Treść świadectwa pracy

Anna Czajkowska
rozwiń więcej
Czy w świadectwie pracy w pkt „był niezdolny do pracy przez okres ... dni” powinno się podać jedynie liczbę dni przebywania na zwolnieniu lekarskim sumarycznie, czy można podać dokładnie, kiedy była nieobecność i ile trwała? Czy należy wymieniać, że np. część z tych zwolnień była w ramach opieki nad dzieckiem? Jeśli nie trzeba wymieniać szczegółów, to czy gdzieś powinno się zaznaczyć, że jedno z tzw. L4 było na dziecko i trwało X czasu?

W świadectwie pracy pod pozycją „był niezdolny do pracy przez okres ... dni” powinna znaleźć się informacja o łącznej liczbie dni niezdolności do pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie zgodnie z art. 92 k.p. w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Do okresu nieobecności w pracy z powodu choroby nie dolicza się nieobecności związanej z opieką nad dzieckiem. W tym miejscu nie wskazuje się dat kalendarzowych nieobecności. Podaje się je w dalszej części świadectwa pracy, informującej o okresach nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury i renty. Pod tą pozycją powinny się znaleźć także wskazania co do liczby dni oraz dat zwolnienia wykorzystanego w celu opieki nad dzieckiem.

Autopromocja

O treści świadectwa pracy rozstrzyga art. 97 k.p. oraz rozporządzenie z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.). Rozporządzenie to odnosi się do liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 k.p., w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. W art. 92 k.p. mowa jest o chorobie lub odosobnieniu w związku z chorobą zakaźną, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, poddaniu się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów dla dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddaniu się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów. Informacja o nieobecnościach wywołanych tymi przyczynami ma istotne znaczenie dla kolejnego pracodawcy. Na jej podstawie może on ustalić, za ile jeszcze dni w danym roku pracownikowi będzie przysługiwać wynagrodzenie i kiedy nabędzie on prawo do zasiłku chorobowego. W punkcie 4 świadectwa pracy (zgodnie ze wzorem zamieszczonym w rozporządzeniu) podaje się tylko liczbę dni nieobecności.

W rozporządzeniu zawarte są wymagania, aby w świadectwie pracy były wpisywane okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo, uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury i renty. W związku z tym, że okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy oraz okres pobierania zasiłku opiekuńczego zostały zaliczone do okresów nieskładkowych (na podstawie art. 7 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), ponownie należy je wymienić w punkcie 10 świadectwa pracy. Tutaj można podać daty kalendarzowe obu rodzajów nieobecności. Okresy nieskładkowe uwzględnia się za cały okres zatrudnienia, nie zaś wyłącznie za ostatni rok.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...