Wzmożone kontrole PIP – jak się przygotować?

Wzmożone kontrole PIP – jak się przygotować? / Fotolia
Z początkiem roku kolejne organy za powiadają kontrole u pracodawców. Państwowa Inspekcja Pracy wskazuje na około 72 tys. planowanych kontroli oraz docelową grupę firm, które będzie podlegała kontroli. Informację o planowanych na przyszły rok działaniach Inspekcji Pracy przedstawił w Sejmie, na posiedzeniu działającej przy Sejmie Rady Ochrony Pracy, Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Prac. Zakład Ubezpieczeń Społecznych równie chętnie wskazuje zagadnienia, które w tym roku weźmie pod lupę, kontrolując przedsiębiorców. Konsekwencje takich kontroli dla pracodawców mogą być bardzo dotkliwe, o czym zdążyło przekonać się już wielu przedsiębiorców.

Pracodawcy nie muszą jednak biernie czekać, aż inspektor zapuka do nich. Mogą już teraz zacząć się przygotowywać do takiego spotkania, aby zmniejszyć ryzyko negatywnych konsekwencji.

Autopromocja

W przypadku tych przedsiębiorstw, które nie są pewne, czy wszystko prowadzone jest zgodnie z prawem zazwyczaj rekomenduje się od przeprowadzenia audytu wewnętrznego. Badanie to może objąć wyłącznie zagadnienia zapowiedziane przez PIP czy ZUS do kontroli, ale również te, które zazwyczaj podlegają ich weryfikacji, jak np. czas pracy, przestrzeganie zasad bhp czy legalności zatrudnienia przez inspektorów PIP czy umowy o dzieło czy outsourcingowe przez ZUS.

Czas oczekiwania na tegoroczną kontrolę warto również wykorzystać w celu dokształcenia się. Z pewnością pracodawca czy osoba reprezentująca go w czasie postępowania kontrolnego, powinna znać zasady przeprowadzania takich kontroli. Do nich zaliczamy nie tylko podstawowe obowiązki pracodawcy, ale również zakres uprawień inspektora ZUS czy PIP, wizytującego zakład pracy. Należy przykładowo wiedzieć, w jakim zakresie należy współpracować z organem, a jakie prośby czy żądania, wychodzą poza ramy prawne i czym może konkretnie ich realizacja skutkować może dla danego pracodawcy.

Dodatkowo należy także zapoznać się z możliwymi formami rozstrzygnięć organów i ewentualnymi reakcjami prawnymi na nie ze strony pracodawcy. To co w praktyce często jest pomijane przez pracodawców, to składanie zastrzeżeń do protokołu kontroli, który kończy formalnie takie postępowanie. W przypadku gdy ustalenia organu nie są prawidłowe bądź organ w sposób niewłaściwy dokonuje wykładni prawa, to kwestie te powinny zostać wskazane przez pracodawcę właśnie na etapie wnoszenia zastrzeżeń do protokołu kontroli. Jeżeli pracodawca jednak tego zaniecha, to w przypadku negatywnej decyzji i odwołania się od niej do sądu, będzie musiał z pewnością również wyjaśnić, dlaczego nie podważał zasadności protokołu w danej części.

Więcej na ten temat podczas warsztatów Specyfika zarządzania kadrami w branży produkcyjnej, które odbędą się:

24-25 lutego 2020 we Wrocławiu >>>

23-24 kwietnia 2020 w Poznaniu >>>

Autor: Katarzyna Gospodarowicz – radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając (SDZLEGAL SCHINDHELM)

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...