Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który pracował krócej z powodu zmiany czasu z zimowego na letni

P. Kuźniar Aleksander
rozwiń więcej
W naszym zakładzie praca odbywa się na 3 zmiany w równoważnym systemie czasu pracy. Pracownicy, którzy pracowali na zmianie nocnej z 29 na 30 marca br. w godzinach od 22.00 do 6.00 rano ze względu na zmianę czasu z zimowego na letni przepracowali faktycznie 7 godzin zamiast 8 godzin. Ile godzin pracy w takim przypadku należy wpisać pracownikom do ewidencji czasu pracy? Czy można nakazać pracownikom odpracowanie tej 1 godziny w innym dniu w okresie rozliczeniowym? Za ile godzin należy wypłacić pracownikom wynagrodzenie i dodatek za godziny nocne? Pora nocna w zakładzie jest ustalona w godz. między 22.00 a 6.00.

RADA

Autopromocja

W prowadzonej ewidencji czasu pracy należy zaewidencjonować pracownikowi rzeczywistą liczbę przepracowanych godzin na zmianie, a zatem 7. Również wynagrodzenie za pracę, a także dodatek nocny będą pracownikowi przysługiwały za 7 przepracowanych godzin. Jednak w przypadku pracownika, który jest wynagradzany stałą miesięczną stawką wynagrodzenia, praca w krótszym dobowym wymiarze, związana ze zmianą czasu z zimowego na letni, nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia tego pracownika. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca zatrudniający pracowników w równoważnym systemie czasu pracy, który zaplanował w grafiku tych pracowników pracę przez 7 godzin w nocy z 29 na 30 marca, zrównoważył tę krótszą pracę dłuższym dobowym wymiarem czasu pracy w innym dniu okresu rozliczeniowego.

UZASADNIENIE

 Zmiana czasu z zimowego na letni, która w 2008 r. dokonała się w nocy z 29 na 30 marca, spowodowała skrócenie czasu pracy pracowników wykonujących w tym okresie pracę w porze nocnej. Przesunięcie zegarów z godziny 2.00 w nocy na 3.00 w tym dniu miało taki skutek, że pracownicy mimo zaplanowania ich czasu pracy między godzinami 22.00 a 6.00 wykonywali ją w rzeczywistości nie przez 8, lecz jedynie przez 7 godzin. Prowadzona w Państwa zakładzie ewidencja czasu pracy musi zatem odzwierciedlać faktyczny czas pracy tych pracowników oraz rzeczywistą liczbę przepracowanych godzin. Wykazując w ewidencji pracę w godz. od 22.00 do 6.00 muszą Państwo jednocześnie zrobić stosowną adnotację wskazującą na przepracowanie przez pracowników 7, a nie 8 godzin, jakby to wynikało z prostego przeliczenia czasu pracy. Takie postępowanie jest niezbędne w celu zachowania podstawowej funkcji ewidencji czasu pracy, pozwalającej na ustalenie w prawidłowy sposób wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych z pracą pracownika.

WAŻNE!

W ewidencji czasu pracy trzeba zaznaczyć faktyczną liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, kiedy dokonano zmiany czasu.

W związku z tym, że pracownik przepracował między godz. 22.00 a 6.00 z 29 na 30 marca jedynie 7 godzin, dodatek za pracę w porze nocnej będzie mu przysługiwał wyłącznie za tę liczbę godzin. Tak samo wygląda sytuacja w zakresie wynagrodzenia za pracę. Pracownikowi wynagradzanemu stawką godzinową będzie się zatem należało wynagrodzenie również za rzeczywistą 7-godzinną pracę w tej dobie. Nie ma bowiem podstawy prawnej do wypłacenia pracownikowi w takim przypadku wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy.

Należy jednak pamiętać, że gdyby pracownik w związku z tą sytuacją nie osiągnął obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę (od 1 stycznia 2008 r. - 1126 zł brutto), będzie mu przysługiwało wyrównanie do tego minimum. W przypadku natomiast, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, nie ma podstaw do obniżenia mu tego wynagrodzenia nawet w sytuacji niewypracowania przez pracownika obowiązującego wymiaru czasu pracy.

Wykonywanie przez pracowników krótszej pracy w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni nie może również stanowić podstawy do nakazania pracownikom odpracowania tej 1 godziny. Taki problem może jednak wystąpić szczególnie u pracodawcy zatrudniającego pracowników w podstawowym systemie czasu pracy. Pracownicy zatrudnieni w tym systemie wypracują bowiem w okresie rozliczeniowym o jedną godzinę mniej, niż wynika to z obowiązującego wymiaru czasu pracy obliczanego na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

W przypadku wprowadzenia dla pracowników równoważnego systemu czasu pracy, jak ma to miejsce w Państwa zakładzie, takiego problemu już nie ma. Pracownikowi zatrudnionemu w systemie równoważnym można bowiem zaplanować w harmonogramie pracę w sposób zapewniający wypracowanie pełnego wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Nie ma wówczas przeszkód, by zaplanowaną pracownikowi pracę przez 7 godzin z 29 na 30 marca zrównoważyć dłuższym czasem pracy w innym dniu okresu rozliczeniowego.

Jeżeli Państwo nie rozplanowali w grafiku od razu tej 1 godziny nieprzepracowanej z powodu zmiany czasu na letni, to mogą Państwo zmienić grafik uwzględniając tę godzinę pracy. Będzie to jednak niedopuszczalne, jeżeli wewnętrzne przepisy obowiązujące w Państwa zakładzie wymieniają wyczerpująco przypadki, w których można zmienić grafik czasu pracy i nie określają, że można to zrobić w związku ze zmianą czasu.

• art. 80, art. 130, art. 149 § 1, art. 1517 § 1 Kodeksu pracy,

• art. 2 ustawy z 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2004 r. nr 16, poz. 144),

• § 1 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 rozporządzenia z 15 marca 2004 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2004-2008 (DzU nr 45, poz. 418).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...