Czy w czasie przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy

Katarzyna Wrońska-Zblewska
rozwiń więcej
DGP
W naszym zakładzie występują ostatnio często przestoje w pracy. Wynika to z coraz mniejszej liczby zamówień od klientów. Czy w czasie przestoju w pracy mogę powierzyć pracownikom inną pracę w trybie art. 42 § 4 Kodeksu pracy, czyli bez zmiany umowy o pracę, za wynagrodzeniem nie niższym od dotychczas otrzymywanego, maksymalnie na okres 3 miesięcy?

RADA

Autopromocja

W okresie przestoju pracodawca nie może powierzyć pracownikom innej pracy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy. Przepisy o przestojach zawierają własną regulację takiej sytuacji, dopuszczając powierzenie innej pracy nawet przez okres dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym.

UZASADNIENIE

Pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracy w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, nie dokonując zmiany umowy o pracę (art. 42 § 4 Kodeksu pracy). Powierzając pracownikowi inną pracę na tej podstawie pracodawca jest związany licznymi warunkami i obostrzeniami. Mianowicie, powierzając inną pracę pracownikowi pracodawca musi zadbać o to, aby praca ta odpowiadała kwalifikacjom danego pracownika. Ponadto wykonywanie powierzonej pracy nie może powodować obniżenia dotychczasowego wynagrodzenia pracownika, a także praca ta nie może trwać dłużej niż 3 miesiące w danym roku kalendarzowym. Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 4 października 2000 r. (I PKN 61/00, Pr. Pracy 2001/5/33) praca, którą pracodawca powierzy pracownikowi, musi odpowiadać mu pod względem:

  • wykształcenia,
  • doświadczenia zawodowego,
  • potrzebnych umiejętności,
  • właściwości psychofizycznych,
  • możliwości wykonywania pracy z powodów zdrowotnych.

WAŻNE!

Na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę niż określona w umowie, bez konieczności zmiany umowy jedynie w przypadku wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy.

Ocena, jakie zdarzenia zostaną uznane za szczególne potrzeby, należy do pracodawcy. W praktyce przeważnie będą to zdarzenia nagłe, których nie można wcześniej przewidzieć, a które w znaczącym stopniu dezorganizują pracę w zakładzie. Jednak regulacja ta nie dotyczy przestoju.

Prawo pracy odrębnie reguluje kwestie związane z przestojem oraz możliwością powierzenia pracownikom innej pracy w tym czasie. W okresie przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, chyba że przestój nastąpił z winy pracownika (art. 81 § 3 Kodeksu pracy). Wówczas przysługuje mu wynagrodzenie wyłącznie za wykonaną pracę. Za odpowiednią pracę w tym przypadku należy rozumieć pracę odpowiadającą kwalifikacjom pracownika lub zbliżoną do jego kwalifikacji, którą pracownik zdolny jest wykonywać (wyrok Sądu Najwyższego z 11 marca 1980 r., I PR 7/80). W przypadku gdy przestój był niezawiniony przez pracownika, wynagrodzenie przysługujące za przestój nie może być niższe od wynagrodzenia:

  • określonego jego stawką godzinową,
  • określonego jego stawką miesięczną,
  • 60% uzyskanego wcześniej wynagrodzenia w przypadku, gdy pracownik jest wynagradzany akordowo lub prowizyjnie.

Wynagrodzenie za powierzoną pracę w czasie przestoju nie może być niższe niż wynagrodzenie minimalne (art. 81 § 3 Kodeksu pracy).

Różnice między powierzeniem pracownikowi innej pracy na czas przestoju a skierowaniem do innej pracy z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy

Obie regulacje dające możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy z powodu potrzeb pracodawcy oraz w okresie przestoju znacząco różnią się od siebie. Przede wszystkim okres powierzenia innej pracy na czas przestoju nie jest limitowany jak w przypadku powierzenia pracy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy. W praktyce może więc trwać dłużej niż 3 miesiące w roku kalendarzowym. Ponadto może się wiązać z obniżeniem wynagrodzenia, co nie może mieć miejsca w przypadku powierzenia pracownikowi innej pracy uzasadnionej potrzebami pracodawcy.

Dlatego w razie powierzenia pracownikowi innej pracy w okresie przestoju nie stosuje się regulacji art. 42 § 4 Kodeksu pracy, ponieważ unormowanie to nie dotyczy przestoju i jest osobną instytucją prawa pracy. Oznacza to, że w przedstawionej sytuacji pracodawca może powierzyć swoim pracownikom na czas przestoju inną pracę bez potrzeby zmiany dotychczasowej umowy o pracę na podstawie przepisów o przestoju. Powierzenie pracownikowi innej pracy w takim przypadku jest limitowane jedynie czasem trwania przestoju i w rzeczywistości może trwać dłużej niż 3 miesiące w danym roku kalendarzowym, jeśli rzeczywiście tyle będą trwały przestoje.

Podstawa prawna

• art. 42 § 4, art. 81 § 1-3 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

• Możność powierzenia pracownikowi innej, odpowiedniej pracy w razie „przestoju”, o jakim mowa w przepisie art. 81 § 3 Kodeksu pracy, nie jest ograniczona żadnym kalendarzowym terminem, może więc trwać dłużej niż 3 miesiące w roku kalendarzowym i może towarzyszyć jej obniżenie wynagrodzenia pracownika w porównaniu z wynagrodzeniem pobieranym przez pracownika poprzednio. (Wyrok Sądu Najwyższego z 17 stycznia 1978 r., I PRN 178/77, OSNC 1978/8/147

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...