Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2017 r. a czas pracy

Marta Borysiuk
rozwiń więcej
Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2017 r. a czas pracy/ Fot. Fotolia
Zmiana czasu letniego na zimowy nastąpi w nocy z 28 na 29 października 2017 r. Wprowadzenie czasu zimowego polega na zmianie wskazówek zegarów z godz. 3.00 na godzinę 2.00. W jaki sposób wpływa na rozliczanie czasu pracy zmiana czasu z letniego na zimowy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy 

W najbliższą niedzielę w nocy z 28 na 29 października 2017 r. nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Podstawą do tej zmiany jest Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021.

Autopromocja

Odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego polega na zmianie wskazówek zegarów z godziny 3.00 na godzinę 2.00.

Zgodnie z Rozporządzeniem, zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi 25 marca 2018 roku.

Polecamy: Ochrona danych pracowników. Praktyczny poradnik dla pracodawców 

Czas pracy

Zmiana czasu z letniego na zimowy oznacza, że dyżurujący w nocy z soboty na niedzielę będą pracowali o godzinę dłużej. Dla pracodawcy oznacza to, że będzie obowiązany zrekompensować pracownikowi nadgodziny wynikające z przesunięcia zegarków z godziny 3.00 na 2.00 w dniu 29 października 2017 r. 

Pracownicy bowiem wykonujący pracę na nocnej zmianie w tym dniu, będą pracowali o jedną godzinę dłużej. Jest to nagdodzina przypadająca w porze nocnej, która wymaga odpowiedniej rekompensaty. Poza normalnym wynagrodzeniem, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% stawki zasadniczej z wynagrodzenia za pracę lub udzielenia czasu wolnego.

Niezależnie od tego, pracownik za wszystkie 9 godzin pracy w porze nocnej pracownik otrzyma odrębny dodatek nocny w wysokości 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie odrębnych przepisów

Minimalne wynagrodzenie w 2017 roku wynosi 2 tys. zł brutto. 

Więcej na ten temat przeczytasz -> Dodatek za pracę w nocy w 2017 r. - zmiany

Pracownik zatrudniony w firmie ma wyznaczoną 29 października zmianę od 22.00 do 6.00. Godziny te stanowią przyjętą w zakładzie porę nocną. W wyniku zmiany czasu z letniego na zimowy, przesunięte zostaną zegarki z godziny 3.00 na 2.00, a więc pracownik będzie pracował 9 godzin. Pracodawca powinien wypłacić dodatek za pracę nocną w wysokości 2,27 zł (2000 zł:176 godz x 20%.) za każdą z 9 godzin pracy w tej dobie. Niezależnie od tego pracownik przepracował jedną nadgodzinę dobową w porze nocnej. Wobec tego będzie mu przysługiwał dodatek w wysokości 100% stawki zasadniczej z wynagrodzenia za pracę lub udzielenie czasu wolnego. 

Udzielenie czasu wolnego

Warto wiedzieć, że rodzaj rekompensaty za pracę w nadgodzinach w formie dodatkowego wolnego uzależniony jest od od tego kto wystąpi z inicjatywą. Jeżeli pierwszy z pisemnym wnioskiem wystąpi pracownik - wówczas będzie miał odbiór wolnego w stosunku 1:1, czyli jedna nadgodzina to jedna godzina wolna. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. Wtedy to pracodawca może wyjść z inicjatywą rekompensaty nadgodzin - w takim przypadku odbiór wolnego będzie kształtował się w stosunku 1:1,5, czyli za jedną przepracowaną godzinę przysługuje 1,5 godziny wolnego.

Rezygnacja ze zmiany czasu?

PSL wniósł projekt ustawy, która likwiduje zmianę czasu. Według projektu przez cały rok miałby obowiązywać czas letni. W październiku Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła projekt tej partii dotyczący likwidacji zmiany czasu. 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,

- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...