Długie okresy rozliczeniowe w podstawowym systemie czasu pracy

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Firma, w której pracuję, prowadzi działalność rolną. Chcielibyśmy wprowadzić w systemie podstawowego czasu pracy, w którym pracują nasi pracownicy, maksymalne możliwe okresy rozliczeniowe czasu pracy. Co daje nam wydłużony czas rozliczania pracy pracowników?

RADA

Autopromocja

Dłuższy okres rozliczeniowy daje możliwość takiego ułożenia harmonogramu pracy, by pracownik nawet przez kilka miesięcy z rzędu pracował po 6 dni w tygodniu, a następnie odebrał nadpracowane dni w pozostałej części okresu rozliczeniowego. W ten sposób pracodawca może uniknąć obowiązku rekompensowania pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych. „Oddanie” dni przepracowanych ponad 5 dni w tygodniu może nastąpić przez ustanowienie np. całych tygodni wolnych od pracy.

UZASADNIENIE

Czas pracy w podstawowym systemie czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 k.p.). Nie ma w tym przypadku możliwości stosowania wydłużeń dobowego czasu pracy. Praca ponad 8 godzin w danej dobie zawsze będzie stanowić pracę w godzinach nadliczbowych.

Przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy oznacza, że praca nie musi być wykonywana każdego tygodnia przez równo 5 dni, ale że musi zostać zachowana średnio taka właśnie liczba dni pracy tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym.

WAŻNE!

Wydłużenie liczby dni pracy w pewnych tygodniach ponad 5 dni nie jest planowaniem pracy w godzinach nadliczbowych.

Dni pracy powyżej 5 dni w tygodniu są zwykłymi dniami pracy, gdyż tydzień pracy nie jest sztywno ograniczony co do swojej długości. Będzie tak jednak tylko wówczas, gdy dni pracy wykraczające poza 5 dni w tygodniu (dni nadpracowane) zostaną zrównoważone odpowiednią liczbą dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Taka możliwość występuje jednak wówczas, gdy pracodawca nie ograniczył siebie w tym zakresie. Jeżeli np. regulamin pracy zawiera zapis, zgodnie z którym praca w zakładzie pracy jest wykonywana od poniedziałku do piątku, bez zaznaczenia określonych wyjątków (np. „pracodawca może na dany okres rozliczeniowy ustalić inne dni pracy”), pracodawca ma zamkniętą drogę do ustalania harmonogramów pracy przewidujących 6 dni pracy w tygodniu. Ustalenie pracy przez 6 dni w tygodniu byłoby w takim przypadku niezgodne z regulaminem pracy.

W rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób może być wprowadzony okres rozliczeniowy nieprzekraczający 6 miesięcy, a jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy - okres rozliczeniowy nieprzekraczający 12 miesięcy (art. 129 § 2 k.p.).

Przy okresie rozliczeniowym „do 6 miesięcy” ustawodawca nie wprowadził żadnych dodatkowych przesłanek poza określonym rodzajem działalności. W konsekwencji, tej długości okres rozliczeniowy w podstawowym systemie czasu pracy może stosować każdy pracodawca, który prowadzi któryś ze wskazanych rodzajów działalności.

Okres maksymalnie 12-miesięczny można stosować tylko wówczas, gdy poza spełnieniem przesłanki rodzaju działalności dodatkowo występują nietypowe warunki organizacyjne lub techniczne mające wpływ na przebieg procesu pracy. Nie wystarczy w tym przypadku np. samo wprowadzenie szczególnej organizacji pracy, ale konieczność jej wprowadzenia.

Wydłużony okres rozliczeniowy umożliwia wykonywanie pracy przez długi okres przez 6 dni w tygodniu. Zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy musi bowiem zostać spełniona w czasie całego okresu rozliczeniowego.

PRZYKŁAD

Przy obowiązującym w zakładzie półrocznym okresie rozliczeniowym pracodawca ułożył rozkład czasu pracy pracownika w drugim półroczu 2008 r. w ten sposób, że w okresie:

lipiec - październik pracownik będzie pracował każdego tygodnia po 6 dni (wyłączając niedziele i święta). W tym okresie pracownik nadpracuje 17 dni, które do końca okresu rozliczeniowego powinny mu zostać oddane,

listopad i grudzień - pracownik odbierze 17 nadpracowanych dni za wcześniejsze 4 miesiące okresu rozliczeniowego.

Tym samym pracodawca wyrównał liczbę dni pracy w taki sposób, by pracownik uzyskał w tym półrocznym okresie rozliczeniowym łącznie 26 dni wolnych od pracy, innych niż niedziele i święta.

Przy stosowaniu zwiększenia liczby dni pracy musimy pamiętać o minimalnym nieprzerwanym wypoczynku tygodniowym (35 godzin, w pewnych sytuacjach możliwość skrócenia do 24 godzin), który pracownik musi mieć zapewniony w każdym tygodniu. Nie jest zatem możliwe stosowanie wydłużeń do 7 dni pracy w tygodniu i odpowiedniego skrócenia liczby dni pracy w kolejnym. Wypoczynek tygodniowy musi przypadać bowiem w każdym tygodniu, a nie po upływie każdego tygodnia.

Wydłużone do 6 lub 12 miesięcy okresy rozliczeniowe można stosować po uzyskaniu zgody związku zawodowego, a jeżeli taki nie wyrazi zgody lub nie działa w zakładzie pracy - po uprzednim zawiadomieniu właściwego inspektora pracy (art. 150 § 2 k.p.).

Podstawa prawna:

• art. 129, art. 133 § 1, § 2, art. 150 § 2 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...