Jak przenieść pracownika do innej pracy w tym samym mieście

Ewa Łukasik
rozwiń więcej
Pracownik jest zatrudniony w centrali firmy w Łodzi. Chcemy go przenieść do pracy do oddziału firmy, który również znajduje się w Łodzi, tylko w innej dzielnicy. Pracownik byłby zatrudniony w oddziale na takim samym stanowisku jak w centrali, otrzymywałby wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak dotychczas. Inne warunki zatrudnienia również pozostałyby bez zmian. Czy w takim przypadku możemy przenieść na stałe pracownika do oddziału firmy bez zmiany umowy o pracę? Jeśli nie, to czy możemy skierować go czasowo do pracy w oddziale nie dokonując zmiany umowy?

RADA

Autopromocja

Jeżeli w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy został wskazany adres centrali firmy, przeniesienie pracownika do oddziału firmy będzie wymagało zmiany umowy o pracę. Nie mogą Państwo czasowo skierować pracownika do pracy w oddziale firmy bez zmiany umowy o pracę.

UZASADNIENIE

W umowie o pracę należy ustalić miejsce wykonywania pracy. Strony zawierające umowę o pracę mają jednak swobodę w określaniu miejsca pracy. Może być ono określone jako miejsce stałe albo jako zmienne, może zostać oznaczone ogólnie jako miejscowość, a może też zostać określone za pomocą siedziby pracodawcy lub położenia jego jednostek organizacyjnych (oddziałów). Miejsce pracy może być również określone przez strony bardzo dokładnie. Jeżeli w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy wskazano jedynie miasto, w którym firma ma siedzibę, przeniesienie pracownika do pracy w oddziale firmy z siedzibą w tym samym mieście, przy zachowaniu pozostałych warunków zatrudnienia, nie będzie wymagało zmian w umowie o pracę. Jednak zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej miejsce wykonywania pracy powinno być określone możliwie najdokładniej (jeśli to możliwie, że wskazaniem dokładnego adresu).

Jeśli miejsce wykonywania pracy określono bardzo wąsko, np. jako siedziba zakładu pracy w danej miejscowości z oznaczeniem ulicy, to każda zmiana tak oznaczonego miejsca nawet w obrębie tej samej miejscowości, np. zmiana dzielnicy czy nawet ulicy, będzie wymagać dokonania zmian w umowie o pracę.

Można to uczynić za pomocą porozumienia zmieniającego. Można przy tym zmienić również inne elementy umowy. Jest to w tej sytuacji najprostsze rozwiązanie i jednocześnie bardzo korzystne dla pracodawcy, gdyż w ten sposób strony mogą dokonać zmian w każdej umowie o pracę.

Innym rozwiązaniem jest dokonanie wypowiedzenia warunków pracy lub płacy, tzw. wypowiedzenie zmieniające. Aby wypowiedzenie zmieniające było skuteczne, muszą zostać przedstawione na piśmie nowe warunki pracy, w tym nowe miejsce pracy.

Należy przypomnieć, że do wypowiedzenia warunków pracy lub płacy stosuje się przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę. W drodze wypowiedzenia zmieniającego pracodawca może więc zmienić miejsce wykonywania pracy wyłącznie pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, na okres próbny oraz na czas określony, jeżeli umowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy i strony przewidziały w niej możliwość wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Ponadto, w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony pracodawca ma obowiązek wskazania przyczyn uzasadniających dokonanie wypowiedzenia zmieniającego. Jeśli zmiana warunków pracy miałaby dotyczyć wyłącznie miejsca wykonywania pracy, nie zaś rodzaju wykonywanej pracy, pracodawca nie może czasowo przenieść pracownika do oddziału firmy bez zmiany umowy o pracę (art. 42 § 4 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Pracodawca może zmienić miejsce wykonywania pracy bez dokonywania zmiany umowy o pracę, jeżeli powierza pracownikowi wykonywanie innego rodzaju pracy.

Pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę niż określona w umowie o pracę na czas nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Nie daje to jednak podstaw do powierzenia pracownikowi takiej samej pracy w innej miejscowości lub nawet w oddziale firmy mającym siedzibę w tej samej miejscowości. Gdyby oprócz zmiany miejsca wykonywania pracy zmianie ulegał również rodzaj pracy (pracownik miałby w oddziale firmy wykonywać pracę na innym stanowisku niż określone w jego umowie o pracę), wówczas pracodawca mógłby czasowo przenieść tego pracownika do oddziału na zasadach określonych w art. 42 § 4 Kodeksu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 1, art. 42 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • W przypadku polecenia dotyczącego wykonywania czynności wynikających z rodzaju pracy określonego w umowie o pracę, pracodawca nie musi dokonywać wypowiedzenia warunków pracy (art. 42 § 1 Kodeksu pracy) oraz nie ma obowiązku stosowania art. 42 § 4 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 14 października 2004 r., I PK 663/03, OSNP 2005/19/298)
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...