Jakim przepisom podlegają kierowcy zatrudnieni w jednostce samorządowej

Małgorzata Terlikowska
rozwiń więcej
Jestem kierownikiem ośrodka pomocy społecznej. Zatrudniamy w naszej jednostce kilku kierowców. Czy w ich przypadku w zakresie czasu pracy ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych, Kodeks pracy czy ustawa o czasie pracy kierowców? Nie wiemy bowiem, na podstawie jakich przepisów rozliczać kierowcom pracę w godzinach nadliczbowych.

 Do Państwa kierowców należy stosować przepisy ustawy o czasie pracy kierowców. Dotyczy to również pracy w godzinach nadliczbowych.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Ustawa o pracownikach samorządowych nie reguluje w sposób szczególny czasu pracy kierowców. Jednak grupa zawodowa pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowisku kierowcy ma swoje regulacje w zakresie czasu pracy i nimi należy się kierować. Są to bowiem regulacje szczególne dotyczące jedynie kierowców. Zatem do czasu pracy w stosunku do pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowisku kierowcy należy stosować przepisy ustawy o czasie pracy kierowców.

WAŻNE!

Do czasu pracy kierowców zatrudnionych w jednostce samorządowej należy stosować ustawę o czasie pracy kierowców.

Ustawa o czasie pracy kierowców ma zastosowanie do kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, bez względu na rodzaj pojazdu, jakim kierują (art. 1 ustawy o czasie pracy kierowców). Reguluje ona m.in. czas pracy kierowców, a zatem co się wlicza do czasu pracy, oraz te elementy, które nie stanowią czasu pracy, maksymalny czas pracy kierowców w wymiarze dobowym i tygodniowym, systemy czasu pracy.

Problem stanowią godziny nadliczbowe kierowców. Zgodnie bowiem z ustawą o pracownikach samorządowych, pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego przysługuje, według wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze (art. 42 ustawy o pracownikach samorządowych). Nie ma tu zastosowania przepis art. 43 ustawy o pracownikach samorządowych odwołujący się do Kodeksu pracy, gdyż kwestia godzin nadliczbowych pracowników samorządowych została uregulowana wprost w ustawie. Oznacza to, że pracownikom samorządowym nie przysługują za pracę nadliczbową dodatki do wynagrodzenia, a za pracę w wolną sobotę wynikającą z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy przysługuje im czas wolny w takim samym wymiarze, jaki został w tym dniu przepracowany.


PRZYKŁAD

Pracownik samorządowy pracował 2 godziny w sobotę. Poprosił pracodawcę o udzielenie w zamian czasu wolnego. W takim przypadku pracodawca udziela mu 2 godzin wolnego. W przypadku pracowników, którzy nie podlegają przepisom ustawy o pracownikach samorządowych, tylko Kodeksowi pracy, za 2 godziny pracy w sobotę przysługuje cały dzień wolny do odbioru.

Natomiast pracownikom samorządowym, na takich samych zasadach jak pozostałym pracownikom, przysługuje rekompensata za pracę w niedzielę i święto.

Należy przyjąć, że ustawa o czasie pracy kierowców powinna być stosowana w przypadku kierowców będących pracownikami samorządowymi również odnośnie do godzin nadliczbowych. Na podstawie ustawy o czasie pracy kierowców, za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje im taka sama rekompensata, jak pracownikom, do których stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Kierowcom będzie zatem przysługiwał za pracę w godzinach nadliczbowych odbiór czasu wolnego w stosunku:

  • 1 godzina za 1 godzinę (w przypadku wniosku pracownika),
  • 1 godzina za 1,5 godziny (w przypadku braku wniosku pracownika)

albo dodatki w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia. W przypadku pracy nadliczbowej w sobotę (dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) kierowcom będzie przysługiwał odbiór całego dnia wolnego bez względu na liczbę godzin przepracowanych w ten dzień.

Można również spotkać się ze stanowiskiem, że w przypadku kierowców, w zakresie rozliczania godzin nadliczbowych, stosujemy przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Z poglądem tym nie zgadza się jednak większość specjalistów prawa pracy.

Podstawa prawna

  • art. 1, art. 6, art. 20 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. Nr 92, poz. 879 ze zm.),
  • art. 42, art. 43 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458),
  • art. 151–1512, art. 15111 Kodeksu pracy.
Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...