Czas poświęcony przez pracownika na przebranie się w odzież roboczą

Patrycja Potocka-Szmoń
rozwiń więcej
 Pracownicy zatrudnieni w naszej firmie wykonują pracę w systemie 3-zmianowym, tj. w godz. od 6.00 do 14.00, w godz. od 14.00 do 22.00, a następnie w godz. od 22.00 do 6.00. Pracując przy linii produkcyjnej korzystają z odzieży roboczej i ochronnej. Czy możemy im nakazać przychodzenie do pracy 15 minut wcześniej, aby przez ten czas mogli się przebrać i zacząć pracę równo o godzinie rozpoczęcia danej zmiany, tj. np. o 6.00? Czy czas poświęcony przez pracowników na przekazanie zmiany zalicza się do ich czasu pracy?

RADA

Autopromocja

Czas przeznaczony przez pracowników na przygotowanie się do wykonywania pracy, w tym czas poświęcony na przebranie się w odzież roboczą, nie jest zaliczany do czasu pracy. Zatem pracownicy powinni odpowiednio wcześniej przyjść do pracy, aby móc przystąpić do wykonywania pracy o godzinie rozpoczęcia zmiany. Natomiast czas poświęcony przez pracowników na przekazanie zmiany jest zaliczany do ich czasu pracy.

UZASADNIENIE

Pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy wówczas, gdy jest gotów do wykonywania pracy, a więc znajduje się w zakładzie pracy bądź w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę do świadczenia pracy i na polecenie pracodawcy może rozpocząć wykonywanie pracy. Samo przebywanie pracownika w miejscu, w którym ma wykonywać pracę, nie jest równoznaczne z gotowością do pracy.

WAŻNE!

Czas pracy liczy się od momentu, kiedy pracownik znajduje się w takim stanie psychofizycznym, który umożliwia mu faktyczne wykonywanie pracy w wyznaczonym miejscu.

Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy to gotowość pracownika do pracy, a zatem obecność i zachowanie wskazujące, że ma on możliwość i zamiar wykonywania pracy. Przez gotowość do pracy należy rozumieć również przebranie się pracownika w wymaganą przez pracodawcę odzież roboczą i ochronną. Pracownik, który nie przebrał się w odzież roboczą, nie jest bowiem gotowy do wykonywania pracy.

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie określają szczegółowo okoliczności wskazujących na pozostawanie w dyspozycji pracodawcy, ponieważ o pozostawaniu w takiej dyspozycji decyduje pracodawca. Takie okoliczności powinny zostać sprecyzowane przez przepisy obowiązujące u danego pracodawcy, regulujące organizację i porządek w pracy, takie jak np. układ zbiorowy pracy, regulamin pracy lub informacja o warunkach zatrudnienia, jeżeli pracodawca nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu. W takim przypadku można w przepisach wewnątrzzakładowych określić pozostawanie w dyspozycji pracodawcy przez wskazanie określonych godzin rozpoczynania i kończenia pracy, zgodnie z przyjętym dla pracownika rozkładem czasu pracy.

Ze względu na specyfikę pracy czy rozległość zakładu niezbędne jest czasami dookreślenie w przepisach wewnątrzzakładowych, od jakiego momentu bądź w którym konkretnie miejscu obecność pracownika spełnia wymóg bycia w dyspozycji pracodawcy. Na podstawie takich przepisów w sposób jednoznaczny jest możliwe wliczanie do czasu pracy np. czasu dojścia pracownika do stanowiska pracy czy czasu poświęconego na przekazanie zmiany.

Jeżeli przekazanie zmiany wiąże się z koniecznością podejmowania przez pracownika zadań wynikających z jego zakresu obowiązków lub innych czynności mających znaczenie dla zapewnienia ciągłości pracy i zachowania właściwego procesu produkcji, to wówczas ten czas należy zaliczyć do czasu pracy pracownika.

• art. 128 § 1 Kodeksu pracy.

Patrycja Potocka-Szmoń

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Stawienie się pracownika w miejscu wykonywania pracy w stanie nietrzeźwości wyklucza zarówno możliwość świadczenia przez niego pracy, jak też pozostawania w gotowości do jej świadczenia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2000 r., I PKN 586/99, OSNP 2001/18/556)

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...