Komu należy doręczyć pisemne zakresy czynności

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
W naszym zakładzie w sezonie letnim pracuje do 60 osób zatrudnionych na stanowiskach biurowych i produkcyjnych. Pracownicy biurowi mają stałe angaże i pisemne zakresy czynności. Czy mamy obowiązek sporządzenia pisemnych zakresów czynności także pracownikom produkcyjnym?

Nie muszą Państwo sporządzać na piśmie zakresów czynności (obowiązków) pracownikom produkcyjnym. Dopuszczalna jest sytuacja, w której tylko część pracowników będzie posiadała te dokumenty w formie pisemnej. Pracownicy bez pisemnych zakresów czynności powinni być ustnie poinformowani o swoich obowiązkach i sposobie wykonywania pracy na zajmowanych stanowiskach.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Obowiązkiem pracodawcy jest zapoznanie każdego pracownika przystępującego do pracy na danym stanowisku z zakresem jego obowiązków, sposobem wykonywania powierzonej pracy oraz z podstawowymi uprawnieniami (art. 94 pkt 1 Kodeksu pracy). W przypadku każdego nowego pracownika powinni Państwo określić konkretne zadania, jakie będzie miał do wykonania, i zapoznać go ze sposobem ich wykonania. Przepisy prawa pracy nie nakładają na pracodawców wymogu sporządzenia zakresu obowiązków w formie pisemnej. Nie ma też zakazu przekazania tylko niektórym pracownikom pisemnych zakresów czynności.

W praktyce najczęściej nie sporządza się pisemnych zakresów czynności w przypadku prac prostych, o jednorodnym charakterze. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego. W wyroku z 7 stycznia 1998 r. (I PKN 457/97, OSNP 1998/22/653) Sąd Najwyższy stwierdził, że „(...) powinność zaznajomienia pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków oraz ze sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach (art. 94 pkt 1 k.p.) może być zrealizowana również w formie informacji ustnej, której treść uwzględnia charakter pracy i skalę jej złożoności, a także wykształcenie i zawodowe doświadczenie pracownika (...)”.

Bezpieczniej jest jednak dla pracodawcy sporządzić zakres obowiązków w formie pisemnej. Forma pisemna zakresu obowiązków jest korzystniejsza dla pracodawcy niż forma ustna np. w przypadku sporów z pracownikiem dotyczących naruszenia obowiązków pracowniczych. Brak pisemnego zakresu obowiązków ogranicza udowodnienie winy pracownikowi.

Zakres czynności stanowi uszczegółowienie określonego w umowie rodzaju umówionej pracy, jednak nie może on rozszerzać obowiązków ponad te, które wynikają z umowy o pracę. Rodzaj umówionej pracy jest istotnym elementem umowy o pracę (art. 29 § 1 Kodeksu pracy) i może być w niej określony przez wskazanie stanowiska, które pracownik ma zajmować, funkcji, zawodu czy specjalności pracownika.


PRZYKŁAD

Na podstawie zapisu w zakresie czynności „pracownik ma wykonywać inne polecenia przełożonych” kierownik kadr wydał polecenie pracownicy kadr, które nie było ujęte w tzw. zakresie czynności, obowiązków i odpowiedzialności. Polegało ono na sporządzeniu wykazu pracowników, którzy w ostatnich 6 miesiącach przebywali na zwolnieniach lekarskich. Polecenie było wiążące dla pracownicy, ponieważ odpowiadało rodzajowi pracy na tym stanowisku.

Zakres czynności jest ustalany jednostronnie przez pracodawcę i nie musi być uzgadniany z pracownikiem. Pracodawca może sporządzić zakres obowiązków na piśmie i dołączyć go od razu do umowy o pracę, ale może też doręczyć go pracownikowi później.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 1, art. 94 pkt 1, art. 100 § 1 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Odmowa przyjęcia i podpisania zakresu czynności ustalonego zgodnie z umową o pracę może stanowić uzasadnioną przyczynę jej wypowiedzenia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 1997 r., I PKN 77/97, OSNP 1998/3/75)
Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...