Sposoby na udowodnienie nietrzeźwości pracownika

Katarzyna Tomaszewska
rozwiń więcej
Jeden z naszych pracowników przyszedł ostatnio do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Nie zrobiliśmy badania alkomatem ani nie skierowaliśmy pracownika na badanie krwi. Niemniej jednak pracownik chwiał się na nogach, mówił bełkotliwie i dało się od niego wyczuć woń alkoholu. Poza tym przyniósł ze sobą alkohol i wypił go. Odesłaliśmy go do domu. Jedynym dowodem, że pracownik był pod wpływem alkoholu są świadkowie zdarzenia. Czy ich zeznania wystarczą, żeby dowieść naruszenie przez pracownika obowiązków pracowniczych. Czy możemy go zwolnić dyscyplinarnie, szczególnie że od tamtego dnia nie stawił się w pracy?

Rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym może nastąpić zawsze wtedy, gdy pracownik ciężko narusza swoje obowiązki (art. 52 § 1 k. p.). W zaistniałej sytuacji nie budzi wątpliwości, że przybycie do pracy w stanie nietrzeźwym czy też spożywanie alkoholu w miejscu pracy to przykłady rażącego naruszenia obowiązków pracownika. W związku z tym takie działanie jest wystarczającą przyczyną, aby zwolnić go dyscyplinarnie.

Autopromocja

Natomiast nietrzeźwość pracownika można udowodnić na kilka sposobów. Najszybszym jest oczywiście badanie alkomatem czy badanie krwi pracownika, ale nie są to jedyne formy. Świadkowie także mogą potwierdzić, że pracownik przyszedł do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.

Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 11 grudnia 2006 r. (I PK 165/06). Uznał on, że: „w sprawach z zakresu prawa pracy stan nietrzeźwości pracownika może być wykazany wszelkimi dostępnymi środkami dowodowymi – także zeznaniami świadków – a nie tylko wynikami analizy krwi na zawartość alkoholu lub wynikami obecności alkoholu w wydychanym powietrzu”.

Pracownik, który nie stawia się w pracy bez usprawiedliwienia, także narusza swoje obowiązki. Jeżeli okaże się, że przyczyna nieobecności jest nieuzasadniona, pracownika można zwolnić nawet w razie 1-dniowej nieobecności. Niemniej jednak pracodawca musi być w stanie dowieść, że taka nieobecność w danym przypadku stanowiła ciężkie naruszenie obowiązków. Takie zdanie wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 28 września 1981 r. (I PRN 57/81): „nawet jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy w zależności od okoliczności konkretnego przypadku może stanowić ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.)”.

Należy pamiętać, że przy dyscyplinarnym zwolnieniu pracownika najważniejsze jest, aby podana przyczyna była prawdziwa. Natomiast zwolnienie bez wypowiedzenia może być dokonane nawet w razie nieobecności pracownika w pracy. Pracodawca może rozwiązać umowę w ten sposób w ciągu miesiąca od dnia, w którym uzyskał informację o przewinieniu pracownika. W razie gdy pracownik nie stawia się w pracy, dokument można wysłać mu pocztą, listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...