Jak ustalić limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca pracującego 2 dni w tygodniu

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
 Zatrudniliśmy na 1/4 etatu pracownika w systemie podstawowym czasu pracy. Ma on świadczyć pracę jedynie przez 2 dni w tygodniu przez różną liczbę godzin dziennie, np. w niektóre dni po 2 godziny, a w inne po 8 godzin. W jaki sposób powinniśmy określić w umowie o pracę liczbę godzin, po przepracowaniu których zaczynają się dla tej osoby godziny dodatkowo płatne tak jak godziny nadliczbowe? Pracownika obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy.

RADA

Autopromocja

Najprościej dla Państwa będzie wskazać pracownikowi, że godziny ponadwymiarowe, które będą płatne tak jak godziny nadliczbowe, zaczynają się dla niego po przekroczeniu jakiejś części (np. połowy) wymiaru czasu pracy właściwego dla pracownika pełnoetatowego w danym miesiącu.

UZASADNIENIE

W przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy należy ustalić w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad ustalony w tej umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika do dodatku takiego jak za godziny nadliczbowe (art. 151 § 5 Kodeksu pracy). Można to zrobić na kilka sposobów, w zależności od stosowanych rozkładów czasu pracy dla danego pracownika. Limit można określić np.:

• dobowo - pracownik będzie miał prawo do dodatku po przekroczeniu określonej liczby godzin pracy w danym dniu, np. po przepracowaniu 6 godzin. Takie ustalenie jest stosowane wówczas, gdy niepełnoetatowiec pracuje w każdym dniu pracy tyle samo czasu;

• średniotygodniowo, na okres rozliczeniowy - pracownik nabywa prawo do dodatku takiego jak za godziny nadliczbowe po przekroczeniu określonej liczby godzin pracy przeciętnie tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym, np. po przepracowaniu przeciętnie 30 godzin na tydzień w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Takie uregulowanie jest stosowane przede wszystkim wówczas, gdy pracownik wykonuje pracę tylko w niektóre dni tygodnia, a jego rozkład czasu pracy przewiduje różne długości godzin pracy w poszczególnych dniach.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji powinno być stosowane drugie rozwiązanie. Wskazywanie przez Państwa dobowego limitu prowadziłoby w rezultacie do obowiązku częstej wypłaty dodatku takiego jak za godziny nadliczbowe, jeżeli pracownik pracuje prawie przez połowę swoich dni pracy po 8 godzin dziennie. Limit godzin ponadwymiarowych nie może być ustalony tak samo jak limit właściwy dla godzin nadliczbowych. Ustalając go trzeba więc pamiętać, aby w przypadku systemu podstawowego czasu pracy zaczynał się poniżej 8 godzin na dobę, a nie dopiero po ich przekroczeniu. Praca powyżej 8 godzin w systemie podstawowym jest bowiem pracą w godzinach nadliczbowych.

W przedstawionej sytuacji ustalając limit godzin ponadwymiarowych można byłoby wskazać liczbę godzin pracy w miesiącu, których przekroczenie będzie uprawniać pracownika do dodatku. W konsekwencji jednak dojdzie do różnicowania sytuacji w poszczególnych miesiącach.

PRZYKŁAD

Strony ustaliły w umowie, że dodatek będzie wypłacany po przekroczeniu 40 godzin pracy w miesiącu. W miesiącu, w którym wymiar czasu pracy wynosi 160 godzin, osoba wskazana w pytaniu powinna przepracować 40 godzin (1/4 etatu), zaś w miesiącu, w którym czas pracy będzie wynosił 184 godziny - 46 godzin. W każdym z tych miesięcy różne przekroczenia ilościowe dadzą pracownikowi uprawnienie do dodatku.

Zatem najprostszym rozwiązaniem dla Państwa jest odniesienie się do określonej części pełnego wymiaru czasu pracy w danym miesiącu, po przekroczeniu którego pracownikowi będzie się należał dodatek tak jak za godziny nadliczbowe.

PRZYKŁAD

Strony ustaliły w umowie, że pracownik zatrudniony na 1/4 etatu będzie miał prawo do dodatku takiego jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu w danym miesiącu połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Jeżeli zatem wymiar czasu pracy na dany miesiąc wynosi 160 godzin, dodatek będzie mu przysługiwał po przekroczeniu 80 godzin pracy w danym miesiącu. W przypadku gdy wymiar czasu pracy wynosi 184 godziny, dodatek będzie mu przysługiwał po przekroczeniu 92 godzin pracy w danym miesiącu.

Jest to w pełni jasne określenie limitu godzin nadliczbowych, jednocześnie zawsze odnoszące się do jednakowego zwiększenia w stosunku do ustalonego w umowie czasu pracy danej osoby.

WAŻNE!

Pracą w godzinach nadliczbowych dla niepełnoetatowca jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, który wynika z obowiązującego danego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

Praca w godzinach nadliczbowych zaczyna się dopiero po przekroczeniu pełnych norm czasu pracy - 8-godzinnej dobowej oraz 40-godzinnej średniotygodniowej.

Wykonywanie pracy przez pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ponad ustalony w umowie wymiar czasu pracy nie będzie zatem zaliczane do pracy w godzinach nadliczbowych zarówno w odniesieniu do godzin poniżej limitu ustalonego w umowie, jak też powyżej tego limitu, dopóki nie zostaną przekroczone wskazane normy czasu pracy.

Podstawa prawna:

• art. 129, art. 151 § 1, § 5 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...