Odpowiedzialność porządkowa pracowników

Pojęcie odpowiedzialności porządkowej pracownika jest ściśle związane z jego obowiązkami. Stanowi ona podstawowy instrument pracodawcy służący do egzekwowania odpowiedniego funkcjonowania zakładu pracy.

Kodeks pracy w rozdziale VI wskazuje zarówno grupy przewinień, jak i kary nakładane w związku z nimi.

Autopromocja

Kara upomnienia lub nagany może być stosowana wobec pracownika, który nie przestrzega:

  • ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy,
  • przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • przepisów przeciwpożarowych,
  • przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy,
  • przyjętego sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Karę pieniężną można stosować w przypadkach niżej wskazanych, czyli za:

  • nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych,
  • opuszczanie pracy bez usprawiedliwienia,
  • stawianie się w pracy w stanie nietrzeźwości,
  • spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Pracodawca może stosować tylko ww. kary, a zastosowanie innych naraża go na sankcje karno-administracyjne (art. 281 pkt 4 k.p.). Kara pieniężna za jedno przewinienie oraz za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności nie może być wyższa od wynagrodzenia pracownika przysługującego mu za jeden dzień pracy. Natomiast wszystkie kary porządkowe nałożone na jednego pracownika nie mogą przekroczyć dziesiątej części jego wynagrodzenia, jakie otrzymałby już po potrąceniu należności określonych w art. 87 § 1 pkt 1–3 k.p.

Co ważne, pracodawca nie może przeznaczać wpływów z kar porządkowych na dowolny cel. Należy wykorzystać te środki zgodnie z art. 108 § 4 k.p. na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.

Udzielenie kary porządkowej musi nastąpić w terminach wskazanych przez ustawodawcę. Jeśli zachodzą okoliczności uzasadniające jej udzielenie, nie można zrobić tego później niż po upływie 2 tygodni od dnia powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego lub 3 miesięcy od dnia dopuszczenia się danego naruszenia. Pracodawca nie może nałożyć kary porządkowej przed uprzednim wysłuchaniem pracownika. Natomiast jeśli pracownika nie można wysłuchać z powodu jego nieobecności w zakładzie pracy, bieg 2-tygodniowego terminu przewidzianego na zastosowanie kary nie rozpoczyna się, a już rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy.

Przy stosowaniu kary pracodawca musi wziąć pod uwagę w szczególności:

  • rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych,
  • stopień winy pracownika oraz
  • jego dotychczasowy stosunek do pracy.

Kolejnym krokiem pracodawcy po wysłuchaniu pracownika oraz podjęciu decyzji o nałożeniu kary jest zawiadomienie go na piśmie o szczegółach ukarania. Należy wskazać przede wszystkim, jakiego rodzaju przewinienia dopuścił się pracownik i datę zdarzenia. Pracownika należy również poinformować o prawie zgłoszenia sprzeciwu od decyzji i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika.

Procedura odwoławcza w przypadku nałożenia kary porządkowej z naruszeniem przepisów prawa zostaje wszczęta na podstawie złożonego sprzeciwu pracownika. Sprzeciw należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia pracownika o ukaraniu. Najpierw ze sprzeciwem zapoznaje się zakładowa organizacja pracownicza, która wyraża swoje stanowisko w sprawie. Stanowisko to jest później rozpatrywane przez pracodawcę, który z kolei podejmuje decyzję o uwzględnieniu bądź odrzuceniu sprzeciwu. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od jego wniesienia jest równoznaczne z jego uznaniem. Natomiast w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia pracownika o odrzuceniu sprzeciwu może on wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.

Skutki uwzględnienia sprzeciwu pracownika to:

  • usunięcie wpisu o zastosowaniu kary z akt osobowych oraz uznanie kary za niebyłą (na mocy orzeczenia sądu lub decyzji pracodawcy),
  • uchylenie kary (na mocy orzeczenia sądu),
  • zwrot pracownikowi równowartości kary pieniężnej (na mocy decyzji pracodawcy lub orzeczenia sądu uchylającego karę).
Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...