisemnych informacji o warunkach zatrudnienia przekazywanych pracownikom. Pracownik może potwierdzać przybycie i obecność w pracy przez codzienne zgłaszanie tego faktu brygadziście.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Państwa pracownik miałby rację, gdyby okazało się, że lista obecności jest dokumentem, w którym każdy pracownik jest zobowiązany, zgodnie z ustalonym porządkiem w zakładzie, potwierdzać codziennie swoje przybycie i obecność w pracy. W takiej sytuacji listę obecności należałoby podpisywać codziennie. Natomiast jeżeli metodą potwierdzania przybycia do pracy jest każdorazowe meldowanie się u brygadzisty, lista obecności może być podpisywana przez pracownika na koniec miesiąca za dany miesiąc. W takiej sytuacji jest ona prowadzona jako dokument pomocniczy ułatwiający pracodawcy np. prawidłowe sporządzanie ewidencji czasu pracy. Dobrze też byłoby, gdyby pracujący u Państwa brygadziści odnotowywali obecności i nieobecności pracowników w pracy, aby możliwe było sporządzenie na koniec miesiąca rzetelnej listy obecności. Dla obowiązku podpisywania codziennie listy obecności ważne jest zatem to, jaki obowiązuje u Państwa sposób potwierdzania przybycia i obecności w pracy, a także to, aby o tym sposobie zostali poinformowani wszyscy pracownicy.

Każdy pracodawca ma obowiązek określenia sposobu potwierdzania obecności w pracy przez pracowników, bez względu na liczbę zatrudnionych. Regulamin pracy jest dokumentem, który powinien ustalać przyjęty w zakładzie sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy (art. 1041 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli zakład zatrudnia mniej niż 20 osób, sposób ten zakład pracy musi przekazać pracownikom w pisemnych informacjach, które pracownicy powinni otrzymać w terminie 7 dni od zawarcia umowy o pracę (art. 29 § 3 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownicy zatrudnieni przy budowie autostrady, zgodnie z regulaminem pracy, swoje przybycie do pracy i obecność potwierdzają przez codzienne własnoręczne podpisywanie listy obecności. Kierownik budowy autostrady po zakończeniu pracy przekazuje w każdy piątek tygodniową listę obecności do siedziby zakładu pracy pracownikom ochrony mienia. Pracownicy ochrony zobowiązani są niezwłocznie przekazywać te listy do działu kadr. Taki sposób potwierdzania obecności w pracy jest prawidłowy.

Nie ma przeszkód, aby zastosować różne sposoby potwierdzania obecności w pracy w jednym zakładzie pracy, w zależności od grupy zawodowej. W praktyce pracownicy swoje przybycie i obecność w pracy potwierdzają najczęściej podpisując codziennie listę obecności. Zdarza się, że pracodawcy wykorzystują do tego celu m.in. karty magnetyczne, logowanie się w systemie komputerowym, a w przypadku kierowców – tarczki tachografów.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 3, art. 1041 § 1 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Pracodawca, który wbrew obowiązkowi przewidzianemu w art. 94 pkt 9a k.p. nie prowadzi list obecności, list płac ani innej dokumentacji ewidencjonującej czas pracy pracownika i wypłacanego mu wynagrodzenia, musi liczyć się z tym, że będzie na nim spoczywał ciężar udowodnienia nieobecności pracownika, jej rozmiaru oraz wypłaconego wynagrodzenia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 14 maja 1999 r., I PKN 62/99, OSNP 2000/15/579)
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...