Zadania niezwiązane z zakresem obowiązków pracownika

Alicja Fal
rozwiń więcej
Pracuję jako księgowa w niedużej firmie usługowo-doradczej. Mój pracodawca dość często obarcza mnie dodatkowymi obowiązkami zupełnie niezwiązanymi z pracą na moim stanowisku i nieokreślonymi w mojej umowie o pracę. Kilka razy musiałam na przykład odebrać jego syna ze szkoły. Szef często prosi mnie również o zrobienie zakupów domowych. To powoduje, że część swoich właściwych obowiązków muszę zabierać do domu bądź zostawać po godzinach. Czy mam prawo odmówić szefowi wykonania zadań niezwiązanych z zajmowanym stanowiskiem?

Tak, pracownica ma prawo odmówić wykonywania poleceń przełożonego, które są niezgodne z jej umową o pracę bądź nie dotyczą pracy.

Autopromocja

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 k.p.). Ponadto pracownik ma obowiązek wykonywać swoją pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 § 1 k.p.). Z przepisu tego wynika, że wprawdzie pracownica ma obowiązek stosować się do poleceń przełożonego i wywiązywać się z powierzonych jej zadań, ale tylko takich, które dotyczą pracy, są zgodne z prawem i zawartą umową o pracę.

W omawianym przypadku pracownica została zatrudniona na stanowisku księgowej, a w umowie określono rodzaj pracy, jaką ma wykonywać. A zatem robienie zakupów czy odbieranie syna pracodawcy ze szkoły nie dotyczy pracy na stanowisku księgowej i nie jest zgodne z rodzajem pracy wskazanym w umowie o pracę. Pracownica może więc odmówić przełożonemu wykonywania tego typu poleceń.

Ponadto pracodawca, przyjmując do pracy pracownika, powinien poinformować go ustnie bądź pisemnie o zakresie jego obowiązków, sposobie wykonywania pracy na wyznaczonym stanowisku oraz zapoznać z podstawowymi uprawnieniami (art. 94 pkt 1 k.p.). Przy czym obowiązki te muszą mieścić się w rodzaju pracy wskazanej w umowie o pracę. Taki zakres obowiązków jest celowy właśnie w sytuacji, gdy pojawią się trudności z określeniem, co należy do zadań pracownika, na podstawie nazwy zajmowanego przez niego stanowiska bądź pełnionej funkcji. Choć w omawianej sytuacji ewidentnie polecenia przełożonego nie mają związku z zajmowanym stanowiskiem przez pracownicę.


Poza sumiennym i starannym wykonywaniem pracy oraz stosowaniem się do poleceń przełożonego do podstawowych obowiązków pracownika w szczególności należy:

  • przestrzeganie czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,
  • przestrzeganie regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,
  • przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych,
  • dbanie o dobro zakładu pracy, ochrona jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,
  • przestrzeganie tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,
  • przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego (art. 100 § 2 k.p.).

Należy pamiętać, że naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków może skutkować nałożeniem na niego przez pracodawcę kary porządkowej: upomnienia, nagany bądź kary pieniężnej (art. 108 k.p.), a nawet rozwiązaniem umowy o pracę za wypowiedzeniem bądź bez wypowiedzenia z winy pracownika, gdy będzie to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.).

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...