Czy zakup części majątku upadłej firmy oznacza konieczność zatrudnienia jej pracowników

Michał Culepa
rozwiń więcej
Przejęcie składników majątkowych upadłego zakładu i kontynuacja działalności tego samego rodzaju oznaczają także konieczność przejęcia pracowników upadłej firmy w trybie art. 231 Kodeksu pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2010 r., I PK 101/10).

Firma R. zarządzała kompleksem budynków handlowo-usługowych oraz mieszkalnych. Budynki były jej własnością, ale znajdowały się na gruntach miejskich, których firma była użytkownikiem wieczystym. Zatrudniała też pracowników do obsługi tych nieruchomości – konserwatorów, elektryków, sprzątaczki, dozorców, palaczy, pracowników administracyjnych itp. Ze względu na poważne kłopoty finansowe została ogłoszona upadłość firmy, do której wkroczył syndyk przejmując kierowanie jej działalnością i wykonywanie obowiązków pracodawcy wobec zatrudnionego personelu.

Autopromocja

W toku postępowania upadłościowego (w trybie upadłości z likwidacją upadłego) sędzia – komisarz zezwolił syndykowi na sprzedaż majątku bankrutującej firmy z wolnej ręki (tj. bez konieczności przeprowadzenia licytacji). Jako nabywca zgłosił się Jan O. prowadzący firmę handlowo-usługową, który zamierzał rozszerzyć swoją działalność o zarząd nieruchomościami. Przedsiębiorca ostatecznie nabył od syndyka prawo użytkowania wieczystego wraz z własnością budynków i wstąpił w prawa najemcy wobec wynajmujących lokale.

Jan O. nie zamierzał dalej zatrudniać pracowników upadłej (i wkrótce zlikwidowanej) firmy i odmówił przyjęcia ich do pracy. Twierdził, że umowa z syndykiem opiewała tylko na kupno majątku firmy i nie dotyczyła przejęcia pracowników.

Pracownicy zbankrutowanej firmy skierowali do sądu pozew, domagając się ustalenia istnienia stosunku pracy między nimi a nabywcą majątku firmy R. Ich zdaniem, przez zakup majątku upadłego doszło do przejęcia zakładu pracy w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Z tą opinią nie zgadzał się pozwany przedsiębiorca, twierdząc, że nie doszło do przejęcia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, lecz jedynie części jego składników majątkowych.


Orzeczenia sądów

Sądy przyznały rację pracownikom. Uwzględniając żądania pozwu, stwierdziły istnienie stosunku pracy między byłymi pracownikami upadłej firmy R. a Janem O. Apelacja pozwanego została oddalona i sprawa trafiła do Sądu Najwyższego w wyniku skargi kasacyjnej złożonej przez pozwanego.

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Skarga kasacyjna została również oddalona. W uzasadnieniu wyroku SN wskazał, że zakład pracy w rozumieniu Kodeksu pracy nie jest przedsiębiorstwem w rozumieniu Kodeksu cywilnego, chociaż przedsiębiorstwo może spełniać warunki pracodawcy. Zakład pracy to nie tylko zespół praw majątkowych (np. własność budynków, sprzętu i urządzeń), ale też zespół kompetencji i zadań. Wszystko to razem stanowi zakład pracy w rozumieniu przedmiotowym, tj. placówkę zatrudnienia. W rozpoznawanej sprawie doszło zatem do klasycznego przejęcia zakładu pracy przez inny podmiot, a zatem do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę. Wynika to z faktu, że nabywca majątku upadłej firmy przejął nie tylko składniki majątkowe, ale i zadania tej spółki, które musiał wykonywać zatrudniając pracowników. Bez znaczenia jest fakt, że nabycie zakładu nastąpiło w postępowaniu upadłościowym. Artykuł 231 Kodeksu pracy w ogóle nie wspomina o upadłości, a to oznacza, że przejście zakładu pracy jest rozumiane szeroko – w tym także jako przejście zakładu w wyniku upadłości pracodawcy oraz nabycia uprawnień i obowiązków upadłego przez nowy podmiot. Podmiot ten staje się zatem nowym pracodawcą dla dotychczas zatrudnionych.

Wnioski

Jeżeli nowy podmiot nabywa składniki majątku upadłego przedsiębiorcy i postanawia kontynuować jego działalność, to jest też zobowiązany do przejęcia dotychczasowych pracowników upadłego zakładu. Przepisy Kodeksu pracy nie nakazują zatrudniania przejętych pracowników „za wszelką cenę”. Nowy pracodawca może zatem zaproponować im nowe warunki pracy i płacy, np. w formie wypowiedzenia zmieniającego, a pracownicy mogą te warunki odrzucić, co powoduje rozwiązanie umowy o pracę z mocy prawa.

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...