Czy w ugodzie kończącej spór między pracownikiem a pracodawcą świadczenia obu stron muszą być tej samej wartości

Michał Culepa
rozwiń więcej
Zbyt duże ustępstwa pracownika w ugodzie zawartej z pracodawcą mogą spowodować uznanie ugody za bezskuteczną (wyrok Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2010 r., I PK 51/10).

Janina S. była zatrudniona w spółce A. W sierpniu 2008 r. pracodawca złożył jej wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia (umowa miała się więc rozwiązać z końcem listopada 2008 r.). Jako przyczynę wypowiedzenia podano restrukturyzację przez redukcję zatrudnienia w ramach ustawy o zwolnieniach grupowych. W spółce działała międzyzakładowa komisja pojednawcza, do której Janina S. wniosła odwołanie od decyzji pracodawcy w sprawie wypowiedzenia. Pracownica wskazała w tym odwołaniu, że okres zatrudnienia umożliwia jej uzyskanie w kwietniu 2009 r. prawa do emerytury, w związku z czym korzysta ona z ochrony przed wypowiedzeniem związanej z okresem przedemerytalnym.

Autopromocja

Strony ostatecznie pojednały się przed komisją i zawarły ugodę, w myśl której pracodawca odwołał swoje oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę z sierpnia 2008 r. Ponadto strony uzgodniły, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpi z końcem kwietnia 2009 r.

W trakcie posiedzenia komisji pojednawczej Janina S. podnosiła także kwestię nagrody jubileuszowej, do której prawo na podstawie zakładowego układu zbiorowego nabyłaby w połowie maja 2009 r. w związku z przejściem na emeryturę (w przypadku rozwiązania umowy na rok przed upływem okresu uprawniającego do nagrody, którego data przypadłaby 14 maja 2010 r.). Jednak przedstawiciel pracodawcy nie chciał się zgodzić na zawarcie w treści ugody jakichkolwiek postanowień w tym zakresie. Natomiast uczestnicy posiedzenia sugerowali Janinie S., aby na początku 2009 r. złożyła u kierownika kadr wniosek o przedłużenie umowy o pracę lub przyznanie nagrody bez przepracowania wymaganego okresu.

Gdy ostatecznie okazało się, że najprawdopodobniej nie otrzymałaby „jubileuszówki”, a jedynie 3-miesięczną odprawę wynikającą z przepisów o zwolnieniach grupowych, Janina S. złożyła w sądzie pozew o uznanie ugody za bezskuteczną. Powództwo zostało jednak oddalone. Również sąd II instancji oddalił jej apelację. Pracownica skierowała więc skargę kasacyjną.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę pracownicy i skierował sprawę do ponownego rozpoznania. Uzasadniając orzeczenie Sąd Najwyższy wskazał, że przepisy Kodeksu pracy dotyczące postępowania przed komisją pojednawczą nie określają żadnych ram proceduralnych. Jednak postępowanie przed taką komisją może być przez sąd kontrolowane pod kątem wad oświadczeń woli stron zawartej ugody. Ugoda przed komisją pojednawczą jest bowiem porozumieniem mającym charakter zgodnego oświadczenia woli stron. Należy go więc uznać za ugodę w rozumieniu art. 917 Kodeksu cywilnego.


Sama zaś treść ugody zawartej w postępowaniu pojednawczym może być oceniona według następujących kryteriów:

  • czy jest zgodna z prawem,
  • czy jest zgodna z zasadami współżycia społecznego,
  • czy nie narusza słusznego interesu pracownika.

Odstąpienie pracownika w ugodzie od swoich roszczeń nie musi być w pełni zrównoważone ekwiwalentnym świadczeniem ze strony pracodawcy. Szybkie zakończenie sporu stanowi również określoną wartość uwzględnianą w bilansie wzajemnych ustępstw i w wymiarze korzyści uzyskanej przez pracownika. Jednak wartość ta ma inny ciężar w sytuacji, kiedy wynik sporu – korzystny dla pracownika – nie budzi wątpliwości.

Szybkie zakończenie sporu ma również znaczenie dla pracodawcy podlegającego restrukturyzacji.

W interesie pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę z naruszeniem art. 39 Kodeksu pracy jest zakończenie stosunku pracy z określonym pracownikiem i likwidacja jego stanowiska pracy (zgodnie z planem przeprowadzanej restrukturyzacji). Zgoda tego pracownika na rozwiązanie umowy oraz rezygnacja z przywrócenia do pracy i rekompensaty pieniężnej w postaci wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy – stanowi znaczące ustępstwo.

Można zatem przyjąć, że uzyskanie w zamian za to zgody pracodawcy na kilkumiesięczne przedłużenie zatrudnienia do czasu nabycia prawa do emerytury oraz prawa do nagrody jubileuszowej zaspokaja słuszny interes tego pracownika. Nieprzyznanie w ugodzie pracownicy nagrody jubileuszowej narusza jej uprawnienia. Dlatego SN uchylił zaskarżony wyrok.

Wnioski z orzeczenia

Ugoda zawarta przed komisją pojednawczą powinna być traktowana jako ugoda cywilnoprawna ze wszystkimi tego konsekwencjami. Pracownik może zatem w ugodzie zrzec się swoich uprawnień nie uzyskując w zamian świadczeń ze strony pracodawcy o porównywalnej wartości. Jednak zbyt duże ustępstwa ze strony pracownika mogą spowodować uznanie tej ugody za bezskuteczną.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...