Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym

Magdalena Opalińska
rozwiń więcej
Pracownik ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, powinien więc pracować po 7 godzin dziennie. Czasami jednak pracuje po 8 godzin dziennie, ponieważ ma zaświadczenie od lekarza, że może pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Czy za każdą godzinę pracy powyżej 7 godzin należy mu się rekompensata w formie czasu wolnego lub dodatku za godziny nadliczbowe? Czy ta rekompensata należy się tylko wtedy, gdy pracownik będzie pracował powyżej 8 godzin dziennie?

Autopromocja

RADA

Pracownikowi posiadającemu umiarkowany stopień niepełnosprawności i zaświadczenie o możliwości wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, który wykonuje pracę powyżej 7 godzin dziennie, należy się rekompensata w formie czasu wolnego lub dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych za każdą godzinę pracy powyżej 7 godzin.

UZASADNIENIE

Czas pracy pracownika zaliczonego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy pozostałych pracowników będących osobami niepełnosprawnymi nie może przekraczać 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.

Podane normy czasu pracy nie dotyczą jednak pracownika niepełnosprawnego:

• zatrudnionego przy pilnowaniu,

• który na własny wniosek został uznany przez lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne lub w razie jego braku lekarza sprawującego nad nim opiekę za zdolnego do pracy w wymiarze 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata.

Ponadto nie można zatrudniać pracowników ze stopniem niepełnosprawności w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Pracownik niepełnosprawny może jednak wykonywać taką pracę, jeśli lekarz wyrazi na to zgodę. Jeśli lekarz wyda zaświadczenie, że pracownik posiadający znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności może pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej, oznacza to, że norma czasu pracy 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo nadal go obowiązuje. Norma ta nie obowiązywałaby pracownika, gdyby lekarz wyraził zgodę na pracę pracownika w normalnym czasie pracy, tj. 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.


PRZYKŁAD

Lekarz przeprowadzający w zakładzie badania profilaktyczne na wniosek pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym orzekł, że może on wykonywać pracę w wymiarze 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. W takim przypadku wykonywanie przez tego pracownika pracy w wymiarze 8 godzin dziennie nie będzie pracą w godzinach nadliczbowych. Nie może on jednak pracować w godzinach nadliczbowych, czyli więcej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Gdyby lekarz pozwolił mu na pracę jedynie w godzinach nadliczbowych, to wówczas mógłby pracować nawet powyżej 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, ale przysługiwałaby mu rekompensata za taką pracę po przekroczeniu 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Natomiast w przypadku jednoczesnego wyrażenia zgody przez lekarza na wykonywanie przez pracownika pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej oraz na wykonywanie pracy w wymiarze 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, pracą w godzinach nadliczbowych dla tego pracownika będzie praca powyżej 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

WAŻNE!

Wykonywanie pracy ponad 7 godzin dziennie przez pracownika posiadającego umiarkowany stopień niepełnosprawności, któremu lekarz pozwolił jedynie na pracę w godzinach nadliczbowych, jest pracą w godzinach nadliczbowych, gdyż norma dobowa czasu pracy dla tego pracownika wynosi 7 godzin.

Jeśli pracownik będzie wykonywał pracę przez 8 godzin dziennie, to 8. godzinę jego pracy będącą godziną nadliczbową muszą Państwo zrekompensować mu czasem wolnym najpóźniej do końca obowiązującego u Państwa okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż przepracowany przez pracownika, tj. za 1 godzinę pracy należy udzielić pracownikowi 1,5 godziny czasu wolnego. Jeśli nie udzielą Państwo pracownikowi czasu wolnego, wówczas będą Państwo zobowiązani do wypłaty mu 50% dodatku z tytułu wykonywania pracy w godzinie nadliczbowej ponad dobową normę. Gdyby jednak pracownik był zainteresowany otrzymaniem czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych, składając stosowny pisemny wniosek powinni Państwo udzielić mu czasu wolnego w tym samym wymiarze co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. W takiej sytuacji nie mają Państwo obowiązku udzielenia pracownikowi czasu wolnego do końca okresu rozliczeniowego, lecz w terminie z nim uzgodnionym.

• art. 151 § 1, § 3, art. 1511 § 1 pkt 1 lit. a i pkt 2, art. 1512, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy,

• art. 15, art. 16 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Ustalenie w umowie o pracę z pracownikiem niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym 8-godzinnego dnia pracy zamiast zgodnego z prawem 7-godzinnego oznacza, że za każdą przepracowaną ósmą godzinę ma on prawo do wynagrodzenia w wysokości 1/7 dziennego wynagrodzenia wynikającego z umowy i do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. (Wyrok Sądu Najwyższego z 6 lipca 2005 r., III PK 51/2005, OSNP 2006/5-6/85)

• Stosowanie skróconej normy czasu pracy wobec pracownika niepełnosprawnego podejmującego zatrudnienie nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia ustalonego według godzinowej stawki osobistego zaszeregowania. (Uchwała Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2000 r., III ZP 6/2000, OSNP 2000/20/740)

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...