Kto po śmierci pracownika ponosi odpowiedzialność za przywłaszczone przez niego mienie pracodawcy

Sylwia Kalman
rozwiń więcej
Pracownica była zatrudniona w naszym zakładzie pracy w charakterze głównej księgowej. W wyniku toczącego się postępowania karnego prawomocnym wyrokiem sądu ustalono, że w trakcie pełnienia obowiązków służbowych pracownica ta przywłaszczyła na naszą szkodę kwotę 30 000 zł. Ustalono również, że mąż pracownicy i jej dorosły syn wiedzieli o tym i korzystali z przywłaszczonych pieniędzy. W lutym br. pracownica zmarła. Jej mąż i syn odrzucili spadek. Czy możemy wystąpić do męża zmarłej pracownicy i jej syna o zwrot przywłaszczonych pieniędzy?

RADA

Autopromocja

Jeśli mąż i syn zmarłej pracownicy świadomie skorzystali z wyrządzonej Państwu szkody, to mogą Państwo, mimo odrzucenia spadku, domagać się od nich zwrotu przywłaszczonych pieniędzy. W razie odmowy zwrotu pieniędzy przysługuje Państwu roszczenie odszkodowawcze, którego można dochodzić w procesie cywilnym.

UZASADNIENIE

W chwili śmierci pracownika stosunek pracy wygasa (art. 631 § 1 Kodeksu pracy). Ponieważ podstawową cechą stosunku pracy jest osobisty charakter świadczenia pracy, w przypadku śmierci pracownika nie może on być kontynuowany.

Po śmierci pracownika prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą na jego małżonka i inne osoby spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej. Są to takie świadczenia, jak np. ekwiwalent za niewykorzystany urlop czy niewypłacone wynagrodzenie. Prawa majątkowe przechodzą na małżonka zmarłego pracownika i innych członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej w równych częściach (art. 631 § 2 Kodeksu pracy).

Rodzina zmarłego przejmuje prawa majątkowe z jego stosunku pracy bez potrzeby przeprowadzania postępowania spadkowego. W razie braku osób uprawnionych prawa majątkowe wchodzą do spadku. Oznacza to, że spadkobiercy mogą żądać od pracodawcy wypłaty np. zaległego wynagrodzenia zmarłego pracownika dopiero po uzyskaniu sądowego stwierdzenia nabycia spadku.

PRZYKŁAD

Jan K. zmarł na zawał serca. Był wdowcem. Pozostawił po sobie dwóch dorosłych synów, którym nie przysługuje prawo do renty rodzinnej. W związku z tym synowie mogą zwrócić się do byłego pracodawcy ojca o wypłatę jego wynagrodzenia dopiero po uzyskaniu sądowego postanowienia nabycia spadku.

Wprawdzie kwestie praw majątkowych po zmarłym pracowniku są uregulowane w Kodeksie pracy, ale nie ma regulacji dotyczących długów po zmarłym pracowniku. Spadkobiercy zmarłego pracownika ponoszą więc odpowiedzialność za długi spadkowe według ogólnych zasad prawa spadkowego, a nie Kodeksu pracy (art. 922 i nast. Kodeksu cywilnego). Długi spadkowe, jako zobowiązania zmarłego pracownika, podobnie jak prawa po zmarłym pracowniku, przechodzą na rodzinę zmarłego pracownika uprawnioną do dziedziczenia. W podanym przykładzie będzie to mąż zmarłej pracownicy i jej syn. Dziedziczą oni każdy po 1/2 spadku pracownicy (art. 931 Kodeksu cywilnego). Oczywiście, pracodawca zawsze ma możliwość umorzenia długów zmarłego pracownika.

WAŻNE!

Spadkobiercy zmarłego pracownika ponoszą odpowiedzialność za długi zmarłego według zasad prawa spadkowego.

Każdy spadkobierca ma jednak prawo do odrzucenia spadku. Spadkobierca, który odrzucił spadek, nie dziedziczy po zmarłym ani jego zobowiązań, ani praw. Zatem jest zwolniony od odpowiedzialności za długi spadkowe, co jednak nie jest równoznaczne z całkowitym zwolnieniem od odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem spadkobiercy.

W niektórych sytuacjach, nawet w przypadku odrzucenia spadku, spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe. Stanie się tak, jeśli spadkobierca świadomie korzystał z wyrządzonej pracodawcy szkody, np. tak jak w podanym przykładzie korzystał z przywłaszczonych pieniędzy znając źródło ich pochodzenia (art. 422 Kodeksu cywilnego).

Na takim stanowisku stanął również Sąd Najwyższy w wyroku z 28 stycznia 1975 r. (I PR 187/74), w którym stwierdził, że spadkobierca, który odrzucił spadek, może ponosić odpowiedzialność za mienie zagarnięte przez jego poprzednika prawnego na szkodę zakładu pracy, jeżeli świadomie skorzystał z wyrządzonej w ten sposób temu zakładowi szkody.

Podstawa prawna

  • art. 631 Kodeksu pracy,
  • art. 422, art. 922, art. 931 Kodeksu cywilnego.
Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...